144 Hz ekranda 144 FPS'den düşük oyunlarda sorun olur mu?

Görüntü yırtılmasını oyunlarda G-Sync açarak çözüm bulabilirsin.

Hz ile FPS arasındaki fark ise.
Herzt bir frekans ölçüm birimidir (saniye başına düşen titreşim), FPS ise görüntü gösterim birimidir (saniye başına düşen kare). İki birim de saniye üzerinden işlem görür. Ama birbirinden farklıdırlar. Basitçe anlatmak gerekilirse, Hertz verinin algılanma kapasitesiyken, FPS görüntünün gösterim kapasitesidir. Siz 60 Hz monitörde 144 FPS gösteremezsiniz çünkü monitörünüzün 144 kere yenileyecek kapasitesi yoktur.
Açıklama için teşekkür ederim
Kısaca şunu meral ediyorum aslındaesela witcher oynuyorum 1080p ve high ayarda. Diyelim 59 65 arası fps alıyorum hatta 80 ald diyelim. Ekran 144 ya aldığım fps yarısı kadar. Buda ekranda bir kasma hissi gibi bir göz yorması yapar mı?

60 hz ekranlı bir laptop daha mı mantıklı olurdu böyle durumda

Açıklama için teşekkür ederim
Kısaca şunu meral ediyorum aslındaesela witcher oynuyorum 1080p ve high ayarda. Diyelim 59 65 arası fps alıyorum hatta 80 ald diyelim. Ekran 144 ya aldığım fps yarısı kadar. Buda ekranda bir kasma hissi gibi bir göz yorması yapar mı?

60 hz ekranlı bir laptop daha mı mantıklı olurdu böyle durumda
60 Hz. ekranda gördüğünüzün aynısını 144Hz.'de de görürüsünüz. 60FPS'in üzerine çıktığınız anda 144Hz.'in daha iyi hissiyatını yakalamaya başlarsınız. Kasma hissi olmaz. Bütçeniz hangisine yetiyorsa onu alın derim ancak 144Hz. daha iyidir.

İşin özü aslında
Laptop ozellikleri
İ5 10300h
Gtx1650ti ddr6 4gb
16gb dual chanel ram 2933
144 hz monitor 17,3 imc
Witcher, gta, rdr2, ac odesey tarzı oyunlarda kaç fps görürüm 1080p ve high ayarlarda (goruntu kalitesinden odun vermek istemiyorum yıllardır düşül sistemlerle low da oynadım az fulle yakın oynayayım :) )

Eger fps değerleri 60 bandında olacak ise

Amd ryzen5 4600h
Gtx 1650ti ddr5 4gb
16 gb dual chanel ram 3200
60 hz 15,6 inc ekran
Bu laptopa mı yönelsem çünkü 144 hz de dusuk fps ile kasma hissi verecekse 60 hz de 60 veya 70 fps alırım 60hz dibine kadar yaşarım :)

(Amd olması çok çekici geliyor)

Açıklama için teşekkür ederim.
Kısaca şunu meral ediyorum aslındaesela Witcher oynuyorum 1080p ve High ayarda. Diyelim 59 65 arası FPS alıyorum hatta 80 ald diyelim. Ekran 144 ya aldığım FPS yarısı kadar. Bu da ekranda bir kasma hissi gibi bir göz yorması yapar mı?

60 Hz ekranlı bir laptop daha mı mantıklı olurdu böyle durumda.

G-Sync açarsan yırtılma sorunun çözülür.

İşin özü aslında.
Laptop ozellikleri.
i5 10300H.
GTX1650 Ti DDR6 4 GB.
16 GB Dual Channel RAM 2933.
144 Hz monitör 17,3 imc.
Witcher, GTA, RDR2, AC odesey tarzı oyunlarda kaç FPS görürüm 1080p ve High ayarlarda (goruntu kalitesinden odun vermek istemiyorum yıllardır düşül sistemlerle Low da oynadım az Full'e yakın oynayayım :) )

Eger FPS değerleri 60 bandında olacak ise.

AMD Ryzen 5 4600H.
GTX 1650 Ti DDR5 4 GB.
16 GB Dual Channel RAM 3200.
60 Hz 15,6 inc ekran.
Bu laptopa mı yönelsem çünkü 144 Hz de dusuk FPS ile kasma hissi verecekse 60 Hz de 60 veya 70 FPS alırım 60Hz dibine kadar yaşarım :)

(AMD olması çok çekici geliyor)

Güzel kardeşim oyunlarının kasması 144 Hz ile alakası yok FreeSync ve G-Sync ile alakası var 144 Hz olanı al derim. Ryzen 5 4600H daha güçlü bir işlemci render tarzı işler yapıyorsan seni daha rahatlatır ama işin oyun oynamaksa i5 10300H ve 144 Hz almak olmalı. 2 laptop da seni üzmez.

Şu attığım linki okursan belki soru işareti kalmaz.

Son düzenleme:

Güzel kardeşim oyunlarının kasması 144 Hz ile alakası yok FreeSync ve G-Sync ile alakası var 144 Hz olanı al derim. Ryzen 5 4600H daha güçlü bir işlemci render tarzı işler yapıyorsan seni daha rahatlatır ama işin oyun oynamaksa i5 10300H ve 144 Hz almak olmalı.

Şu attığım linki okursan belki soru işareti kalmaz

Destek

Güzel kardeşim oyunlarının kasması 144 Hz ile alakası yok FreeSync ve G-Sync ile alakası var 144 Hz olanı al derim. Ryzen 5 4600H daha güçlü bir işlemci render tarzı işler yapıyorsan seni daha rahatlatır ama işin oyun oynamaksa i5 10300H ve 144 Hz almak olmalı.

Şu attığım linki okursan belki soru işareti kalmaz

Destek ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim Allah razı olsun.
Son bir sorum olacak (cahilliğime verin lütfen)
G-sync olayı ekran paneli ile mi alakalı elran kartı yazılımsal bir durum mu?
Ekran paneli ile alakalı ise asus tuf f17 fx model laptopların panelinde var mı bilmediğim için sordum. Nvidea tarafından bir durum ise yapılabilir. Tekrar özür dilerim biraz cahil kaldım bu olayda. Ama gönderdiğiniz yazıyı sonuna kadar okiyacağım

Tekrardan sana ve diğer tüm arkadaşlara minnettarım

Güzel kardeşim oyunlarının kasması 144 Hz ile alakası yok FreeSync ve G-Sync ile alakası var 144 Hz olanı al derim. Ryzen 5 4600H daha güçlü bir işlemci render tarzı işler yapıyorsan seni daha rahatlatır ama işin oyun oynamaksa i5 10300H ve 144 Hz almak olmalı. 2 laptop da seni üzmez.

Şu attığım linki okursan belki soru işareti kalmaz.

Bu arada kasma diye tabir ettiğim şey akıcılık düşmesi anlamında kasmaymış yani oyunda takılma değil akıcılık düşmesi olayıymış

Son düzenleme:
Destek.

Destek ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim Allah razı olsun.
Son bir sorum olacak (cahilliğime verin lütfen)
G-Sync olayı ekran paneli ile mi alakalı elran kartı yazılımsal bir durum mu?
Ekran paneli ile alakalı ise ASUS TUF F17 FX model laptopların panelinde var mı bilmediğim için sordum. NVIDIA tarafından bir durum ise yapılabilir. Tekrar özür dilerim biraz cahil kaldım bu olayda. Ama gönderdiğiniz yazıyı sonuna kadar okiyacağım.

Tekrar sana ve diğer tüm arkadaşlara minnettarım.

Bu arada kasma diye tabir ettiğim şey akıcılık düşmesi anlamında kasmaymış yani oyunda takılma değil akıcılık düşmesi olayıymış.

ASUS TUF F17 FX G-Sync teknolojisi var için rahat olsun ama laptop eğer almadıysan ne kadar bütçen varsa konu aç belki daha iyisini önerirler sorunun çözüldüyse ne mutlu bana.

ASUS TUF F17 FX G-Sync teknolojisi var için rahat olsun ama laptop eğer almadıysan ne kadar bütçen varsa konu aç belki daha iyisini önerirler sorunun çözüldüyse ne mutlu bana.
Sağolsun forumda öneri konusunda cömert davrandı
Lenovo ideapad i3 (cizirti kronik sorun)
Asus tuf
Acer nitro 5 (ekran 60hz)
Hp pavilion (fan sisteminiyi degil)
Gibi sorunlar okuyunca asusa yoneldim

Önerileri sunuldu butce 7500 8000 arası kampanya vs derken asus 17 inc ve 144 hz olanı aldım i5 10300h

Ama hep gönlüm amd ryzen 5ten yanaydı nitro alacaktım. Ekran 60hz olunca herkes 144 ve 17,3 inc çokndaha güzel dedi.

Forumda gezerken 144hz de daha düşük fps almak akıcılığı bozuyor diye konular görünce bi an 60 hz acer nitro alsamıydım dedim ama imdadıma sen yetiştin var olasın.

Aslında bütçem olsa 2,5 k daha verip msi alpha almak istiyordum hayalimdeki makina o. Ama 8k bile beni zorladı ondan birazda mecburiyetten asus aldım

Sağ olsun forumda öneri konusunda cömert davrandı.
Lenovo Ideapad i3 (cizirti kronik sorun)
ASUS TUF.
Acer Nitro 5 (ekran 60Hz)
HP Pavilion (fan sisteminiyi degil)
Gibi sorunlar okuyunca asusa yoneldim.

Önerileri sunuldu butce 7500 8000 arası kampanya vs derken ASUS 17 inc ve 144 Hz olanı aldım i5 10300H.

Ama hep gönlüm AMD Ryzen 5'ten yanaydı Nitro alacaktım. Ekran 60Hz olunca herkes 144 ve 17,3 inc çokndaha güzel dedi.

Forumda gezerken 144Hz de daha düşük FPS almak akıcılığı bozuyor diye konular görünce bir an 60 Hz Acer Nitro alsa mıydım dedim ama imdadıma sen yetiştin var olasın.

Aslında bütçem olsa 2,5 k daha verip MSI Alpha almak istiyordum hayalimdeki makine o. Ama 8K bile beni zorladı ondan birazda mecburiyetten ASUS aldım.

Gerçekten bu paraları bu teknoloji verince benim de içim acıyor ama yapacak bir şey yok bende AMD Ryzen 5 3500X alacaktım ama i5 10400F aldım benim de gönlümde hep AMD almak vardı hayat işte her şey gönlümüze göre olmuyor :D aldığınız ASUS güzel güle güle kullanın.

Gerçekten bu paraları bu teknoloji verince benim de içim acıyor ama yapacak bir şey yok bende AMD Ryzen 5 3500X alacaktım ama i5 10400F aldım benim de gönlümde hep AMD almak vardı hayat işte her şey gönlümüze göre olmuyor :D aldığınız ASUS güzel güle güle kullanın.
Aynen hocam ülkemizdeki döviz artışı maalesef küçük ama özel hayallerimizi bile baltalıyor.

Umarım pişman olmadan kullanırım.

Daha iyileri size nasip olsun inşallah

Geri
Yukarı