144Hz 1080p monitör önerisi

KATASURA

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 4 bin TL bütçem var Max 4.300 falan olur monitör önerebilir misiniz? AOC 165 Hz VA almıştım ama aşırı ghosting var iade edeceğim.

2. el alırım dersen daha kaliteli seçenekler mevcut.

Bütçe arttırıp sıfır alırım dersen R25i-30 var.

FPS oyunları için kesinlikle TN panel tavsiye ederim. Diğer oyunlar için IPS panel bir şey bakabilirsiniz ama VA en yavaş panel tipi.

Böylesine berbat ve mağaradan kalma bir ürünü önermenize şaşırdım. Üstelik bir de 6000 TL :ROFL: Hem konu sahibinin bütçesini aşıyor hem de rezil bir ürün.

Monitörün overdrive modları berbat. Off modunda overshoot yok ama gecikme süresi yüksek, High modunda ise gecikme süresi düşük ama deli gibi overshoot var. DyAc+ performansı ise yine kötü.

Forumda akıl almaz derecede bir BenQ fanboyluğu var, anlamış değilim.

1705350433547.png

1705350443010.png

1705350454502.png

1705350471286.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böylesine berbat ve mağaradan kalma bir ürünü önermenize şaşırdım. Üstelik bir de 6000 TL :ROFL: Hem konu sahibinin bütçesini aşıyor hem de rezil bir ürün.
Bugüne kadar birçok turnuvada kullanılmış, FPS için monitör denildiğinde akla ilk gelen modellerden biri.

Dikkat edersen FPS oyunları için diyorum, geriye kalanlar için IPS panelin uygun olduğunu belirttim. Rekabetçi oyunlarda TN panel kıyaslanmayacak kadar iyi performans gösteriyor ve bunu 25 yıldır FPS oyunları oynamış birisi olarak söylüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugüne kadar birçok turnuvada kullanılmış, FPS için monitör denildiğinde aklam ilk gelen modellerden birini bu şekilde eleştirmek cehalet kokan bir hareket.
E-Sporcular monitörden anlamaz, oyundan anlar. Turnuvalardaki ekipmanlar da sponsorluk ve reklamdan ibarettir. Bir E-Sporcu XL2411K kullanıyorsa bu o monitörü çok sevdiği için değil, eline sponsorlardan bedava geçtiği için veya alışkanlığını kaybetmemek içindir.

Yazdıklarıma cevap vermek yerine saçma argümanlar sunmak epey talihsiz bir hareket.

Yanlış bilgi
E-Sporcular monitörden anlamaz, oyundan anlar. Turnuvalardaki ekipmanlar da sponsorluk ve reklamdan ibarettir. Bir E-Sporcu XL2411K kullanıyorsa bu o monitörü çok sevdiği için değil, eline sponsorlardan bedava geçtiği için veya alışkanlığını kaybetmemek içindir.

Yazdıklarıma cevap vermek yerine saçma argümanlar sunmak epey talihsiz bir hareket.

Anlamaz demek gerçekten çok saçma, oyunu oynarken direkt gecikmeyi ve yırtılmaları hissediyorsun. Gecikmeden şikayetçi olduğu için monitörü iade eden birine yani bu konuda hassas olan birine IPS ve VA panel tavsiye etmek çok saçma. Yine de dediğim gibi ne tarz oyun oynadığı önemli burada, FPS oyunları için TN panel kesinlikle en iyi seçenek.

Peki IPS ve özellikle VA panellerdeki 1 ms iddialarına inanalım, sponsor analların argümanlarını kaynak yapalım o zaman. 1 ms MPRT değerini yazılım ile tuturup monitörleri 1 ms olarak pazarlıyorlar ama GtG değerinebakan yok. Şu an piyasada 1 Ms'yi geçtim 3 ms IPS panel bile yok.

Monitör denilince bilinen bir gerçek vardır bu başından beri hiç değişmedi, en hızlı panel TN'dir. Eskiden TN panellerin renkleri gerçekten çok kötüydü ama son 5-6 yılda çıkan modellerde bu sorun büyük oranda çözüldü, bir IPS panel değil bu konuda ama eskiye göre arada çok büyük fark var.

Ayrıc attıüınız sonuçlar kötü değil, onu da geçtim referans modelin ne olduğunu söylememişsiniz. 6000 TL'lik monitörü 30.000 TL2'lik monitörü referans alarak kıyaslıyorlar.
VA panellerin UFO test sonuçlarını da atın aynı referans ile ondan sonra tartışmaya devam edelim. Mesela bu konuda tavsiye ettiği monitörün ufo test sonuçlarına göre Benq'nun sonuçları çok daha iyi. Lenovo Legion R25I30 24.5" FHD 0, 5ms 165Hz monitörün ghosting testi nasıl?

Yine söylüyorum monitör tercihi oyun tarzına göre yapılır.

Son olarak evet ben de hiçbir gerçekci incelemesini bulamadım tavsiye ettiğin monitörün zaten bunun konusunu da açmışsın. Ne olduğu belli olmayan bir monitörü tavsiye ediyorsun. Lenovo Legion R25i-30 kullanıcılarının görüşleri nasıl?

Bu nedenle daha fazla tartışmaya gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gecikmeden şikayetçi olduğu için monitörü iade eden birine yani bu konuda hassas olan birine IPS ve VA panel tavsiye etmek çok saçma.
VA onerisini ben yapmadim. R25i-30 onerdim ben. Ki onerdigim urunde de sizin onerdiginiz berbat otesi XL2411K'deki gibi overshoot problemi yok ve rahatsiz edici inverse ghosting yok. Hatta Overdrive Level 3 ve Overdrive Level 2'de daha da iyi UFO performansi veriyor.
Peki IPS ve özellikle VA panellerdeki 1 ms iddialarına inanalım.
Ben inan diye bir sey soylemedim. Konunun hicbir yerinde "Bak su monitor 1ms, bu yuzden oneriyorum." gibisinden bir yorum da yapmadim. Cumlelerimi carpitmaya calisma, yazmadigim seyleri soylemisim gibi davranma.
Sponsor kanalların argümanlarını kaynak yapalım o zaman.
Hicbir cumlemde boyle bir sey soylemedim. Yine kendini hakli cikarmak icin soylemedigim seyleri one suruyorsun.
1 ms MPRT değerini yazılım ile tuturup...
Bazi monitorlerde direkt olarak MPRT teknolojisi yok. Bazisinda da acilmayacak kadar berbat performans veriyor. Ornegin Viewsonic XG2431'in PureXP teknolojisi gayet iyi calisiyor. Keza XL2546K'nin BFI teknolojisi iyi calisiyor. Ama onerdigin monitorun BFI teknolojisi kotu calisiyor, cunku hem ghosting var hem overshoot var. Fotografini yukari atmistim zaten, oradan bakabilirsin.
1 ms olarak pazarlıyorlar ama GtG değerine bakan yok.
Bana ne? Alan kisinin problemi. Ben ve benim gibi monitorden anlayan insanlar kagit ustu bilgiyi sallamaz ve monitor ile alakali inceleme karistirip GtG olcum tablosunu inceler ve UFO gorseline bakar, bunun sonucunda o urun hakkinda yorumlama yapar. Senin gibiler de arastirmadan etmeden BenQ onerirler cunku tek sebebiniz E-Sporcularin BenQ kullanmasidir :D Size niye onerdiniz diye sorulunca da "E-Sporcudan iyi mi bileceksiniz?" veya "Profesyonel arenada bunlar kullaniliyor." gibi komik argumanlar sunuyorsunuz. Hic sasmaz, butun BenQ onerenlerin agzinda ayni zirva dolasir.
Şu an piyasada 1 ms'yi geçtim 3 ms IPS panel bile yok.
Kagit ustu bilgilere bakarak monitor alinmaz. Adaptive Sync / Input Lag gibi seyler birlesince OLED dedigimiz en iyi GtG degerine ulasabilen panel turu bile 2-3ms'lere yukseliyor.
Monitör denilince bilinen bir gerçek vardır bu başından beri hiç değişmedi, en hızlı panel TN'dir. Eskiden TN panellerin renkleri gerçekten çok kötüydü ama son 5-6 yılda çıkan modellerde bu sorun büyük oranda çözüldü, bir IPS panel değil bu konuda ama eskiye göre arada çok büyük fark var.
Yanlis. OLED, TN panelden daha hizli bir panel turudur. 25 yil oncede kalmissin maalesef. Ayrica boyle genelleme yapilmaz. Her TN panel cok hizli olacak diye bir sey yok. Tipki attigin XL2411K'nin ne kadar berbat bir monitor oldugu ornegi gibi.
Ayrıc attıüınız sonuçlar kötü değil, onu da geçtim referans modelin ne olduğunu söylememişsiniz.
Overshoot problemi olan bir monitorde referans olarak hicbir seyi almamiza gerek yoktur. Illa bir referans alacaksak da al sana AOC 24G2SP'yi atayim, siradan bir IPS panel monitorun UFO performansi ve onerdigin monitorden daha ucuz.
Screenshot_20240116_111128_YouTube.jpg

Screenshot_20240116_111212_YouTube.jpg

Gordugun gibi, UFO'da herhangi bir overshoot bulunmuyor.

Farkli bir IPS monitor ornegi atayim yine benzer fiyattaki modellerden.

AOC 24G2;

Screenshot_20240116_111431_YouTube.jpg

Screenshot_20240116_111450_YouTube.jpg

Evet, bir seyler zirvaliyordun, yeterli olmustur diye tahmin ediyorum. Aklima gelen ilk 2 IPS monitorun incelemesini acip UFO ve GtG tablosunu actim ve ne GtG bakimindan XL2411K gibi berbat degerler veriyor ne de UFO gorselinde belirgin overshoot var. Ustelik XL2411K'den daha ucuza satilan daha kaliteli monitorler bunlar. UFO gorselinde overshoot yasatmamasi ve GtG ortalamasinin daha iyi olmasinin yaninda daha iyi bir kontrast degeri (1500:1) ve daha yuksek renk gamutlari sunabiliyor 24G2 ve 24G2SP, XL2411K'ye gore.

Onerdiginiz urunu tanimiyorsunuz, ayni fiyat bandindaki urunleri de arastirmaktan yoksunsunuz, dumduz BenQ fanboylugu yapiyorsunuz.
6000 TL'lik monitörü 30.000 TL2'lik monitörü referans alarak kıyaslıyorlar.
VA panellerin UFO test sonuçlarını da atın aynı referans ile ondan sonra tartışmaya devam edelim. Mesela bu konuda tavsiye ettiği monitörün ufo test sonuçlarına göre Benq'nun sonuçları çok daha iyi. Lenovo Legion R25I30 24.5" FHD 0, 5ms 165Hz monitörün ghosting testi nasıl?
VA monitor ne alaka? R25i-30 VA panel mi? Degil. IPS panel. VA panel muhabbetini VA panel oneren kisilere yap. Ben konunun hicbir yerinde VA panele dair bir oneri yapmadim.

Ayrica attigin konuda 2. sayfaya gelirsen konu sahibinin dogru bir fotograflama yapamadigini belirtmisim. Yani o sekilde gozukmesinin sebebi, ghosting fotografini dogru cekememesinden kaynakli. Ghosting fotografini dumduz UFO ekranini acip fotograflayamazsin. Ya minimum amator duzeyde bir kamera sahibi olman lazim ya da telefonunun pro moduna gecip ayarlamalar yapman gerekir.

UFO gorselinin nasil fotograflanacagina dair kaynak da var, her seyi cok biliyorum kafasindasin ama attigin konuyu atmaktan acizsin ve hicbir sey bilmiyorsun.

Yine söylüyorum monitör tercihi oyun tarzına göre yapılır.
25 yil oncesinde degiliz. 25 yillik deneyimin maalesef ki kocaman bir hiclikten ibaret. TN panel > IPS panel genellemesini 25 yildir kendi zihnine kazimaya calismissin ve butun dis dusuncelere kendini kapatmissin.
Son olarak evet ben de hiçbir gerçekci incelemesini bulamadım tavsiye ettiğin monitörün zaten bunun konusunu da açmışsın. Ne olduğu belli olmayan bir monitörü tavsiye ediyorsun. Lenovo Legion R25i-30 kullanıcılarının görüşleri nasıl?

Bu nedenle daha fazla tartışmaya gerek yok.
Omen 25i'nin benzeri, cunku ayni paneli kullaniyor ve bu panele de arka aydinlatma tumlesik oldugu icin Omen 25i ile arasindaki tek fark tune.

Bu da R25i-30 ve Omen 25i'nin kullandigi panel;

Tune farki da devasa farklarda degil. R25i-30 kullanan butun insanlari inceledim, stok halde bile overshoot veya inverse ghosting yasamiyorlar. Overdrive Level 3'te ise daha da mukemmele yanasiyor. Senin attigin ve onerdigin XL2411K gibi inverse ghosting + overshoot yasamiyor. O konuyu acma sebebim monitor hakkinda bilgi toplamakti. Ki topladim da. Bunun disinda DA Forum'dan da gerekli bilgileri topladim ve onerilecegi kanisina vardim. Senin gibi sadece yuzeysel olarak duz dusunup "R25i-30 konusu acmis, bilmedigi seyi oneriyor." mantigiyla ilerlemiyorum.

Eski mesajlarima donup R25i-30 ile alakali celisip celismedigimi kontrol etme caban ayrica tebessum ettirdi.

Sonuc olarak, epey talihsiz bir mesaj yazmissin. Nacizane onerim, bilmedigin konulara bu denli asilsiz mesajlar yazmaman yonundedir.

Son düzenleme:

Dell G2422HS 23.8 inç 165Hz 1ms Full HD Adaptive Sync IPS Gaming Monitör​

Bu modeli aldım herkese teşekkürler.

Piyasada 3 ms IPS monitör bile yok sözüme hatalı bilgi verilmiş. Şu saatten sonra bu forumu bırakıyorum, bu forumun saçma sapan kurallarından, bilgisiz moderatörlerinden ve üyelerinden bıktım gerçekten.

MPRT ve GtG arasındaki farkı merak eden araştırsın, özellikle IPS monitörlerdeki 0.5 ms 1 ms gibi gecikme değerleri pazarlama stratejisinden ibaret. IPS panelerde üreticiler GtG değerini yazıyor ve 1 GtG = yaklaşık 7 ms MPRT değeridir.

Yeni konular

Geri
Yukarı