14 yaşında nerede çalışılabilir?

bazı berberler fazla bile alıyor ve ben ciddiyim bizim evimizin önündeki berbere günde 50 kişi geliyor adam çok varlıklı
Adam çok varlıklı ama çırak sence 25 TL alabilir mi? O parayı alabilmesi için en az 2-3 sene orada çalışması gerekiyor. Şu anda doktorlar bile günlük en fazla 500-600 TL alıyor çırak olarak ne 1250 TL'si?

Berber çırağı olmanı öneririm berberlere günde 50 kişi geliyor neredeyse her birinden 25 TL desen günde 1250 1 ayda 35 bin lira eder ve aylık maaşın yüksek olur ama kalabalık berber bulup çıraklık yaparsan olur 3-4 aya alırsın PC.

A1 matematik.
Adobe Photoshop programlıya YouTube'dan bakarak bir şeyler öğrenebilirsin ve bunları satabilirsin satman için siteler var bionluk gibi ama günde Max 5-10 kazanırsın.

14 yaşında çocuk bionluk da nasıl çalışacak?

Ben İzmir'de oturuyorum burada kaliteli bir kuaför var günlük 25-75 kişi giriyor ve minimum ücret 25-30TL. Adamın Triplex ev+ Mercedes C180 sahibi.

Bizim zamanımız da, para azdı ancak, olanaklar iş vb durumlar çok fazlaydı. Ben menteşeci Tor'na tesviye atölyesinde çalışıyordum 14'lü yaşlarda. Daha sonra baktım çevrede farklı yerlerde eleman arıyorlar oto kaporta, motorcular vs, bende motorcuya girmiştim amaç meslek öğrenmek, para bizim zamanımızda çok öncelikli olmuyordu ya da olamıyordu maalesef zanaat öğren derlerdi hep.

Bu anlattığım, 36 yıl evvelki İstanbul'un Türkiye'nin durumu. Şimdiler de ise, durumlar bana hem kolay hem zor görünüyor. Tanıdık ve torpil olmadan maalesef bir iş yerine girmek hint kumaşı niteliğinde resmen illaki bir tanıtık olması gerekli. Avukat, doktor, muhasebeci yanına ofisboy olarak düşünülebilir. Varsa lokanta, fastfood hızlı yemek mekanları, gıda dükkanlarında da, sipariş getir götür işleri (bahsişi olan işler) olarak da, ayrıca düşünülebilir.

Meslek öğreneyim bir sonraki hamlemde bu meslek üzerinden olsun deniyorsa eğer, para ikinci planda olarak güzel bir meslek seçilerek o mesleğe odaklanarak devam edilebilir. İş üzerinde uzmanlaştıkça, para vs diğer istenen her şey otomatikman geri dönüşü olacaktır bu biraz zaman alabilir tabii ki.
Şunu da eklemekte yarar görüyorum, malum pandemi süreçleri henüz tam manasıyla bitmiş sayılmaz. Kalabalığı bol olan yerlerde iş bulmakta bu bağlamda risk arz edebilir. Onun için bu gibi yerlerde çalışmamakta yarar görüyorum şimdilik. Önce sağlık malum. Çok fazla şey yazılabilirde uzatmış olmayayım diğer arkadaşlarımızda önerilerde bulunacaklardır. Şimdiden iyi bir iş bulmanız dileklerimle.

Merhabalar;
Bir bilgisayar almak istiyorum ve çalışmaya karar verdim. 14 yaşımda nerelerde çalışabilirim?

LGS sonrası içler açısı bir durum değil. Bu ülkeden bir şey olmaz.

Geri
Yukarı