14 yaşında 167 cm kısa mıdır?

Ama bir kaç seneye ben 16 yaşımdayım boyum 170 daha uzarım büyük ihtimal.
Hocam moralinizi bozmak istemem ama öncelikle bir şey soracağım. Anne ve baba boyunuz kaç?

Doğru çıkmaz annem 1.70 bile değildir babam ise 1.70 ben yavaş yavaş 1.80'e doğru gidiyorum.
%85 doğru çıkar. Çok nadir genler bazı insanlara denk gelebilir. Ama elbette %100 sonuç vermez.

Benim de yaş 16 boy 177 falan 180'i zar zor görürüm ya da görmem meçhul, boy uzaması 18'de tamamlanıyor genel olarak ,2-3 cm anca. :D

Hocam moralinizi bozmak istemem ama öncelikle bir şey soracağım. Anne ve baba boyunuz kaç?

%85 doğru çıkar. Çok nadir genler bazı insanlara denk gelebilir. Ama elbette %100 sonuç vermez.
Yani boy uzamasında en önemli şey genetik %70-80 kadarı genetiğe bağlı ve uzun boy baskın gen olduğu için belirli bir aralık söylemek mümkün olur arkadaşın da dediği gibi.

Benim de yaş 16 boy 177 falan 180'i zar zor görürüm ya da görmem meçhul, boy uzaması 18'de tamamlanıyor genel olarak ,2-3 cm anca. :D
Hocam üstte ki mesajlarımda konu linkini bıraktım ve bende 14 yaşında yani geçen yaz 167cm boyundaydım. Şuan 179cm oldu boyum yaş 15. Ama konuya bakarsanız görürsünüz benim genetiğim de iyi.

Hocam üstte ki mesajlarımda konu linkini bıraktım ve bende 14 yaşında yani geçen yaz 167cm boyundaydım. Şuan 179cm oldu boyum yaş 15. Ama konuya bakarsanız görürsünüz benim genetiğim de iyi.
Dostum zaten annen 170, baban 187 ikisi de oldukça uzun, muhtemelen kötü beslenseniz bile 185 göreceğiniz en düşük boy olur tahminen.

Dostum zaten annen 170, baban 187 ikisi de oldukça uzun, muhtemelen kötü beslenseniz bile 185 göreceğiniz en düşük boy olur tahminen.

Hocam plaklarım hala açık zaten geçen el röntgenim çekildi. Affedersiniz kabak gibi plak gözüküyor :D inşallah 190 olsam yeter bana. Yani kaba hesap 18 yaşımı doldurana kadar senede 4 cm boy atsam yeter.

Hocam direkt öyle demek doğru olmaz ama doğruluğu var. Mesela anne boyu 170 baba boyu 180 olarak 14 yaşında 185 boya ulaşmış adama boyu daha uzamaz denir ve çoğunlukla da tutar. Ama anne baba boyunu bilmeden o çok uzamış durur demek evet saçma :D

Doğruluğu falan yok dostum. 14 yaş tam olarak uzama yaşadır. Ortalama durduğu yaş ise 18-20 ya da kişiye göre 24 kadar bile devam eder. 14 yaşında 1.80 olan bir insan ile 1.67 olan insan uzamaları durduğunda 1.67 boyunda olanın 1.80 geçmesi gibi bir şey söz konusu dahi olamaz.

Hocam 14 yaş erkek çocuklar için ortalama persentil 165 cmdir zaten yani gayet normal. Hedef boyu bulmak için (anne boyu+baba boyu+13)/2 formülünden faydalanabilirsiniz. Kız çocuklarında 13 eklenmez çıkartılır. Ayrıca bazı insanların hedef boyu bu formülde çıkan değil de yakın bir akrabanın (dayı, amca gibi) boyu olabiliyor.

Geri
Yukarı