1400 TL Server önerisi

Makaleler
1
Daha fazla  
Evet arkadaşlar sorum yukarıda, sunucuyu Discord botum ve bir site için kullanacağım.

Bütçe: 1000-1400 TL (2. el olur.)

Eğer direkt dedicated makine alacaksanız 1000 TL'ye yok. Eğer kiralayacaksanız yıllar boyunca kiralarsınız.

Neden, veri merkezine gerek var mı ki? Evde kullanabileceğim bir sunucu istiyorum sadece.

Evde de kullanabilirsiniz ama hem bütün gün açık kalacağı için yüksek elektrik faturası gelir. hızlı bir site olmasını istiyorsanız veri merkezlerini kullanın. Evde Upload'ı en fazla 25-50 falan alabilirsiniz o da taş çatlasa. Veri merkezlerindeki sunucular 400-500 upload veriyor. Bence en mantıklısı kiralamak.

Evde de kullanabilirsiniz ama hem bütün gün açık kalacağı için yüksek elektrik faturası gelir. Hızlı bir site olmasını istiyorsanız veri merkezlerini kullanın. Evde Upload'ı en fazla 25-50 falan alabilirsiniz o da taş çatlasa. Veri merkezlerindeki sunucular 400-500 upload veriyor. Bence en mantıklısı kiralamak.

Mesela elektrik faturasına ne kadar etki eder?

Elektrik faturası hosting almaktan çok daha ucuz. Sunucu olarak Ryzen 5 1600X ve 48GB RAM'e sahip bir bilgisayar kullanıyorum. İşlemcisi benzer ama RAM'i çok daha az bir sunucu kiralamak için aylık $50 gibi bir miktar ödemem gerekiyor. Kendi sunucum ise faturaya aylık $10 civarı ekliyor.

Basit bir web sitesi ve Discord botu için Türk Telekom'un olmayan upload hızları bile yeterli olur. Web sitesi için DNS olarak Cloudflare proxy kullanırsanız upload hızından da tasarruf edersiniz.

Bu fiyatlara yeni makine almak yerine eski bir bilgisayarı çalıştrımak daha uygun. Evde duran eski bir laptop veya bilgisayarı kullanabilirsiniz. Sunucular da normal bir bilgisayardır.

Ben kendi kullandığım bilgisayarı 7/24 çalıştırarak sunucu olarak da kullanmayı tercih ettim. 1-1.5 yıldır sıkıntısız çalışıyor.

Elektrik faturası hosting almaktan çok daha ucuz. Sunucu olarak Ryzen 5 1600X ve 48 GB RAM'e sahip bir bilgisayar kullanıyorum. İşlemcisi benzer ama RAM'i çok daha az bir sunucu kiralamak için aylık $50 gibi bir miktar ödemem gerekiyor. Kendi sunucum ise faturaya aylık $10 civarı ekliyor.

Basit bir web sitesi ve Discord botu için Türk Telekom'un olmayan upload hızları bile yeterli olur. Web sitesi için DNS olarak cloudflare proxy kullanırsanız upload hızından da tasarruf edersiniz.

Bu fiyatlara yeni makine almak yerine eski bir bilgisayarı çalıştrımak daha uygun. Evde duran eski bir laptop veya bilgisayarı kullanabilirsiniz. Sunucular da normal bir bilgisayardır.

Ben kendi kullandığım bilgisayarı 7/24 çalıştırarak sunucu olarak da kullanmayı tercih ettim. 1-1.5 yıldır sıkıntısız çalışıyor.

Biliyorum fakat evde hiç eski/kullanılmayan bilgisayarım yok.
Kaç kWh elektrik ile çalışır bilmiyorum.
300 W elektrik tüketiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı