14 yaşında Kick boks öğrenilir mi?

jeoqpas

Centipat
Daha fazla  
14 yaşındayım, boyum 171, kilom da 58 çok da güvenli bir yerde yaşamadığımdan dolayı kendimi koruyabilmek istiyorum.

Zaten dövüşmekle falan pek işim olmaz, ama bugün bir arkadaşımın sırf bir kızdan ötürü dayak yediğini gördüğüm için öğrenmek istedim.

Denizli'de yaşıyorum. Sizce öğrenebilir miyim? Sıskayım, gücüm yeterli olur mu?

Sıska falan değilsin bence 14 yaş için normal değerler. 17 yaşına gelince 180'den fazla boy 75 kilo falan olursun muhtemelen. 6 ay gidersen dövemeyeceğin kişi olmaz. Bu arada kickboksla kendini koruma olayı falan hikaye. Çok güvenli bir yerde yaşamıyorsan bıçak taşıyan çok kişi vardır. Kickboks işlemez bıçağa. Amacın dayak yememekse güreşe git bence. Hem kafana darbe almazsın sürekli hem daha eğlenceli bir spor. Hem de biriyle dövüşmek zorunda kalırsan rakibe çok zarar vermemiş olursun.

Bmi(Vücut Kitle İndeksi) değerlerin gayet yerinde ve sağlıklısın kardeşim.Bence azmedersen bu spor dalında çalışabilirsin.Atatürk ne demiş: “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.”

14 yaşındayım, boyum 171, kilom da 58 çok da güvenli bir yerde yaşamadığımdan dolayı kendimi koruyabilmek istiyorum.

Zaten dövüşmekle falan pek işim olmaz, ama bugün bir arkadaşımın sırf bir kızdan ötürü dayak yediğini gördüğüm için öğrenmek istedim.

Neden öğrenilmesin? Senin yarı yaşında başlayıp turnuvalara katılanlar var. Buraya yazacağına git yazıl.

Sıska falan değilsin bence 14 yaş için normal değerler. 17 yaşına gelince 180'den fazla boy 75 kilo falan olursun muhtemelen. 6 ay gidersen dövemeyeceğin kişi olmaz. Bu arada kickboksla kendini koruma olayı falan hikaye. Çok güvenli bir yerde yaşamıyorsan bıçak taşıyan çok kişi vardır. Kickboks işlemez bıçağa. Amacın dayak yememekse güreşe git bence. Hem kafana darbe almazsın sürekli hem daha eğlenceli bir spor. Hem de biriyle dövüşmek zorunda kalırsan rakibe çok zarar vermemiş olursun.

Neden öğrenilmesin? Senin yarı yaşında başlayıp turnuvalara katılanlar var. Buraya yazacağına git yazıl.

Hocam söylemeyi unuttuğum bir şey var, ben 5.5 numara miyopum ve gözlük kullanıyorum, yapamam herhalde değil mi?

Bunu gerçekten çok istiyorsan yapabilirsin. Yeter ki azimli ol. Bulunduğun bölgedeki spor salonlarını araştır. Git izle hocalarla iletişim kur derdini anlat. Kendi yapına ve isteğine hangisi uygun buna sen karar ver. Kick boksa gidince hemen yumruk atmayacaklar sana merak etme. İstemediğin bir şeyi zorla yapacak halleri yok. Ringe girmek zorunda da değilsin. Hoşuna giden buysa bunu yap. Güreşte iyidir ama yaşadığın bölgede var mı araştırabilirsin. Belki 1 2 yıl kick boks sonra güreş de yapabilirsin. Bir nevi MMA gibi olur. Karma dövüş gibi yani.

Muhtemelen yoktur ama varsa jiu jitsu bile olabilir. Ama sokakta tamamen kendini korumak pek mümkün olmasa bile özgüvenin artar. Ancak bu özgüveni gereksiz kullanmaman lazım. Çok çok zor durumda kalmadıkça ve haklı olmadıkça birine zarar vermen doğru olmaz. Düşman kazanmak istemezsin.

Belki arkadaş çevren genişler salonda diğerleriyle arkadaş olursun. Belki arkadaşın da sana katılır. Birkaç kişi olursunuz ve ciddi bir sorun çıkarsa kendinizi koruyabilirsiniz.

Geri
Yukarı