144 Hz monitör fark eder mi?

SHADOFFALCON

Decapat
Arkadaşlar merhaba. Ben laptopumu satacağım ve masaüstüne geçeceğim. Laptopum 60 Hz 8 ms.
144 Hz 1 ms Viewsonic monitöre geçeceğim. PC'mde GTX 1060 6 GB, Ryzen 5 2600X, 16 GB DDR4 2400 MHz RAM, 240 GB SSD, 1 TB HDD var. Farkı anlar mıyım? Hiç 144 Hz monitör kullanmadım, fark çok olur mu oyunlarda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 60 Hz'den 144 Hz'e geçtiğim zaman çok fark bekliyordum. 144 Hz ilk baktığım anda öyle pek etki yaratmamıştı, işte biraz daha iyi filan diyordum. Fakat 144 Hz'e alıştıktan sonra bir arkadaşım da 60 Hz'e bakmıştım sanki piksel piksel gibi geliyordu ben nasıl kullanmışım 60 Hz diyordum. :D Yani bu benim kişisel görüşüm alıştıktan sonra etkisini hissettim ben.

Ben dün MSI MAG241C model monitörü aldım, açıkçası masaüstünde klasörü bile sağa sola oynattığında aradaki farkı hissedebiliyorsun. League of Legends oyununda pek bir fark göremedim şahsen, Ama FPS tarzı oyunlarda ciddi derecede fark hissediliyor. Eğer almayı düşünüyorsan Viewsonic'in 1300 TL fiyatındaki monitörünü alıp deneyebilirsin.

Fark eder tabii ki ancak MMORPG vs. oynuyorsan kalabalıkta ve büyük şehirlerde düşük FPS alacağın için sinir olacaksın. 60Hz'e göre çok daha beter kasıyor gibi gözüküyor :D Gsync buna bir nebze çare olabilir. Freesync destekli DP çıkışı olan bir monitör almanı tavsiye ederim. İyi araştır Gsync konusunda sıkıntısı olmayan bir monitör seç.

Bende 60 Hz'den 144 Hz'e geçtiğim zaman çok fark bekliyordum. 144 Hz ilk baktığım anda öyle pek etki yaratmamıştı, işte biraz daha iyi filan diyordum. Fakat 144 Hz'e alıştıktan sonra bir arkadaşım da 60 Hz'e bakmıştım sanki piksel piksel gibi geliyordu ben nasıl kullanmışım 60 Hz diyordum. :D Yani bu benim kişisel görüşüm alıştıktan sonra etkisini hissettim ben.
Aynısını bende yaşadım. Bırak 144 ü 75hz 1ms monitöre geçtim. Bu ne böyle, fark yok diyordum. Aradan bir kaç ay geçti. Çok iyi oynadığımı düşündüğüm CS:GO oyununu arkadaşın bilgisayarına oturup onun yerine oynamak istedim. Rezil oldum herkesin içinde.

Arkadaşlar merhaba. Ben laptopumu satacağım ve masaüstüne geçeceğim. Laptopum 60 Hz 8 ms.
144 Hz 1 ms Viewsonic monitöre geçeceğim. PC'mde GTX 1060 6 GB, Ryzen 5 2600X, 16 GB DDR4 2400 MHz RAM, 240 GB SSD, 1 TB HDD var. Farkı anlar mıyım? Hiç 144 Hz monitör kullanmadım, fark çok olur mu oyunlarda?

144Hz bir monitörde GTX 1060 kullanırsın ama sana tavsiyem RTX 2060 kullan. RTX 2060'da daha verimli kullanırsın 144Hz monitörü. Ben GTX 1060 kullanıyorum pek istediğim sonucu vermiyor 144Hz'de. Tabiki oynayacağın oyuna göre değişir ama tavsiyem RTX 2060 alman yönünde olur. Yada en az şu yeni çıkan GTX 1660Ti al.

Son düzenleme:
Hocam masaüstü sistemimde MSI Mag241c var, ayrı olarak daha önce kullandığım birde ASUS dizüstü bilgisayarım var. Günde 1-2 saat kadar War Thunder oynarım bazen kardeşim masaüstünde oyun oynamak istiyor dizüstüne geçtiğim zaman 100 FPS dahil alsam oynayamıyorum. Bariz şekilde performansım düşüyor. Size tavsiyem Vatan'a falan gidin ve deneyimlemek istediğinizi söyleyin. Yardımcı olurlarsa aradaki farkı daha iyi anlarsınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı