14 yaşında bıyık kesilir mi?

Egens

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar 14 yaşındayım ve bıyıklarım cok belli oluyor. Çevremdeki insanlar kötü duruyor diyor, bence de kötü duruyor. Ben kesmek istiyorum ama babam kesme, kesersen ileride hızlı cıkar sert olur diyor. Çevremde alan arkadaslarım var. Sizce kesmeli miyim, kesersem makine ile mi kesmeliyim?

Arkadaşlar 14 yaşındayım ve bıyıklarım cok belli oluyor. Çevremdeki insanlar kötü duruyor diyor, bence de kötü duruyor. Ben kesmek istiyorum ama babam kesme, kesersen ileride hızlı cıkar sert olur diyor. Çevremde alan arkadaslarım var. Sizce kesmeli miyim, kesersem makine ile mi kesmeliyim?
Ben makine ile alıyorum sıkıntı olmuyor.

Sert çıkması genlerle alakalı. Sadece keserken kıl köklerin ucu eğimli kalıyor bunun sonucunda sert çıktığı sanılıyor. Makineyle alsan sorun olmaz.

Sert çıkma olayı tamamen şehir efsanesi. Hoşunuza gittiği gibi kesin veya kesmeyin.

Kesince sert çıkar olayı tamamen şehir efsanesi, bilimsel olarak bu efsane çürütüleli yıllar oluyor. Tecrübeli bir berber sizin bıyıklarınızı dünyanın en keskin baltasıyla (Jilet yerine balta dememin sebebi baltanın daha keskin olması ve baltayla tıraş olmanın gerçekten mümkün olması) tıraş etse dahi sertleşme olmaz, genlerinizdeki sakal tipiniz neyse o çıkacak yüzünüzde. Genlerinizdeki sakal tipi sertse sert olur, yumuşaksa yumuşak olur. Yok jiletle tıraş olunca sertleşiyormuş makine sertleştirmiyormuş falan tamamen kolpa.

Ben şu an 20 yaşındayım, senin yaşlarındayken makineyle tıraş oluyordum ve jietten uzak duruyordum bu efsaneye inandığım için. Birgün makinem bozulunca jilete geçtim, sakallarım ne daha çok sert oldu ne de hızlı çıkmaya başladı. Bir fark yok ikisi arasında hatta ıslak tıraş daha konforludur.

Ben pandemi yılı 2020 yılının başındayken sakallarım çok yumuşaktı, ben o yıl hep sakal uzattım ve toplasan 3-4 kere tıraş oldum ve yıl sonunda sakallarımı tekrar kestiğimde yıl başına göre sertleşmişti. Yani 365 günlük bir yılda sadece 3-4 kere tıraş oldum ve sakallı olmama rağmen sakallarım sertleşmiş. Neden? Çünkü genetiğimde ne varsa o oluyor, kıllarınızı neyle tıraş ettiğinizin ya da tıraş etmenizin bir önemi yok sertleşmede. İllüzyondan ibaret. Kıllarınızı makine yerine jiletle tıraş edince boyları iyice kısalıyor, iyice kısaldığı içinde ellediğinizde daha sert bir hissiyat alıyorsunuz ve ''Jiletle tıraş ettim kıllarım taş gibi oldu abooo'' diyorsunuz.

14-15'li yaşlarda çıkan o simitçi bıyığı insanın karizmasını yerle bir ediyor, kes gitsin. Jiletten korkuyorsan berbere saç tıraşı olmaya gittiğinde rica edersin makineyle keser berber.

Kesilir. Bazı berberler traş ederken yanaklardaki tüyleri ve bıyıkları makine ile alıyorlar. Benim berberim de kesiyor istemesem bile. Jilet bence gereksiz. Makine ile kes gitsin. Berbere söyle o da kesebilir. Kendin keserken de kendine bir çizgi belirle. O çizginin üstünü kesme. Nedenini ben de bilmiyorum. Annem bile bana öyle dedi.

Hocam bende aynı yastayım sizin de böyle çıkması normal bende haftada bir makine ile alıyorum.
Hem elbet bir gün bu kalinlasıcak yani bunu çok kafaya takmayın ben de başlarda ya çok kalinlasirsa daha gür cikmaya başlarsa diye tereddüt ediyordum ama alıştım artık.
Jiletle bir kaç defa aldım yanaklarimdaki tüylerimi ama böyle daha siyahımsı çıkmaya başladı bu yüzden ben makine ile alıyorum.

Son düzenleme:

Jiletle, usturayla vesaire almadığınız sürece hızlı çıkmaz hocam. Tıraş makineniz varsa onunla kesmenizi öneririm.

Geri
Yukarı