144 Hz monitör vs 165 Hz monitör

Warg

Hectopat
Makaleler
1
165 Hz monitör alacağım ama 165 Hz monitör 144 Hz'nin O.C edilmiş versiyonu almaya değmez panel ömrü falan kısalır deniyor.
Bende şunu merak ettim mesela bunlar fabrikada O.C olarak geliyor sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Çünkü bazı ekran kartları da O.C edilmiş olarak satışa tekrar çıkıyor yani bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
Ekran kartım Msi rx 580 armor.

Fabrika çıkışlı OC olduğu için ömrünü azaltacağını sanmam fakat genellikle bu tarz monitörlerde OC seçeneğini açınca görüntü kalitesi azalıyor veya tepkime süresi artıyor.

Bence burda belirtilen 165 Hz üstü hızlara çıkartılabildiği.
Asus VG248QG modeli almayı düşünüyorum Vatan'dan alacağım.
ASUS 24" VG248QG 0,5 Ms Full HD 165Hz FreeSync / G-SYNC HDMI DP Gaming Monitör - Vatan Bilgisayar Birde açıklamasını okursanız Hız aşırtıla bilir diyor .
Yani bu monitör 165 zaten üstüne çıkabilir mi demek yoksa 144 Hz 165'e çıkara bilirsiniz.
Ben bu ibareyi tam çözemedim birde siz bakarsanız.

Rx580 ile düşük ayarlada çıkabilirsiniz 165Fps'ye. Bana sorarsanız 144 Hz'de yeterli olacaktır. Ultra ayarlarda RX580 1-2 oyun dışında (Csgo vb.) o değerleri göremeyeceksiniz. Kısaca ekran kartınızı da düşünerek 144Hz rahat işinize görecektir. Fazla masrafa gerek yok.

Normalde 144 Hz, OC ile 165 Hz oluyor. İsterseniz manuel OC yaparak da 165'in üstüne çıkabilirsiniz. Yalnız bu monitöre bağlı. 180'e kadar da gidebilir (hatta geçebilir) veya 166'da görüntü de vermeyebilir.

Ayrıca bir önceki mesajımda da dediğim gibi, eğer monitörü 165 Hz'de çalıştırırsanız bazı özelliklerden taviz vermeniz gerekebilir.

Bence burda belirtilen 165 Hz üstü hızlara çıkartılabildiği.
Her monitör manuel OC ile kendi Hz değerinin üstüne çıkabiliyor. Sadece öyle olsa belirtmezlerdi, demek ki monitör kendi ayarlarından 165 Hz yapılabiliyor.

Yani o zaman bu monitör normal ayarlarında 165 Hz değer veriyor alına bilir bir sıkıntı olmaz diyorsunuz.

Benim monitör 144Hz ama 160Hz'e çıkabiliyor. 160Hz'e aldığımda bilgisayar uyku modundan çıkıp girdiğinde görüntüde hafif titremeler oluyor. O yüzden ben 144Hz'de çalıştırıyorum belki bu şekilde bir sorun yaşayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı