1440p Monitörü 1080p Çözünürlükte Kullanmak Görüntü Kalitesini Düşürür mü?

Burak Barış

Hectopat
Daha fazla  
Selam herkese, yakın bir zaman içerisinde RX5700, Ryzen5 3600 ile sistem kuracağım. Monitörüm 1440P 75Hz 2 ms 27inch. Bazı oyunlarda Ultra'ya dayadığım zaman 1440p'de 40 FPS falan görüyor kart. 1/2 oyunda 1080P oynayabilirim fakat asıl soru şu, 1440P monitörde 1080P yapınca görüntü kalitesi orijinal 1080P monitöre göre kötümü gözükür yoksa aynı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz oyunları 2K ultra yerine 2K mediumda oynayın. 1080P de biraz da olsa bulanıklaşma olur. Denemek için herhangi bir 2K ekranda 1080P video açın.

Selam, 2K monitör kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki çözünürlüğü 1080p yaptığımızda ekran bulanıklaşır daha doğrusu keskinlik düşer. Hatta 2K çözünürlükteyken YouTube’da izlediğin 1080p video da yeterince net gelmeyecektir, gerçekten HD mi izliyorum ben diye kalite ayarını kontrol edeceksin. Bazı oyunlar bu durumu o kadar belli etmezken (örneğin hızlı oyunlar) bazı oyunları oynamak cidden eziyet oluyor.

Arkadaşlar daha önce hiç 2k monitör kullanmadım ve bir tane alma arefesindeyim. Şimdi 2k monitörde herhangi bir 1080p Youtube veya Twitch videosu açtığımızda bulanık mı görünecek normal 1080p bir monitöre göre? Ben sonuçta sadece oyun oynamayacağım, izleyeceğim videolar genelde hep 1080p. Böyle bir durum varsa sadece oyun için 2k monitör almanın ne anlamı var 1080p Twitch ve Youtube videolarında bulanık ve kötü görünecekse?

Arkadaşlar daha önce hiç 2k monitör kullanmadım ve bir tane alma arefesindeyim. Şimdi 2k monitörde herhangi bir 1080p Youtube veya Twitch videosu açtığımızda bulanık mı görünecek normal 1080p bir monitöre göre? Ben sonuçta sadece oyun oynamayacağım, izleyeceğim videolar genelde hep 1080p. Böyle bir durum varsa sadece oyun için 2k monitör almanın ne anlamı var 1080p Twitch ve Youtube videolarında bulanık ve kötü görünecekse?
Öyle değil, yanlış anladın sen. 2K monitörü 1080p çözünürlüğe çektiğin zaman bulanıklaşır, 2K monitörden 1080p video izlediğin zaman bulanıklaşmaz.

Öyle değil, yanlış anladın sen. 2K monitörü 1080p çözünürlüğe çektiğin zaman bulanıklaşır, 2K monitörden 1080p video izlediğin zaman bulanıklaşmaz.
Hocam yukarıda şu şekilde belirtilmiş, o yüzden birden ne oluyoruz dedim:
Hatta 2K çözünürlükteyken YouTube’da izlediğin 1080p video da yeterince net gelmeyecektir, gerçekten HD mi izliyorum ben diye kalite ayarını kontrol edeceksin.

Sizin söylediğinizden benim anladığım 2k bir monitörde çözünürlük ayarları ile hiç oynamadan 2k olarak kullanırken Youtube, Twitch gibi genelde 1080p olan videolarda bir sıkıntı olmayacak. Fakat çözünürlüğü manuel olarak 1080p'ye çekersek bulanık görünecek. Bu şekilde anlatmak istediniz değil mi?

Sizin söylediğinizden benim anladığım 2k bir monitörde çözünürlük ayarları ile hiç oynamadan 2k olarak kullanırken Youtube, Twitch gibi genelde 1080p olan videolarda bir sıkıntı olmayacak. Fakat çözünürlüğü manuel olarak 1080p'ye çekersek bulanık görünecek. Bu şekilde anlatmak istediniz değil mi?
2K kullanırken de 1080p videolar sıkıntı, 2K monitörü 1080p'ye ayarlayıp 1080p izlerken de sıkıntı, değişmiyor. Full HD monitörde 720p izliyormuş gibi bir hissiyat veriyor. 2K monitörü 1080p'ye downscale ediyorsun sonuçta. Ha ama çok mu kötü dersen kesinlikle değil. Başta bu gerçekten full HD mi diyor insan monitörün QHD olduğundan bağımsız, sonra alışılınıyor.

QHD monitörler genelde 27 inç ve üzeri büyük monitörler olduğu için de bu durumun etkisi var. 27 inç monitörü monitördeki yazılım ile 19 yada 24 inç hale dönüştürebiliyorsunuz. Bu şekilde biraz daha iyi sonuç veriyor.

Geri
Yukarı