1440p 165 Hz vs 1080p 240 Hz

birkanoztrk

Decapat
Daha fazla  
Selam. Şu anda kullandığım monitör iiyama 27 inç Fast IPS 165Hz bir monitör. Kendisinden memnunum çözünürlük anlamında herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. Yeni bir monitör almak istiyorum fakat en az 27, en çok da 31.5 inç alacağım. Sizce 165Hz ve 240Hz arasında çok fark var mıdır? Yani 27 alırsam 165 2K mı yoksa 240 FHD mi tercih etmeliyim?

Ben 2K monitör deneyimlemediğim için 27 inç de 1080p bana sıkıntı çıkartmıyor olabilir ondan sormak istedim. Aslında bir nevi şunu sormak istiyorum. Sizce 1440p mi insanı daha cezbeder, yoksa 240 Hz'deki akıcılık mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence kalitenin fazla önemi yok yani FPS oyunları oynuyorsan 240 Hz almalısın ama az oynuyorsan ya da daha çok hikayeli vb oyunlar ise 165Hz 1440p daha iyi olur.

Oyun için alacaksanız ve rekabetçi oyunlar oynuyorsanız 240 Hz sizin için ön planla olmalı tabii sisteminizin oynacağınız oyunda 240 FPS verebilecek güçte olduğuna dikkat edin yoksa monitörden verim alamazsınız.
Günlük işler ya da daha chill oyunlar sizin için ön plandaysa 2k çözünürlüğü seçin. Bu arada 27 inç'de 1080p çözünürlüğe nasıl alıştınız, helal olsun :D

Büyük monitör alacaksanız 1080p ve üstü almanız daha iyi olur aslında bakarsak.
Fakat fps oyunları oynuyorsanız 240hz daha iyi bir seçenek. Hangi markanın hangi panelli monitörü olduğu da aslında çok fark eden bir nokta. 280Hz Asus VA panel ile Zowie 144hz TN arasında bile bence çok fark var. Bana kalırsa her türlü Zowie daha iyi.

Ne için kullanıyorsun genel olarak?
ya valorant vs. oynuyorum tabii ki ama genel olarak film dizi ve tek oyunculu takılıyorum hocam. O yüzden MSI G321Q düşünüyorum 31.5 inç ve 170hz 2k bir de renk sayısı 1.07 milyar 8 bit vsvs. olduğu için çok hoşuma gitti. Sadece 240hz meselesi biraz kafamı karıştırıyor ama değmez gibi.

Oyun için alacaksanız ve rekabetçi oyunlar oynuyorsanız 240 Hz sizin için ön planla olmalı tabii sisteminizin oynacağınız oyunda 240 FPS verebilecek güçte olduğuna dikkat edin yoksa monitörden verim alamazsınız.
Günlük işler ya da daha chill oyunlar sizin için ön plandaysa 2k çözünürlüğü seçin. Bu arada 27 inç'de 1080p çözünürlüğe nasıl alıştınız, helal olsun :D
hocam bilmiyorum ben 24 inç fhd den geçtim 27 fhd ye ve inanın gözüme kötü gelmiyor 😅 insanlar çok abartıyor diyeceğim ama deneyimlemeden de yorum yapmak istemiyorum.

Ya Valorant vs. oynuyorum tabii ki ama genel olarak film dizi ve tek oyunculu takılıyorum hocam. O yüzden MSI G321Q düşünüyorum 31.5 inç ve 170Hz 2K bir de renk sayısı 1.07 milyar 8 bit vsvs. Olduğu için çok hoşuma gitti. Sadece 240Hz meselesi biraz kafamı karıştırıyor ama değmez gibi.

Hocam bilmiyorum ben 24 inç FHD'den geçtim 27 FHD'ye ve inanın gözüme kötü gelmiyor 😅 insanlar çok abartıyor diyeceğim ama deneyimlemeden de yorum yapmak istemiyorum.

Görüntüsü iyi olanı seç :D

Geri
Yukarı