1440p monitör önerisi

Makaleler
2
Yer
Isparta
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Arkadaşlar sistemim RTX 3070, Ryzen 5 3600 ve 2x8 3600 MHz RAM'den oluşuyor kabaca. Şu an kullandığım monitör ise LG 27GL650F-B. Artık kartın hakkını verecek 2K bir monitöre geçmeyi düşünüyorum. Aradığım özellikler; 144 Hz veya üstü, sRGB %125 ve üstü (özellikle nano IPS güzel olur veya 1.07 milyar renk derinliği sunan bir monitör) ve pivot özelliğin olmaması. Bu özelliklerde önerebileceğiniz monitör var mıdır? Önceliğim IPS paneldir. IPS glows, VA paneldeki ışık sızması kadar gözüme batmıyor böylesi benim içimi daha çok rahatlatacak.
Not: Bütçe belirtmeyi unutmuşum 4000'e kadar bütçem var fakat uygun fiyatlı modelleri değerlendiririm tabiki.

Son düzenleme:
hocam iyi akşamlar öncelikle. hb üzerinden baktım ve iki monitör gözüme çarptı senin fiyat aralığında ikiside çok kaliteli ama birkaç farkla asus önplanda oluyor (kontrast oranı, freesync & gsync ve dahili hoparlör). linkleri bıraktım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir inceleyin isterseniz. Pivot özelliği istememişsiniz, farkındayım. Ama bu tarz monitörlerde ekstra kontrol imkanını otomatik olarak ekliyorlar. Bunun haricinde yine LG bir ürün kullanmanız deneyim açısından size aşinalık sağlar.

hocam iyi akşamlar öncelikle. hb üzerinden baktım ve iki monitör gözüme çarptı senin fiyat aralığında ikiside çok kaliteli ama birkaç farkla asus önplanda oluyor (kontrast oranı, freesync & gsync ve dahili hoparlör). linkleri bıraktım.

Teşekkür ederim attığınız ğrğnleri inceliyorum şuan. Peki MSI MPG27CQ2 modeli nasıldır sizce? 3000:1 kontrast ve 400 nit parlaklık ile geliyor ve sanırım G-Sync desteği de var her ne kadar emin olmasam da.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir inceleyin isterseniz. Pivot özelliği istememişsiniz, farkındayım. Ama bu tarz monitörlerde ekstra kontrol imkanını otomatik olarak ekliyorlar. Bunun haricinde yine LG bir ürün kullanmanız deneyim açısından size aşinalık sağlar.
Teşekkür ederim. Nano IPS'ler tabiki çok fazla ilgimi çekiyor fakat kontrast değerlerinin çok düşük olduğunu okudum bir yerde 715:1 gibi bir şeydi. Bu rahatsız eder mi bilemedim yoksa tbiki pivot olmasına rağmen GN880-B en güzel seçimlerden biri olacaktır. Ama aldığım monitörde de siyah dengesinşn biraz iyi olmasını isterim. Siyahı gri olarak görmek istemem açıkçası. :D

@Uchiha Shisui Peki Samsung Oddesey G7 için bütçe artırmaya değer mi sizece hocam?
Yine VA almış oluyorsunuz. Gerçekten bir görüntü kalitesi istiyorsanız IPS her türlü öndedir. Gidersiniz o paraya 4K-1 ms ürün bile bulabilirsiniz he TN panel olur ama var. Tabi ki sunduğum LG üründe daha yüksek Hz değeri hoş olurdu ancak sundukları ile 144 Hz'in de ben bir kayıp falan olduğunu düşünmüyorum.

Yine VA almış oluyorsunuz. Gerçekten bir görüntü kalitesi istiyorsanız IPS her türlü öndedir. Gidersiniz o paraya 4K-1 ms ürün bile bulabilirsiniz he TN panel olur ama var. Tabi ki sunduğum LG üründe daha yüksek Hz değeri hoş olurdu ancak sundukları ile 144 Hz'in de ben bir kayıp falan olduğunu düşünmüyorum.
Hocam 144-240 arası anlayabilecek gözlerim yok benim bir keresinde denemiştim 144ten farklı gelmemişti bana. VA panelden neden uzak durmalıyım peki? Nano IPS çok iyi evet ama QDOT'a karşı geliştirilen bir teknoloji. Samsung QDOT'larda çok güzel renkler sunuyorlar. Bilmediğim başka bir şey mi var acaba?

@Ayberk Gürfidan

Aslında internette gezinirseniz, IPS>VA>TN sıralamasına rastlarsınız. Her ne kadar markaların buna bir çözümü olsa da IPS paneller renkleri gösterme anlamında daha öndeler. LG alırsanız Nano IPS olacak ki dün biraz araştırma şansım oldu. Bu klasmanda fiyat olarak rakibi yok.

He tabi ben size öneri sunuyorum sadece. Sonuçta siz alım yapacaksınız. İçine sinmeyen bir durum varsa farklı açılardan da araştırmanız önemli.

@Ayberk Gürfidan

Aslında internette gezinirseniz IPS>VA>TN sıralamasına rastlarsınız. Her ne kadar markaların buna bir çözümü olsa da IPS paneller renkleri gösterme anlamında daha öndeler. LG alırsanız Nano IPS olacak ki dün biraz araştırma şansım oldu. Bu klasmanda fiyat olarak rakibi yok.

He tabi ben size öneri sunuyorum sadece. Sonuçta siz alım yapacaksınız. İçine sinmeyen bir durum varsa farklı açılardan da araştırmanız önemli.
Yok yanlış anlamayın ben tam aksine VA' savunmuyorum bildiklerim bu ama bşkmediğim şeyler varsa öğrenmeye çalışıyorum sadece. Araştırdım birazda üst düzey VA panellerde de ışık sızması çok oluyormuş soğuttu gerçekten beni. LG panel olarak da sağlam bir üretici şimdiki monitörümden biliyorum. Elimdeki modeli 3 kişi kullanıyoruz. Kimsede bir sıkıntı çıkmadı sanırım dediğiniz gibi GN880-B düşünmeliyim. Peki GL850-B modeli ile aralarındaki fark sadece stand mı?

Geri
Yukarı