144 Hz monitörü 60 Hz olarak kullanmak

Şöyle örnek vereyim 144Hz monitörün var ve oynadığın oyunda 75-95 arası FPS alıyorsun. Genelde 80-85 FPS üstü alırken oyunlar kasıyormuş hissi vermez ama biraz düştüğü zaman kasıyor gibi gelir. Bende bugün Warzone oynarken son yamadan sonra 15-20 FPS'lik bir kayıp yaşadım artık 60-80 FPS arası oynuyorum 30 FPS gibi geliyor.
Monitörün hz değeri aldığınız fps'e göre değişmez. Bu bahsettiğiniz olayı free sync ve gsync gerçekleştirir. Yanlış bilgi vermeyelim.
Monitör standart olarak aynı hz'yi vermeye devam eder bu ikisi de açık değilse. Kasma hissi vermesinin sebebi oluşturulan kareler arasındaki süre farkıdır. Bu yüzden güzel fps değerlerinde bile kasıyormuş hissi olabilir. Dediğim gibi rivatuner üzerinden fps değerinizi sabitlerseniz problem çözülecektir.

Monitörün hz değeri aldığınız fps'e göre değişmez. Bu bahsettiğiniz olayı free sync ve gsync gerçekleştirir. Yanlış bilgi vermeyelim.
Monitör standart olarak aynı hz'yi vermeye devam eder bu ikisi de açık değilse. Kasma hissi vermesinin sebebi oluşturulan kareler arasındaki süre farkıdır. Bu yüzden güzel fps değerlerinde bile kasıyormuş hissi olabilir. Dediğim gibi rivatuner üzerinden fps değerinizi sabitlerseniz problem çözülecektir.
Şimdi ben rivatuner programıyla Warzone oyununda fps'mi 80'e sabitlersem eğer bu bana göre kasma hissi düzelecek mi şimdi?

Masaüstünde kullandığınız native hertz değeriyle oyunda aldığınız fps değerini aynı sayıya sabitleyin. Eğer 60 fps sabit oynamak istiyorsanız masaüstü hertz değerinizde 60 Hz olsun. Kasma hissi yok olacaktır ve 60 Hz bir monitörde oynarmışçasına akıcı bir görsellik oluşacaktır. Ekran kartı panel ayarlarından masaüstündeki doğal hertz değerinizi seçebilirsiniz.

Masaüstünde kullandığınız native hertz değeriyle oyunda aldığınız fps değerini aynı sayıya sabitleyin. Eğer 60 fps sabit oynamak istiyorsanız masaüstü hertz değerinizde 60 Hz olsun. Kasma hissi yok olacaktır ve 60 Hz bir monitörde oynarmışçasına akıcı bir görsellik oluşacaktır. Ekran kartı panel ayarlarından masaüstündeki doğal hertz değerinizi seçebilirsiniz.
Dediğinizi yaptım, fakat kasma hissi fare imlecinde bile bariz belli oluyor.

Hocam renkler bile değişiyor bana göre hz düşürünce. Ben şu an RDR2'yi 60-70 arası oynuyorum yağ gibi akıp gidiyor. Ama bir fps oyununu 60fps oynasam gözlerim acır, kasıyor gibi gelir. Biraz da oyunun ortamı ve nasil ayarlandığıyla da alakalı. Monitörünüzün ayarlarını bir kere yapın, bir daha kurcalamayın bence. Oyununa göre fps'inizi kısıtlayabilirsiniz.

Dediğinizi yaptım, fakat kasma hissi fare imlecinde bile bariz belli oluyor.
Kaç fps'te denediniz bunu? Aynı durumu 144 Hz bir monitörde yaşıyordum ve hem oyunun fps değerini hem de masaüstü hertz değerini 60 yapınca düzelmişti. Belki de sorun gözünüzün artık yüksek frame rate değerlerine fazlasıyla alışmış olması da olabilir. Eğer ki bir first person shooter'ı 60 fps'e sabitleyip rekabetçi modunda oynarsanız zaten gerekli ve istediğiniz akıcılığı alamayabilirsiniz. Oyunla da ilgili bir durum. Belirttiğim yöntem özellikle single player oyunlarda 144 Hz monitörlerde, 60 Hz monitörlerdeki kadar akıcı bir 60 fps deneyimi sağlamak amaçlıydı.

Yeni konular

Geri
Yukarı