144 Hz monitörü 120 Hz kullanmak

KenOusHi

Decapat
BenQ xl2411 24" 144Hz monitör satın aldım fakat kutusunu açarsam iade etme imkanı son buluyormuş. Notebook kullanıyorum GTX 1050 ekran kartı var ve firmaya sordum: "Alabileceğiniz maksimum hız 120 Hz'dir." diye mesaj aldım 120 Hz ile 144 Hz arasında çok fark olur mu? CS GO oynuyorum daha çok, oyun içi ortalama FPS'm 235-250. Eğer çok fark olur diyorsanız ne yapmamı önerirsiniz? Monitörü çok sevdim tam F/P ürünü gibi geldi bana. Notebook'un HDMI portunu değiştirmeye kalksam çok maliyetli olur mu? Cevaplar için Teşekkürler!

Son düzenleyen: Moderatör:
HDMI portunu değiştirmeniz birşey ifade etmez arkasındaki kontrolcünün veri yollarının bir limiti, standartı var. 120Hz ile 144Hz arasında bence iade edilecek kadar büyük bir fark olmayacaktır 120Hz' de oldukca güzel bir değer. Laptopda başka görüntü çıkış portu varmı?

Hayır 144Hz alabilirsiniz doğru çıkıştan.
Ayrıca pek fark yoktur, vardır ama 120Hz bulduktan sonra ben pek önemsemezdim.
Ayrıca webden alındıysa koşulsuz 14 gün -kargo sana ulaştıktan sonra- iade hakkınız bulunuyor. İsterseniz iade edin, tabi dediğim koşullardaysan.
Ayrıca portu değiştiremezsin.
Çünkü işin arkaplanında değiştiremeyeceğin bir sürü teknik şey var.

HDMI portun versiyonu nedir?
download.png
Tabloya biraz bakıldığında 1080p 120Hz verebilen her HDMI versiyonu 1080p 144Hz verebiliyor.
Şayet firmanın dediği gibi 120Hz alabilirsen 144Hz de alabilirsin.

Son düzenleme:
HDMI portunu değiştirmeniz birşey ifade etmez arkasındaki kontrolcünün veri yollarının bir limiti, standartı var. 120Hz ile 144Hz arasında bence iade edilecek kadar büyük bir fark olmayacaktır 120Hz' de oldukca güzel bir değer. Laptopda başka görüntü çıkış portu varmı?
Displayport u var ama aldığım monitör ün displayport özelliği yok maalesef.

Hayır 144Hz alabilirsiniz doğru çıkıştan.
Ayrıca pek fark yoktur, vardır ama 120Hz bulduktan sonra ben pek önemsemezdim.
Ayrıca webden alındıysa koşulsuz 14 gün -kargo sana ulaştıktan sonra- iade hakkınız bulunuyor. İsterseniz iade edin, tabi dediğim koşullardaysan.
Ayrıca portu değiştiremezsin.
Çünkü işin arkaplanında değiştiremeyeceğin bir sürü teknik şey var.

HDMI portun versiyonu nedir?
Eki Görüntüle 317931Tabloya biraz bakıldığında 1080p 120Hz verebilen her HDMI versiyonu 1080p 144Hz verebiliyor.
Şayet firmanın dediği gibi 120Hz alabilirsen 144Hz de alabilirsin.
-Mantıken doğru 120 Hz verirken neden 144 Hz vermesinki!
-Hdmi portun versiyonu hakkında internet üzerinde bilgi bulamadım. Notebook'un modeli Monster Abra A5 V12 ve bizzat kendi sitelerine sordum (maksimum hız 120 Hz) net bir cevap verdiler. Hdmi Versiyonu hakkında net bir bilgi alırsam yazarım.
Displayport' dan DVI dönüştürücü alabilirsin bu şekilde 144Hz alırsın.
Emin misin hocam ihtimali vardır da şüpheliyim işe yaramazsa boşuna almış olmayayım!

@KenOusHi HDMI sürümü belirtilmemiş ancak %100 eminim ki HDMI 1.2 üstü bir versiyondur. Yani 1080p 144Hz alabilirsin.
Ayrıca Display Port yok sende, MiniDisplay Portu var.
Ürün elindeyse aç kullan.

Zaten dediğim gibi webden aldıysan ve kargo sana geleli 14 gün olmadıysa sebep belirtmeden iade edebilirsin.

@KenOusHi HDMI sürümü belirtilmemiş ancak %100 eminim ki HDMI 1.2 üstü bir versiyondur. Yani 1080p 144Hz alabilirsin.
Ayrıca Display Port yok sende, MiniDisplay Portu var.
Ürün elindeyse aç kullan.

Zaten dediğim gibi webden aldıysan ve kargo sana geleli 14 gün olmadıysa sebep belirtmeden iade edebilirsin.
-Doğru MiniDisplay Portu var :)
-Kutuyu açtıktan sonra iade edilemiyor (mağazanın görevlisine sordum). Ürün kargoda , test ettikten sonra yazarım hayırlısı olsun :)

Mağaza görevlisi size yanlış bilgi vermiş.
Hangi siteden aldınız acaba?
İnternetten cayma hakkını araştır istersen.
İNTERNET ÜZERİNDEN SİPARİŞ EDİLEREK ALINAN ÜRÜNÜN İADESİ

6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda Mesafeli Sözleşme şu şekilde tanımlanmıştır.
Mesafeli sözleşme, satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an da dâhil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşmelerdir.
Kanunda internet üzerinden alınan ürünler mesafeli sözleşme kapsamına alındığı için bu ürünleri sebepsiz yere hiçbir cezai şart ödemeden pişmanlık dolayısıyla iade edilebilmektedir. Kısacası internet üzerinden alınan ürünlerde cayma hakkı kanunen zorunlu olarak tanınmaktadır.
Kanuna göre Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.
Burada önemli olan husus cayma hakkının kullanılacağını Mağazaya yasal süresi içinde fax veya posta benzeri iletişim araçları ile bildirilmesidir. Tüketici 14 gün içinde satın almış olduğu ürünü açıkça belirterek bu ürünü iade etmek istediğini yazı ile mağazaya bildirmelidir
Kaynak: Mağazadan ve İnternet Üzerinden Alınan Ürünün İadesi ve Cayma Hakkı? | SelfHukuk

Mağaza görevlisi size yanlış bilgi vermiş.
Hangi siteden aldınız acaba?
İnternetten cayma hakkını araştır istersen.

Kaynak: Mağazadan ve İnternet Üzerinden Alınan Ürünün İadesi ve Cayma Hakkı? | SelfHukuk
-N11 den bir mağazadan aldım adam güzelce izah etti paket açıldıktan sonra kullanılmış sayılıyor gibisinden o da sordu notebookunuzun HDMI portu versiyonunu felan versiyonu 2 diye tahmin ettiğimi fakat net olarak bilmediğimi söyledim. Ürünü açmamak kaydıyla iade edebilmek sizin en doğal hakkınız gibisinden şeyler de söyledi. Ben gene araştırırım sağol :)
Notebook firması sorularıma cevap verdi: "
Çıkış değerleriniz aşağıda listelenmiştir. Ürünün HDMI versiyonu V1.4. Dönüştürücü tercih etmeniz durumunda görüntüde problem yaşayabilirsiniz.

2x mDP Support (FHD 144Hz) + 1x HDMI (FHD 120Hz - 4K 30Hz) "
Fakat technopat ın grafiğine göre V1.4 te 120 Hz verirse 144 Hz de alabiliriz!

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı