14 yaşında birisi dava açabilir mi?

• Konuyu başlatan ncl
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 2B

ncl

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI H55M-E23 Mainboard
i3 550 3.20GHz
2x 2GB DDR3 RAM
AMD Radeon 5570 2GB
WD Green 240GB Sata SSD
Windows 10 21H2 Ognitorenks Edition
Meslek
Muzik Produktoru & Grafik Tasarim ve Video Editoru
Oncelikle herkese merhaba, yasadigim yerde bana surekli zorbalik yapan bir arkadas var. Konu biraz karisik oldugu icin bu arkadasa X diyecegim. Bu X kisisi benden kucuk olmasina ragmen zayifligimi kullanarak surekli bana zorbalik yapiyor. Zayif oldugum icin bir şey yapamiyorum. Her neyse, kuzenim araciligiyla bu X kisisine hakaret ettim. Bu X kisisi de kuzenimi "dava acarim" diyerek tehdit etti. Kuzenimi ne kadar uyarsam da, en son bu X kisisine benim yazdigimi soyledi. Dava acacagim, dovecegim, mahkemeye verecegim gibisinden seyler soyluyor. Gercekten bu kadar kucuk seylerden dava, mahkeme vb. seyler acabilir mi? Eger acarsa hangi taraf hakli olur?

Eki Görüntüle 1550436

Oncelikle herkese merhaba, yasadigim yerde bana surekli zorbalik yapan bir arkadas var. Konu biraz karisik oldugu icin bu arkadasa X diyecegim. Bu X kisisi benden kucuk olmasina ragmen zayifligimi kullanarak surekli bana zorbalik yapiyor. Zayif oldugum icin bir şey yapamiyorum. Her neyse, kuzenim araciligiyla bu X kisisine hakaret ettim. Bu X kisisi de kuzenimi "dava acarim" diyerek tehdit etti. Kuzenimi ne kadar uyarsam da, en son bu X kisisine benim yazdigimi soyledi. Dava acacagim, dovecegim, mahkemeye verecegim gibisinden seyler soyluyor. Gercekten bu kadar kucuk seylerden dava, mahkeme vb. seyler acabilir mi? Eger acarsa hangi taraf hakli olur?

Eki Görüntüle 1550436

Dava açsa durumu kanıtlasa bile zaten size zorbalık yaptığı için beraat edersiniz.

Son düzenleme:
Yanlış anlaşılmış mesajım şu anlamda yazmıştım konu sahibi küfür ettiği şahıs ona zorbalık yaptığı için beraat eder.

İki ayrı suç var ortada. Uygulamada -uzlaşma aşamasında- hakaret davasına karşı, eziyet suçundan dava açılacağı belirtilerek şikayetin geri alınması talep edilebilir. Şayet uzlaşma olmazsa dava açılır. Mahkeme zorbalık var diye beraat vermez kolay kolay. Hükmün açıklanmasının geride bırakılması kararını verir.

Biraz baskın olmaya çalış. Mesela gül geç. Sen de ona ben seni vereceğim falan diye. Git yasaları say. Şu tanıdığım bu tanıdığım avukat vs. de. Korkut. Bende de vardı öyle arkadaşlar bıçağı çıkarmaya bile korkuyorlardı. Ezik onlar ezik.

Kendisi reşit olmadığı için dava açamaz, sadece ebeveynleri açabilir. Çok yüksek ihtimalle korkutmak için söylüyordur.
Dava acmaya meyilli bir tip. Kisacasi, kendini birsey sanip keko gibi ortalikta gezen, cebinde caki, kelebek olan tiplerden diyebiliriz.
Cebinde çakı, kelebek olan birinin kimseye dava açacağını, açabileceğini düşünmüyorum.

Kendisi reşit olmadığı için dava açamaz, sadece ebeveynleri açabilir. Çok yüksek ihtimalle korkutmak için söylüyordur.

Cebinde çakı, kelebek olan birinin kimseye dava açacağını, açabileceğini düşünmüyorum.

Katılıyorum hocam. Zaten bıçak taşımasına müsaade veren ebeveyn çocuğuna küfür edildi diye dava açmaz.

Katılıyorum hocam. Zaten bıçak taşımasına müsaade veren ebeveyn çocuğuna küfür edildi diye dava açmaz.

Hayır açabilir dava hiç belli olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı