1440p için 8 GB VRAM 3060 Ti yeterli mi?

strongTURK

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar şu anki sistemim 3060 Ti i5 12400F bu sisteme yeni bir monitör almaya karar verdim. Şu anda kullanmakta olduğum monitör 1080p 165Hz. Yeni alacağım monitör beni en az bir 2 3 yıl götürsün, bir daha sistemi yeniliyince monitörüde yenileyeyim istiyorum. Sizce 1080p 240Hz mi yoksa 1440p 165Hz olarak mı almalıyım. Oynayacağım oyunu akıcı ve yüksek ayarlarda oynamak istiyorum. Oynadığım oyunlar Cyberpunk cart curt değil en fazla GoW RDR2 gibi oyunlar. Ortalama olarak 1080p de 100FPS 1440p de 80FPS veriyor kart. Ve internetten oynanış videolarına baktığım zaman kullanılan VRAM'de her 2 çözünürlük için hemen hemen aynı. Yani dediğim gibi çok abartı grafik isteyen Cyberpunk gibi oyunlar oynamıyorum. AAA olarak oynadığım oyunlarda RDR2, GoW, CoD'dur en fazla. Ve bu işe aşırı dikkat edip FPS takip eden biri değilimdir iyi görüntü alayım oyun aksın kasmasın yeterlidir benim için, daha 1 sene öncesine kadar 1050 Ti ile RDR2 oynuyordum ve gerçekten keyifliydi kaç FPS aldığımı hatırlamıyorum ama biraz önce internetten baktım ortalama 40 falan alıyormuşum herhalde. Demek istediğim şu anda 3060 Ti için bile 1080p de bile ömrü az 1440p de hiç oynanmaz yorumlarını görünce şaşırıyorum. 1050 Ti ile oynamış olan birisi olarak ve VRAM'i 4 GB 😃.sizce bu durumda hangi seçenek daha isabetli olur uzun yıllar kullanmak için.

Arkadaşlar şu anki sistemim 3060 Ti i5 12400F bu sisteme yeni bir monitör almaya karar verdim. Şu anda kullanmakta olduğum monitör 1080p 165Hz. Yeni alacağım monitör beni en az bir 2 3 yıl götürsün, bir daha sistemi yeniliyince monitörüde yenileyeyim istiyorum. Sizce 1080p 240Hz mi yoksa 1440p 165Hz olarak mı almalıyım. Oynayacağım oyunu akıcı ve yüksek ayarlarda oynamak istiyorum. Oynadığım oyunlar Cyberpunk cart curt değil en fazla GoW RDR2 gibi oyunlar. Ortalama olarak 1080p de 100FPS 1440p de 80FPS veriyor kart. Ve internetten oynanış videolarına baktığım zaman kullanılan VRAM'de her 2 çözünürlük için hemen hemen aynı. Yani dediğim gibi çok abartı grafik isteyen Cyberpunk gibi oyunlar oynamıyorum. AAA olarak oynadığım oyunlarda RDR2, GoW, CoD'dur en fazla. Ve bu işe aşırı dikkat edip FPS takip eden biri değilimdir iyi görüntü alayım oyun aksın kasmasın yeterlidir benim için, daha 1 sene öncesine kadar 1050 Ti ile RDR2 oynuyordum ve gerçekten keyifliydi kaç FPS aldığımı hatırlamıyorum ama biraz önce internetten baktım ortalama 40 falan alıyormuşum herhalde. Demek istediğim şu anda 3060 Ti için bile 1080p de bile ömrü az 1440p de hiç oynanmaz yorumlarını görünce şaşırıyorum. 1050 Ti ile oynamış olan birisi olarak ve VRAM'i 4 GB 😃.sizce bu durumda hangi seçenek daha isabetli olur uzun yıllar kullanmak için.

RX 6800 veya da RX 6700XT ekran ksrtı almak daha mantıklı 2K için 3060 Ti kullandım kendim 8 GB VRAM yetmiyor.

1440p için 8 GB VRAM 3060 Ti, yeterli Değil. Yeterli diyerek Kimse kimseyi kandırmasın. 1440p Çamur grafiklerle oynayacaksan evet olabilir. Köklenen grafik 1440p Yeterli değil o kart.​

Son düzenleme:
2023'te çıkan oyunlarda genel olarak yetersiz kalıyor 8 GB VRAM, bundan sonra çıkacak oyunlarda da böyle olur durum ama yeni çıkan ve çıkacak olan AAA oyunları oynamayacaksanız yeterli olur. Eğer CS Valorant tarzı FPS oyunları oynamıyorsanız oynuyor olsanız bile 165 Hz fazlasıyla yeterli profesyonellik dışında gereksiz 240 Hz. Hiç monitör almanıza gerek yok. İleride 3060 Ti satıp 4070 gibi bir karta geçmek daha mantıklı bence.

Ama internetten oynanış videolarına baktığım zaman 2k ultra ayarlarda en az 70 80 fps ve 6-7.5vram kullandığını görüyorum yıl ilerledikçe bu oyunların sistem özelliklerini mi yükselticekler yoksa yetersiz diye günümüzde çıkan oyunlardan mı bahsediyorsunuz?

Günümüzde çıkan oyunları oynarken 60 Fps’e kadar düşebilirsiniz 1440P ultra ayarlarda onun dışında biraz daha eski oyunları rahatlıkla oynarsınız 80 fps civarı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı