144 Hz Monitör Neden Alınmaz

CS:GO oynuyorsan eğer ve iyi bir sistemin varsa 244 Hz bile alabilirsin. Ben 220+ FPS alıyorum ve 244 Hz'lik monitör kullanıyorum. Yani bu kişiye göre değişir.

Merhabalar, bence bu monitörlere çok para yatırılmamalıdır. Tartışabiliriz saygı ve sevgi çerçevesinde, ben fikirlerimi belirteyim.
Şimdi standart bir ev kullanıcısı ele alalım, i5 işlemci ve GTX 970'i var. Ki Türkiye'de herkesin evinde yeni sistem yok, çoğunun bilgisayarı yıllanmış şarap gibi.
Bu adamın monitörü bile 1080P olmayabilir, hadi oldu diyelim. 1080P'de High ayarlarda 70-80 FPS alıyor, ne güzel 60 FPS'ye kitleyip V-SYNC ile görüntü problemi yaşamadan oyununu oynayabilir. En fazla 55'e düşer aksiyon sahnesinde ayrı mod gibi etkenler direk FPS'yi yere sermiyor ise. Bu adam 144 Hertz monitör aldı diyelim, faydalanamaz. 1. Sebep genelde 1080 P'den yüksek olurlar. E bu adam 60 FPS'ye zor kitliyor daha yüksek çözünürlükte ne yapacak? Çözünürlük performansı nasıl etkiliyor bilirsiniz. Monitörün menüsünden tazeleme hızı ayarı yapılmıyor ise yani oyun içinden V-SYNC ve monitör menüsünden ikisini de 60 FPS'ye sabitlemiyor iseniz yine görüntü bozuklukları yaşarsınız ki oyunu yapsanız bile siz 144 Hertz'e para ödemediniz mi :). Bana burda o sadece monitör hızından yüksek FPS alırsan olur demeyin, NVIDIA G-SYNC teknolojisini boşuna geliştirmedi. Monitörün hızını oyuna sabitler, yani oyun performansınız monitör hızından düşük olursa da bu problemler meydana gelmektedir. Şimdi anladınız mı bu monitörler neden alınmaz. Cebi kalın adama bile zor uyuyor. Onuda açıklayayım.

Şimdi 144 Hertz monitörü kimler alıp rahatlıkla oynayabilir onu yazayım :)

2011/2011-V3 soket uyumlu sistem toplayacak arkadaşlar.
R9 295X2 Crossfire yapacak olanlar.
TITAN X 3-WAY SLI yapacak olan arkadaşlar.
GTX 980 Ti 4-WAY SLI yapacak olan arkadaşlar.

Bu arkadaşlar anca 1440P'de 144 Hertz'e High ayarlarda kitleyebilir, onlar bile sıkıntı yaşayabilir. Emin olun :)

GTX 970 ve altını kullanan arkadaşlar ise, çözünürlük düşürür 144'e kitlemek için ve görüntü çamur olur. Pikselleri parmağıyla gösterir. Orjinal çözünürlükte oynasa tazeleme hızının etkisini kullanamaz. Bu arkadaşların G-SYNC monitör almaları gerekir büyük ihtimalle monitör fiyatları onların kasa fiyatlarından fazla bile olacaktır. Ki buda monitörünüzün tazeleme hızını, oyundan aldığınız monitöre sabitler. Yani oyunu monitöre değil, monitörü oyuna sabitler. Yine maximum performans sizin sisteminizde olacaktır.

Velhasıl kelam, filmleri bile 24 FPS akıcı izleyebiliyorken. 60 FPS neyinize yetmiyor? Gayet akıcı zaten, şu son 1-2 seneden önce 75 Hertz'e bile alkış tutan millettik. Cebinizde 15-20 bin lira paranız yok ise bu işe kalkışmayın. 4K'da aynı şekil. 60 FPS gayet akıcı ve sabitleme imkanınız varken neden tatmin olmuyorsunuz, teknoloji daha ilerlemedi.

Benden bu kadar uzun bir yazı oldu ama gayet iyi açıkladığıma inanıyorum, herkese iyi forumlar.
2015 te alan adam hala çatur çutur oynar 144 hz ile.

Yeni konular

Geri
Yukarı