144 Hz Monitörde Ghosting Sorunu

Image1540623745.230865.jpg

144 Hz bir monitörde ultra ayarlarda 100-144 FPS aldığım halde her oyunda bu sorunla karşılaşıyorum.
Yaklaşık 2 aydır yaşadığım bir sorun bu ve hala çözüm bulamadım. Vatan Bilgisayar'a götürdüm sorunu fark edememişler çünkü 60 Hz monitör kullanmışlar.
Yardıma ihtiyacım var beni deli ediyor sistemim de daha yeni 6 ay oldu.
Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler :)

Sistemim:
  • GTX 1070 GamingX 8 GB
  • Intel I7-8700
  • TUF Gamıng Z370-Plus
  • HyperX 2x8 2900 MHz RAM
  • Zalman Le serisi 600w PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu açıp her şeyi en detayına kadar anlatırsanız anlayabiliriz :).
Hocam açtım ama çok çözüm bulamadık. Yarın da 14 gün dolcak. Siz olması gerekenleri sorun ben hepsini yazayım. Videoyu izlediniz mi?
Sadece koyu tema masaüstü gibi yerlerde oluyor oyunlarda çok olmadı sanki. Biraz pes'te ve pubg lite'da. Ama rahatsız edici.
Hocam açtım ama çok çözüm bulamadık. Yarın da 14 gün dolcak. Siz olması gerekenleri sorun ben hepsini yazayım. Videoyu izlediniz mi?

Sadece koyu tema masaüstü gibi yerlerde oluyor oyunlarda çok olmadı sanki. Biraz pes'te ve pubg lite'da. Ama rahatsız edici.
14 Gün içinde götürmem şart mı bu arıza ise? Net bir şey bulamadım çünkü. Yarın 14. gün.

Son düzenleme:
Hocam sorunun aynısı bende de var. Neden olabilir?
Bu mesajı yazdığımdan bu yana yaptığım araştırmalar neticesinde kesin olmamakla birlikte Nvidia RTX 2070 Super kart ile birlikte FreeSync bir monitör kullanmamdan kaynaklandığı düşüncesindeyim. Senkronizasyon yapılıyor (fps ile hertz eşitleniyor) ve yazılımsal olarak diğer programlar da eşitlemeyi doğruluyor. Ama Gsync olmadığı için her ne kadar eşitlese de görüntüde hareketli cisimler bulanıklaşabiliyor. Pandemi kısıtlamaları kalktıktan sonra bir arkadaşımdaki AMD Radeon RX5500XT kartı bilgisayarıma takıp deneyeceğim. Eğer o berraklık gelirse kesinleşecek ki problem Nvidia kartla FreeSync kullanmamda.

Ayrıca şunu da belirteyim, Nvidia kontrol panelinden Gsync ayarlarına baktığımda, "Seçilen ekran, Gsync uyumlu olarak doğrulanmış değil." yazıyor. Yani Nvidia bendeki monitöre henüz destek vermemiş. Bilindiği üzere Nvidia kartlarıyla FreeSync monitörler (benimki gibi doğrulanmamışlar hariç) artık uyumlu olarak çalışabiliyor. Dolayısıyla Nvidianın bu monitöre destek vermesini beklemekten başka çarem yok gibi.

Bu arada üzerinden seneler geçti hala sorunu çözemedim. AOC ile iletişime geçmeme rağmen bunun "sorun olmadığını" söylediler. Ayrıca bu sorun benim canımı o kadar sıktı ki oyunlardan soğudum. 120fps altı hiç bir oyun oynanmıyor. Haziranda bu monitörü satacağım ve yeni bir monitör bakacağım.

Bu mesajı yazdığımdan bu yana yaptığım araştırmalar neticesinde kesin olmamakla birlikte Nvidia RTX 2070 Super kart ile birlikte FreeSync bir monitör kullanmamdan kaynaklandığı düşüncesindeyim. Senkronizasyon yapılıyor (fps ile hertz eşitleniyor) ve yazılımsal olarak diğer programlar da eşitlemeyi doğruluyor. Ama Gsync olmadığı için her ne kadar eşitlese de görüntüde hareketli cisimler bulanıklaşabiliyor. Pandemi kısıtlamaları kalktıktan sonra bir arkadaşımdaki AMD Radeon RX5500XT kartı bilgisayarıma takıp deneyeceğim. Eğer o berraklık gelirse kesinleşecek ki problem Nvidia kartla FreeSync kullanmamda.

Ayrıca şunu da belirteyim, Nvidia kontrol panelinden Gsync ayarlarına baktığımda, "Seçilen ekran, Gsync uyumlu olarak doğrulanmış değil." yazıyor. Yani Nvidia bendeki monitöre henüz destek vermemiş. Bilindiği üzere Nvidia kartlarıyla FreeSync monitörler (benimki gibi doğrulanmamışlar hariç) artık uyumlu olarak çalışabiliyor. Dolayısıyla Nvidianın bu monitöre destek vermesini beklemekten başka çarem yok gibi.
Hocam ben RX 570 kullanmama rağmen aynı sorunu yaşıyorum AMD tarafında. :(

Her 144 hz ekrana balıklama atlamamak lazım.
Bugün 0 ghosting 144 hz kaliteli bir monitör içi 2000 tl gözden çıkarmak gerekiyor. Kesinlikle TN panel tercih edilmeli.

Kardeşim sorunu çözebildin mi yok iade mi ettin bende de aynı problem var iade edeceğim herhalde.

20 Ocak'ta elime geçen AOC 2490VXA monitördede ghosting problemi var. 21 Ocak'ta yetkili servise götürdüm ve aldığım yerden iade işlemi başlattım. Netice belli olunca buraya da yazacağım. İnternette bu konu hakkında hiçbir bilgi yok maalesef en azından benim bir faydam olsun.

Geri
Yukarı