144 Hz ve 240 Hz arasındaki fark

Herkese selamlar oncelikle,
Kendim 240Hz monitor kullaniyorum ve daha once de 144 Hz monitor kullanmis birisiyim, oncelikle bunu belirteyim.

Oncelikle suna aciklik getirelim, hangi oyun hangi fps olursa olsun, ayni donanim uzerinde, 240Hz akiciligi 144Hz den gözünüze daha guzel gelecektir fakat bu akicilik sandiginiz kadar buyuk bir farkta degil.

Insanlar ozellikle 240Hz monitorlere Cs Go, Overwatch, fortnite gibi ekran tepkisinin hizli olmasi gereken oyunlar icin ilgi gosteriyor. Bu oyunlarda 240Hz > 144Hz. Bu bir gercek fakat aradaki fark bu iki ekrani da deneyimlemis birisi olarak 2 veya 3 kat fiyat farkina deger seviyede degil.

Monitorler 60 tan hatta 75 Hz ten 144 e cekildiginde gercekten buyuk bir sicrama yaptilar fakat 144 Hz vs 240Hz dediginizde fark fiyat farkini kanaatimce karsilar seviyede degil.

240Hz -> 240fps vs. 144Hz -> 144fps eslesmelerinde bile ( ki bu eslesmeler iki monitor icin de en iyi senaryolardir) bu fark cok da gozunuzle algilayabileceginiz sekilde degil ya da en azindan benim gozlerim algilayamiyor. Arada tam olarak aciklayamadiginiz kucuk bir fark olusuyor sadece. Bu sebeplerden dolayi, input gecikmesi dusuk renk kalitesi guzel ve titreme yapmayan bir 144Hz monitoru 240Hz monitore tercih edebilirsiniz. Aradaki fiyat farkiyla da donaniminizi guclendirirsiniz.

Son ornegimi su sekilde vereyim. Eger bir gun 144Hz ve TN panel seviyesinde input gecikmesine sahip IPS paneller gormeye başlarsak, hic arkama bakmadan onu 240Hz bir TN panele tercih ederim.

Umarim yardimci olmustur :)

Edit; Bazi arkadaslar freesync/g sync olayinda takilmislar. Onu da soyle ozetlemeye calisayim.

Arkadaslar bu teknolojiler arkaplanda bazi teknikler kullanarak monitorunuzden daha akici goruntu almaniza yardimci olur fakat sanildigi gibi 60fps alirsam monitorum 60Hz de kilitlenir diye bir kural yok. Hatta sayilardan yuzde yuz emin olmamakla beraber, 240Hz bir monitor icin ornek verecek olursam:
- Eger fpsiniz 240 ile 120 arasindaysa, fps = Hz
- Eger fpsiniz 120 ile 60 arasindaysa Hz = 2x fps
- Eger fpsiniz 60 tan dusukse Hz = 4x fps

Yani aslinda bu teknoloji sizi hicbir zaman 60 Hz e dusurmemeye calisir cunku zaten amac daha akici bir goruntu elde etmektir.

Son düzenleme:
Hocam benim sıkıntım o değil, yukarıda belirttiğim üzere 240 hz bir ekranda 210 230 fps aldığımız zaman bize gelen görüntünün 144 hz den daha akıcı gelip gelmediğiydi fakat ikilemde kaldım bir arkadaş 144’ten daha akıcı diğeri farklı bir şey söylüyor.
Hocam hz yi otoban olarak düşün en yüksek hızını belirler, ama ekran kartın arabanın hızını belirler 160-190 en son 240

Aktif şekilde CS:GO oynuyorum, 1000 saatin üzerinde oyun sürem var. Kendi ekranım 144hz ve internet cafe de 240lıklarla oynadığım zaman gerçekten farkediyor. Bunu anlamak için illa 240 fps almanıza gerek yok, 210-230 fps de çok iyi değerler ve iki ekranı da deneyimlemiş her kişinin aradaki farkı kesinlikle anlayacığını düşünüyorum. Özellikle de cs için mouse u çevirir çevirmez yüksek oranda hedefi tutturma, dar açıda hareketleri gözetleme ve oyunu hissetme anlamında gerçekten farkediyor. Halizahırda 144Hz monitörünüz varsa 240'a geçmeyebilirsiniz çünkü bu deneyimleri yaşayacağınız az sayıda oyun var. Ancak FPS oyuncusu iseniz ve diğer oyunlar için 2k şart değil diyorsanız 240hz almanızı tavsiye ederim. 2k ve 240Hz bulursanız tadından yenmez tabi :).

Arkadaşlar tam olarak derdimi anlatamadım ama sorum şu, mesela 240 Hz bir monitörün var ve oyunda 210 230 FPS değerleri arasında gidip geliyorsun 240 Hz akıcılığını alamayacaksın ama sana görüntü 144 Hz gibi mi gelecek yoksa monitörün 240 Hz olduğu için 144 Hz'den daha mı akıcı olacak? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
GSYNC teknolojisi kaç fps alırsan o kadar hz sunuyor. Monitörde varsa aktif edebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı