14 yaşına göre plaklar nasıl?

Usak12

Zeptopat
Daha fazla  
3-4 cm uzamak mümkün müdür?

teletip_1712403634985.png

Bir de hocam 13 yıl 362 gün yaşındaki 1.57 boyundaki bir çocuk bu plaklara göre final boyu tahmini kaç cm olacaktır?

Dosya Ekleri

• teletip_1711808028606.png
    teletip_1711808028606.png
    495,4 KB · Görüntüleme: 43
  • teletip_1711808032797.png
    teletip_1711808032797.png
    615,3 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
3-4 cm uzamak mümkün müdür?

Eki Görüntüle 2164688

Bir de hocam 13 yıl 362 gün yaşındaki 1.57 boyundaki bir çocuk bu plaklara göre final boyu tahmini kaç cm olacaktır?
İlk attığınızın plakları tama yakın kapanmış. 3-4 cm imkansız değil ama düşük ihtimal derdim.

Diğer çocuğun plakları yaşına göre normal, daha açık ama önceki yılların grafiğine, aile boylarına vs bakmadan tahmini boy söylenemez. Zaten “tahmini boy” çok afaki bir terim. Pek tutmuyor tahminler. Daha 2 yıl iyi boy atar, sonrasında da az az uzamaya devam eder gibi dikkat etsin bu aralar beslenmesine uykusuna.

İlk attığınızın plakları tama yakın kapanmış. 3-4 cm imkansız değil ama düşük ihtimal derdim.

Diğer çocuğun plakları yaşına göre normal, daha açık ama önceki yılların grafiğine, aile boylarına vs bakmadan tahmini boy söylenemez. Zaten “tahmini boy” çok afaki bir terim. Pek tutmuyor tahminler. Daha 2 yıl iyi boy atar, sonrasında da az az uzamaya devam eder gibi dikkat etsin bu aralar beslenmesine uykusuna.

Baba 1.65 anne 1.60 o benim 2019 agustos plaklarım hocam guncel boy 1.69.

Maalesef dikkat edemedi. Pandemi girdi araya.

Bir doktor tahmini boy için 1.91 dedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
@holywitcherofrivia hocam 1.91 tahminine ne diyorsunuz? Birde kulaç boyumda boyumdan yaklaşık 1 inç daha kısa. Son 1.5-2 yılda kayda değer uzamadım 1-1.5 cm anca pandemide 1-2-3te yatıyordum iyi beslenmiyordum spor yapmıyordum. :/// bedenime çok ciddi ihanet ettiğimi düşünüyorum..

@holywitcherofrivia hocam 1.91 tahmini için düşünceniz nedir ve yukarıdaki genel sorulara cevap verebilirseniz sevinirimö

Hocam sadece 10 cm uzamam bu bence kesinlikle normal değil pandemide spor beslenme uyku hiçbiri yoktu bir doktor tahmini boy için 1.91 dedi lütfen bu konu hakkında yorum yapabilir misiniz?

@holywitcherofrivia

Son düzenleme:
@holywitcherofrivia hocam 1.91 tahminine ne diyorsunuz? Birde kulaç boyumda boyumdan yaklaşık 1 inç daha kısa. Son 1.5-2 yılda kayda değer uzamadım 1-1.5 cm anca pandemide 1-2-3te yatıyordum iyi beslenmiyordum spor yapmıyordum. :/// bedenime çok ciddi ihanet ettiğimi düşünüyorum..

@holywitcherofrivia hocam 1.91 tahmini için düşünceniz nedir ve yukarıdaki genel sorulara cevap verebilirseniz sevinirimö

Hocam sadece 10 cm uzamam bu bence kesinlikle normal değil pandemide spor beslenme uyku hiçbiri yoktu bir doktor tahmini boy için 1.91 dedi lütfen bu konu hakkında yorum yapabilir misiniz?

@holywitcherofrivia
Ben şunu tam anlamadım. Attığınız röntgenler sizin 4 yıl arayla olan röntgenleriniz mi yoksa iki farklı kişiye mi ait? Sanırım biri 2019’da 157 olan size ait, diğeri de şu an 169 olan size ait.

Eğer durum anladığım gibiyse röntgenlerden birinde büyüme plakları tama yakın kapanmış. İkisi de size aitse ve şu an o kapalı büyüme plaklarıyla 169’sanız, son birkaç yıldır da uzamadıysanız artık son boyunuzun o olduğunu kabullenmek lazım. Son yıllarda 1-2 cm uzadıysanız aynı şekilde bir miktar devam edip 172-175 civarı olursunuz bir ihtimal. Herhangi bir ciddi boy atma beklemeyin plaklar kapalı çünkü.

191 tahmini bana kalırsa abartılı iyimser olmuş. Gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Anne baba boyunuza göre tahmini boyunuz 155-185 arası oluyor zaten, 169’la bunun tam ortasındasınız. 190 olacakken dikkat etmediğiniz için olamadınız diye bir şey yok yani. Konu boy olunca net konuşmak zor. 157’yken attığınız o röntgen yaşa uygun, plaklar açık ama anne baba boyunu da göz önünde bulundurarak ben o dönem tahmin edecek olsam 65-85 arası bir yerde olursunuz derdim, şansınıza ve alışkanlıklarınıza bağlı olarak.

Ama elbette çocuk doktoru değilim, boy takibi vs yapmıyorum dolayısıyla röntgene bakıp şu kadar uzarsın diyebilecek bir tecrübem yok. Size o tahmini yapan doktorun benim bilmediğim bir bilgiye sship olması da mantıklı bir açıklama olabilir.

Kesin olarak tek bildiğim şu anki röntgenle 169’dan 191’e asla ulaşamayacağınız.

Son düzenleme:
Ben şunu tam anlamadım. Attığınız röntgenler sizin 4 yıl arayla olan röntgenleriniz mi yoksa iki farklı kişiye mi ait? Sanırım biri 2019'da 157 olan size ait, diğeri de şu an 169 olan size ait.

Eğer durum anladığım gibiyse röntgenlerden birinde büyüme plakları tama yakın kapanmış. İkisi de size aitse ve şu an o kapalı büyüme plaklarıyla 169'sanız, son birkaç yıldır da uzamadıysanız artık son boyunuzun o olduğunu kabullenmek lazım. Son yıllarda 1-2 cm uzadıysanız aynı şekilde bir miktar devam edip 172-175 civarı olursunuz bir ihtimal. Herhangi bir ciddi boy atma beklemeyin plaklar kapalı çünkü.

191 tahmini çok abartı olmuş. Gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Anne baba boyunuza göre tahmini boyunuz 155-185 arası oluyor zaten, 169'la bunun tam ortasındasınız. 190 olacakken dikkat etmediğiniz için olamadınız diye bir şey yok yani. Konu boy olunca net konuşmak zor.

Benim plaklarım ikisi de biri 2019 Ağustos diğeri 2024 Şubat o büyüme atılımını gerçekleştiremedim her gece istisnasız 1-3 arasında uyuyordum. Bu yüzden olduğuna eminim. Zaten doktor da aynı şekilde tahmini final boyumun 1.91-1.92 olacağını hatta röntgenlerin karışmış olabileceğinden vs şüphelendi o yıla kadar hayatım bir düzen içinde ilerliyordu pandemiyle düzen tamamen bozuldu büyüme hormonu salınımım kesinlikle çok düşüktü o dönem çünkü istisnasız her gece 1-3 arası uyuyordum ve bunun boy uzamasını etkilediğini de bilmeyerek.

Hatta şöyle bir şey söyleyeyim 2021 Temmuz - Eylül arası hafif spor yapmaya haftada 2-3 gün hareketlenmeye başlamıştım ama asla abartılı şekilde değil yoruldugum icinde erken uyuyordum 2 ayda boyumda 3 bucuk CM'lik bir artış olmuştu bunu spora falan bağlamamıştım gelişme çağındayım diye uzadım zannediyordum sonra yine geç yatmaya devam. Hep sonradan boy atacağımı düşünüyordum.

Son düzenleme:
Benim plaklarım ikisi de biri 2019 Ağustos diğeri 2024 Şubat o büyüme atılımını gerçekleştiremedim her gece istisnasız 1-3 arasında uyuyordum. Bu yüzden olduğuna eminim. Zaten doktor da aynı şekilde tahmini final boyumun 1.91-1.92 olacağını hatta röntgenlerin karışmış olabileceğinden vs şüphelendi o yıla kadar hayatım bir düzen içinde ilerliyordu pandemiyle düzen tamamen bozuldu büyüme hormonu salınımım kesinlikle çok düşüktü o dönem çünkü istisnasız her gece 1-3 arası uyuyordum ve bunun boy uzamasını etkilediğini de bilmeyerek.

Hatta şöyle bir şey söyleyeyim 2021 Temmuz - Eylül arası hafif spor yapmaya hareketlenmeye başlamıştım ama asla abartılı şekilde değil yoruldugum icinde erken uyuyordum 2 ayda boyumda 3 bucuk CM'lik bir artış olmuştu bunu spora falan bağlamamıştım gelişme çağındayım diye uzadım zannediyordum sonra yine geç yatmaya devam. Hep sonradan boy atacağımı düşünüyordum.
Geriye dönüp üzülmenin bir faydası yok hocam. Şu 1-2 yıl içerisinde düzgün uyur da sporunuzu yaparsanız bir ihtimal son 3-4 cm’inizi de uzarsınız, ama uzamama ihtimalini de kabullenin derim.

Büyüme hormonu için özellikle uyku saatleri ve uyku öncesi elektronik eşya kullanmamak çok önemli ancak çocuklar pek dikkat etmiyor artık.

Geriye dönüp üzülmenin bir faydası yok hocam. Şu 1-2 yıl içerisinde düzgün uyur da sporunuzu yaparsanız bir ihtimal son 3-4 cm’inizi de uzarsınız, ama uzamama ihtimalini de kabullenin derim.

Büyüme hormonu için özellikle uyku saatleri ve uyku öncesi elektronik eşya kullanmamak çok önemli ancak çocuklar pek dikkat etmiyor artık.
bu iş bende üzülme boyutunu geçti hocam maalesef. İntihar raddesine geldi diyebilirim. Vücuduma ihanet ettiğimi düşünüyorum. Uzamak için bilimsel olarak yapılması gereken herşeyi yapıyorum en azından 3-4 cm dahi uzamak benim için hayati öneme sahip aksi halde hic iyi olmayacak benim icin

bu iş bende üzülme boyutunu geçti hocam maalesef. İntihar raddesine geldi diyebilirim. Vücuduma ihanet ettiğimi düşünüyorum. Uzamak için bilimsel olarak yapılması gereken herşeyi yapıyorum en azından 3-4 cm dahi uzamak benim için hayati öneme sahip aksi halde hic iyi olmayacak benim icin
Bu kadar kötüyseniz terapi öneririm açıkçası. Kalıcı hasar göreceğiniz bir hastalık değil sonuçta. Ki öyle bile olsaydı elimizden gelmeyen şeylere üzülmenin kimseye faydası yok, hayatın kalanını en iyi şekilde geçirmek önemli olan. Evet boy önemli bir özellik ancak dünyanın sonu değil. Önemli olan her zaman ileriye bakmak, güzele odaklanmaktır.

Bu kadar kötüyseniz terapi öneririm açıkçası. Kalıcı hasar göreceğiniz bir hastalık değil sonuçta. Ki öyle bile olsaydı elimizden gelmeyen şeylere üzülmenin kimseye faydası yok, hayatın kalanını en iyi şekilde geçirmek önemli olan. Evet boy önemli bir özellik ancak dünyanın sonu değil. Önemli olan her zaman ileriye bakmak, güzele odaklanmaktır.
Hocam iyi akşamlar tekrardan. 3-4 cmlik uzama omurga için mi geçerli bacak imkansız mı?

Geri
Yukarı