144 Hz Monitörde 40-60 FPS'te Ghosting Mevcut

fgoktas

Decapat
Merhaba. 144Hz 1440P monitör kullanıyorum. Normalde, oyunları genelde 100 civarı, olmadı 80-90 FPS aralığında oynardım. Herhangi bir sorunla hiç karşılaşmadım. Gözüme batan bir şey yoktu.

Ancak bugün Watch Dogs Legion oynadığımda ve oyunu Ultra ayarlara aldığımda kare hızı haliye 40-60 arasında gidip geliyordu. Bu sefer özellikle oyunda araba kullanırken nesnelerde ciddi bir "ghosting" fark ediyorum.

144Hz bir monitörün 40-60 gibi monitöre göre düşük kare hızlarında kullanılması durumunda araç kullanımı gibi hızlı geçişlerde ghosting normal midir? Yoksa FPS düşük de olsa bunu hiç fark etmemem mi gerekiyor? Bu konuda bilgisi olan varsa ve bilgilendirirse sevinirim.

Monitör marka ve model nedir acaba?

BenQ EX2780Q. Monitörde AMA denilen bir özellik var Ghosting'i azaltmak için. OFF, High ve Premium seçenekleri var ancak 0-60 FPS aralığında bu seçenekler bir şey değiştirmiyor.
Güncelleme: Oyunda "Ray Tracing" ve "Anti Aliasing" özelliklerini kapatınca ghosting problemi ortadan kalktı. İlginç. Acaba bu durum, sorunun oyunda olduğunu mu gösteriyor?
Güncelleme: Bu soruna DLSS'in sebep olduğunu kendim de deneyerek öğrendim. NVIDIA forumlarında şikayet eden başkaları da var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı