144 Hz Monitörde oyun oynamak

144 Hz monitörler de çok pahalı, 60'dan memnunum ama 144'ü görürsem kesin soğurum 60'dan. En iyisi hiç tecrübe etmemek. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatının hakkını veriyor diyebilirim gönül rahatlığıyla. İyi bir donanıma sahip iseniz 60 hz monitör seçmek ferrari alıp otobüse binmek gibi oluyor :) .

Bende'de aynı şekilde 970 var uzun zamandır para topluyordum diyebilirim. 1000 lira kadar bütçem var şimdilik, kafamda ki soru işaretlerinden kurtulabilirsem alıcam monitörü :) PC başında ciddi anlamda uzun süre vakit geçiriyorum çünkü, kendi sağlığım oyun kalitesinden önce gelir :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende'de aynı şekilde 970 var uzun zamandır para topluyordum diyebilirim. 1000 lira kadar bütçem var şimdilik, kafamda ki soru işaretlerinden kurtulabilirsem alıcam monitörü :) pc başında ciddi anlamda uzun süre vakit geçiriyorum çünkü, kendi sağlığım oyun kalitesinden önce gelir :)
Sen beni dinle al gerisi boş. :D

Şimdi konuyu toparlayalım. Monitörün 60 Hz ise oyunda max 60 FPS görürsün. Tearing falan göz algılamaz. Fazlaysa zaten 60 FPS almıyorsundur. 144 HZ'de fazla oynamama öneriliyor. Mide bulantısı baş dönmesi yapıyor oculus riftin başı bu problemle çok agrıdı.

Tearing'i göz bariz bir içimde algılıyor. Bak bu da örneği:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ROG Swift kullanıyoruz ofiste uzun süredir. 144 Hz farkını anında anlıyorsunuz. Uzun zamandır da kullanıyoruz ve en ufak bir şikayetimiz olmadı.

Tearing'i göz bariz bir içimde algılıyor. Bak bu da örneği:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ROG Swift kullanıyoruz ofiste uzun süredir. 144 Hz farkını anında anlıyorsunuz. Uzun zamandır da kullanıyoruz ve en ufak bir şikayetimiz olmadı.
Hocam oyundan 144fps alamıyorsak 144hz monitör almamızın bir anlamı var mı?
Hz ile fps'nin ilişkisi nasıldır?

Arkadaşlar, günümüz LED TV'leri 100-200-400 hz olarak gidiyor. Benim şu an kullandığım eski lcd monitör bile 75 hz. Siz görüntü alırken ekranın yenilenme sıklığı yani ekrana gelen dalgaboyunu bu kadar sık iken seçemezsiniz, size görüntü haliyle çok daha net gelir. Net görüntü, sırf ekran yenilenme sıklığından baş ağrısı yaratmaz. Ekrandan kaynaklı olabilecek baş ağrıları normal göz yorulmaları ile alakalıdır. Parlaklık belki çok gelir, gözünüz ondan yorulur başınız ağrır vs. Ama sadece ve sadece ekran yenilenme sıklığından ötürü baş ağırısı gibi birşey söz konusu olamaz.

Yüksek ekran yenilenme hızına sahip monitörün yani gaming monitörün avantajı nedir derseniz şu:
Eğer ki, bir oyunu, "yüksek fps'lerde oynayabilecek donanımınız varsa", V-Sync (Dikey Senkronizasyon) açarsınız, fps'niz, herhangi bir tearing olmadan 144'te sabitlenir. Sabit yüksek fps ile kaliteli oyun zevkini yaşarsınız böylelikle. Çünkü, monitörlerin gösterebildikleri kare sayısı, yenileme sıklıkları ile sınırlıdır. (Çoğunlukla 60 veya 75 oluşu) Ama dediğim gibi, o kadar yüksek fps alabilecek donanım olması buradaki kritik şey.

Ayrıca, bu yeni monitörlerin görüntü iletimlerindeki gecikme süreleri 1 ms (milisaniye)dir. Yani, olabilecek en düşük miktarda gecikme ile ekran kartınızdan monitörünüze görüntü gelir. Buna göre de siz oyuncuların da tepki süreleri artar, daha iyi oynanır. Genelde 1 ms, 2 ms, 5 ms gibi farklara profesyönel oyuncular dikkat etmekte, aşırı küçük farklar bunlar çünkü. Bu tarz monitörlerin asıl olayı yüksek ve stabil fps'dir.

Göz sağlığı meselesine dönecek olursak sizce hangi mhz ile bilgisayarı kullanmalıyız? Bunun bir etkisi yok mu yoksa? Zaten kullanıcılar belirli aralıklarla ara vermesi mi gerekir?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı