144 Hz alamayan sisteme 144 Hz monitör takmak

Ben 144Hz G-SYNC'li monitör kullanıyorum. 80 FPS üstü bana akıcı geliyor. İllaki 144 FPS alınmasına gerek yok bence.
144 Hz monitörü 144 FPS alamayan bir sistemle kullanırsak ekrana nasıl bir görüntü gelir? 144 FPS mi gelir yoksa atıyorum 110 FPS alıyorsak 110 FPS hissi mi yaşatır?

Merhaba. Eğer ekran kartınız AMD ise FreeSync, NVIDIA ise G-Sync olması gerekmekte. Laptop'unuzun bilgilerinde yazmazı lazım internette yazmıyorsa büyük olasılıkla yoktur.
Ama bunlar olmasa bile 144 Hz'ye kadar aldığınız FPS monitöre yansır; sadece yırtılmalar rahatsız edici olabilir ve bu durumda V-Sync açma durumunda kalırsanız ms artacaktır ve FPS oyunlarında dezavantaj elde edecekiniz.

Ekran kartınız nedir?
RTX 3050
Özelliklerinde yazması lazim G-SYNC'ya sa FreeSync var mı yok mu?
Hocam şuan il dışındayım hatırlamıyorum bir şeyler vardı ama emin değilim. Birkaç gün sonra eve döneceğim. Bakarım o zaman.
Yeni laptoplarda oluyor genelde olmayan ürünler 60Hz oyuncu laptopu olmayan ürünler oluyor genelde.
ASUS TUF 11400H+3050 versiyonu var hocam bende. 144 Hz. Var mıdır onda?
@Emiririririe @SEMIKAANCAKIR Hocam 144 Hz Adaptive Sync yazıyor. Ne demek bu?

Son düzenleme:
RTX 3050

Hocam şu an il dışındayım hatırlamıyorum bir şeyler vardı ama emin değilim. Birkaç gün sonra eve döneceğim. Bakarım o zaman.

Aldığın FPS'e gore ekran Hz in anlik degisiyor sanirim.

RTX 3050

Hocam şuan il dışındayım hatırlamıyorum bir şeyler vardı ama emin değilim. Birkaç gün sonra eve döneceğim. Bakarım o zaman.

İlk kez duydum gerçekten.

Ama adaptiveden yola çıkarsak adapte olmak tarzı bir şey. Yanı arkadaşın dediği gibi anlık olarak değişiyor galiba Hz değeri.

Aldığın FPS'e gore ekran Hz in anlik degisiyor sanirim.
Yani yırtılma vs olmuyor öyle mi? 8 GB RAM kullanmaktan kaynaklı Valorantta 144 altında oynuyorum genelde. 90 100 olunca kasıyor hissiyatı alıyorum ama bunun sebebi nedir peki hocam?

Ama adaptiveden yola çıkarsak adapte olmak tarzı bir şey. Yanı arkadaşın dediği gibi anlık olarak değişiyor galiba Hz değeri.

Yani yırtılma vs olmuyor öyle mi? 8 GB RAM kullanmaktan kaynaklı Valorant'ta 144 altında oynuyorum genelde. 90 100 olunca kasıyor hissiyatı alıyorum ama bunun sebebi nedir peki hocam?

Normalde kasmahissiyati olmamasi lazim. NVIDIA Denetim Masası'na bakar misin gsnyc var mı? Eger yirtilma oluyorsa FPS'i 100'e sabitle.

FPS saniyede grafik kartınızın işlediği kare sayısı, Hertz ise monitörün saniyedi gösterdiği kare sayısıdır. Eğer FPS 144 ve üzerinde ise monitörden Max performans da yararlanmış olursunuz. Eğer FPS 80 ise monitörde 80 kare gösterir. G-Sync FreeSync gibi teknolojiler aldığınız FPS ile Hz'yi birbirine eşitler böylelikle ekranda yırtılma vs. gibi durumlar olmaz. Yirtilmalar genelde Hz nizden daha yüksek FPS alınca ve bu teknolojiler devre dışı veya yoksa oluşur.

Yeni konular

Geri
Yukarı