14 yaşında boyum daha uzar mı?

20 yaşına geldiğinde en az 171-172 olursun tahminimce.

Ama arkadaşların dediği gibi, bilemeyiz...
Hocam daha fazla olur bence, 1.75 falan. Çünkü ben 13-14 yaşında 1.58 boyundayken şu an 16 yaşındayım ve boyum 1.75. Ama herkesin gelişimi farklı tabii ki.

Hocam daha fazla olur bence, 1.75 falan. Çünkü ben 13-14 yaşında 1.58 boyundayken şu an 16 yaşındayım ve boyum 1.75. Ama herkesin gelişimi farklı tabii ki.

1.70leri geçer daha yaşı küçük bence 14 yaş ergenlik başlangıcı 20 yaşıba kadar boy uzuyır diye biliyorum birazda kendine bağlı.

Ben 27 yaşındayım. Kendimden ve yaşıtlarımdan gördüğüm kadarı ile boy büyük oranda genetik. Ayrıca anne babanız uzunsa siz de buna bağlı olarak uzun olursunuz. Çok nadirdir ailesi uzun olup kendi kısa olan.

Bizim zamanımızdan öncekiler ve sonrakiler iri yarı olurken bir jenerasyon küçük kaldı benim gibi :)

Lisede yaz tatilinden dönen arkadaşların tatilde birkaç santim uzadığını görmüştüm. 18-20 yaşları arasına kadar uzama devam eder. Voleybol ve basketboll ile desteklemek çok önemli. Futboldan uzak durun :)

Ben 27 yaşındayım. Kendimden ve yaşıtlarımdan gördüğüm kadarı ile boy büyük oranda genetik. Ayrıca anne babanız uzunsa siz de buna bağlı olarak uzun olursunuz. Çok nadirdir ailesi uzun olup kendi kısa olan.

Bizim zamanımızdan öncekiler ve sonrakiler iri yarı olurken bir jenerasyon küçük kaldı benim gibi :)

Lisede yaz tatilinden dönen arkadaşların tatilde birkaç santim uzadığını görmüştüm. 18-20 yaşları arasına kadar uzama devam eder. Voleybol ve basketboll ile desteklemek çok önemli. Futboldan uzak durun :)

Hocam, neden "Futboldan uzak durun" dediniz? Olumsuz bir yanı mı var? Veya sadece boya mı pek bir etkisi yok?

Ben 14 yaşımdaydım, boyum 1.55. uzar mı veya ne yapmalıyım?

Yanlış bilmiyorsam, uyku düzeni buna etki ediyor, çünkü gelişim çağında olan kişilerde gece büyüme hormonu salgılanıyor, saat 22:00 ve 02:00 araları bu hormonun en çok salgılandığı saatlerdi sanırım, sabah uykusunda bu hormon öyle çok salgılanmıyor diye biliyorum ve sabah uyumanın gece uyumak kadar sağlıklı olmadığını, beslenmede buna etken sanırım, az yemek mesela, veye sanırsam gerektiğinden baya fazla yiyip kilolu olmak, birde basketbol, voleybol vb. sporlarda buna etki ediyor sanırım, hangi sporlar daha iyidir pek iyi bilmediğimdem 2 tane yazdım. Yani gece erken yat sabah kalk ve iyi beslen, artı olarak sporlar da yapabilirsin.

Son düzenleme:
Hocam, neden "futboldan uzak durun" dediniz? Olumsuz bir yanı mı var? Veya sadece boya mı pek bir etkisi yok?

Ben 4 yıl amatör olmak üzere 6-7 yıl kadar futbol oynadım. Benim dönemimdeki tüm ligdeki oyuncuların boyları kısa ve neredeyse aynıydı. Tabii ki uzun vardı ama çok azınlıktalar. Kendi jenerasyonumuzda voleybol ve basketboldan ilerleyenler uzamaya devam ettiler.

Bunlar kendi görüşlerim bilimsel bir dayanağım yok. Her zaman bilimsel araştırmalar yapmak daha faydalı. Kendi görüşüm olduğunu belirtmek istiyorum.

Yoksa kısa basketçi de var uzun futbolcu da.

Kısa insanlar iyi futbol oynadığı için futbolda daha çok kısalar var argümanına da çok denk geldim. Fakat kendimden ve jenerasyonumdan yola çıkarak futbolun boy uzamasını bir nebze olumsuz etkilediğini düşünebilirim. En azından voleybol ve basketbol kadar etki etmediği için geride bıraktığını düşünüyorum.

Uzmanından tavsiye almanızı öneririm.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı