144Hz IPS monitör önerisi

zoewhite

Hectopat
Genel olarak FPS oyunları oynamak için ve aynı zamanda film dizi hikayeli oyunlar içinde bir monitör bakıyorum. Tercihen 144Hz IPS panel bir şey arıyorum (uygun 240 Hz varsa bakabilirim) bütçe 1.5 ile 3 arasında düşündüğüm 2 model var aşağıya linklerini bıraktım ama F/P olarak bak şu daha iyi şundan dolayı diye önerebileceğiniz bir model varsa bu fiyatlara yakın genel kullanım ihtiyacıma göre önerirseniz sevinirim. Bu 2 modeli kullanan olduysa onla ilgilide bilgilendirirse sevinirim. Gigabyte G24F modeli daha çok kafama yattı ama önerilere göre karar vereceğim.

Bildiğim kadarı ile IPS panel 144Hz olan monitörler arasında GtG (tipik) ms değeri 1 olan az model var. 2. mesajı yazan arkadaş'ın önerdiği monitör tipik 1 ms değerine sahiptir. Ben de öneririm. Ama farklı bir monitör isterseniz kesinlikle tipik 1 ms olduğuna dikkat edin. Almak istediğiniz ürün'ün kendi sayfasına girip GtG ms değerine bakın. Site içinde yazmıyorsa ve "MPRT 1 ms" yazıyorsa bence o monitörden uzak durun. Tipik 1 ms olması iyidir. Genlde IPS panel monitörlerde tipik ms değeri 4 oluyor.
Galiba 1080P bakıyorsun. AOC 24G2U 24" 1ms Full HD IPS Oyuncu Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Bu monitörü de değerlendirmeni öneririm. 1080P'de 24" üstü monitör pek önermem.

Örnek bu IPS panel monitör'ün tipik ms değeri 4'tür. Kendi sitesinden bakabilirsiniz.
Misal arkadaş'ın önerdiği monitör GtG tipik 4 ms değerine sahiptir. Bunu AOC'un kendi sitesinde ki modele ait sayfada görebilirsiniz. Aynı sayfa içinde AOC'un bile 1ms ve 4ms karşılaştırmasını açıklayan kısa yazı ve görüntüye de bakabilirsiniz :D
1.jpg
2.jpg

Başımdan AOC'un bu modeli hakkında geçen gerçek bir deneyimi anlatayım. Bana göre gerçekten renk konusunda şişirilmiş bir panel. Fosforlu gibi duruyordu renkleri, IPS panel bildiğim kadarı ile renk konusunda en sadeliği ve canlılığı sunan bir panel olduğunu biliyordum. Ama AOC'un bu modeli daha çok renkleri abartıyor gibi. CS:GO oynarken oyunumda eski 144Hz kullandığım monitörlere göre bir acayiplik olduğunu gördüm. Özellikle gölgelenme çok fazla gibiydi. Ve bu durum sıktığım mermileri gidişhatını bile değiştirir gibiydi. Ben bu monitör ilk çıktığı zamanlarda 1.200TL gibi bir fiyata almıştım. Herkes IPS panel 1 ms diye heycanla alıyordu, ben de onlardan biriydim ve o düşünceyle almıştım :D Bu sorunu araştırırken panel'in tipik 1 ms olmadığını öğrendim. Ve oyunlarda ms değerininde önemini öğrendim. Sitesine baktığım zaman o zamanlar ne MPRT ne de GtG değerleri yazmıyordu. Sadece tepkime süresi olarak 1 ms yazılmıştı. Gerekli yerlere şikayet ettikten sonra MPRT değerini ayrı, GtG ms değerini ayrı şekilde yazıldığını gördüm 🤣 Ama hala bir çeşit kandırmaca peşinde AOC. Yani hem doğruyu söylüyor kendisi, ama buna rağmen "1 ms 1 ms" diye insanların gözüne sokmaya devam ediyor. 1 ms değeri MPRT değeri ama...TN panellerin de insanların dilinde "en hızlı panel" denilmesinin sebebi de TN panellerde sadece tipik ms değeri olduğundandır. Ve uzun zamandır IPS panellerde de tipik 1 ms değeri olan teknoloji çıktı. Bu durumda IPS panel rekabetçi oyunlarda kullanılmaya başlandı.
Dipnot: Ve bu lanet olası monitör'ü aldığım için pişman olmuştum. Özellikle tipik 1 ms olmadığından dolayı. Gerekli yerlere şikayet etmiştim, İtopya firması ile her gün münakaşaya giriyordum. AOC genel merkez bile hatasını (ayıplı mal) kabul etmişti. Ürünü iade etmem için bana DOA form kağıdı bile göndermişti. İtopya ısrarla almak istemiyordu, ama eninde sonunda o monitör'ü aylar sonra iade edip parasını geri almayı başarmıştım.

Son düzenleme:
Bildiğim kadarı ile IPS panel 144Hz olan monitörler arasında GtG (tipik) ms değeri 1 olan az model var. 2. mesajı yazan arkadaş'ın önerdiği monitör tipik 1 ms değerine sahiptir. Ben de öneririm. Ama farklı bir monitör isterseniz kesinlikle tipik 1 ms olduğuna dikkat edin. Almak istediğiniz ürün'ün kendi sayfasına girip GtG ms değerine bakın. Site içinde yazmıyorsa ve "MPRT 1 ms" yazıyorsa bence o monitörden uzak durun. Tipik 1 ms olması iyidir. Genlde IPS panel monitörlerde tipik ms değeri 4 oluyor.

Örnek bu IPS panel monitör'ün tipik ms değeri 4'tür. Kendi sitesinden bakabilirsiniz.
Misal arkadaş'ın önerdiği monitör GtG tipik 4 ms değerine sahiptir. Bunu AOC'un kendi sitesinde ki modele ait sayfada görebilirsiniz. Aynı sayfa içinde AOC'un bile 1ms ve 4ms karşılaştırmasını açıklayan kısa yazı ve görüntüye de bakabilirsiniz :D
Eki Görüntüle 1193663Eki Görüntüle 1193664
Başımdan AOC'un bu modeli hakkında geçen gerçek bir deneyimi anlatayım. Bana göre gerçekten renk konusunda şişirilmiş bir panel. Fosforlu gibi duruyordu renkleri, IPS panel bildiğim kadarı ile renk konusunda en sadeliği ve canlılığı sunan bir panel olduğunu biliyordum. Ama AOC'un bu modeli daha çok renkleri abartıyor gibi. CS:GO oynarken oyunumda eski 144Hz kullandığım monitörlere göre bir acayiplik olduğunu gördüm. Özellikle gölgelenme çok fazla gibiydi. Ve bu durum sıktığım mermileri gidişhatını bile değiştirir gibiydi. Ben bu monitör ilk çıktığı zamanlarda 1.200TL gibi bir fiyata almıştım. Herkes IPS panel 1 ms diye heyecanla alıyordu, ben de onlardan biriydim ve o düşünceyle almıştım :D bu sorunu araştırırken Panel'in tipik 1 ms olmadığını öğrendim. Ve oyunlarda ms değerininde önemini öğrendim. Sitesine baktığım zaman o zamanlar ne MPRT ne de GtG değerleri yazmıyordu. Sadece tepkime süresi olarak 1 ms yazılmıştı. Gerekli yerlere şikayet ettikten sonra MPRT değerini ayrı, GtG ms değerini ayrı şekilde yazıldığını gördüm 🤣 ama hala bir çeşit kandırmaca peşinde AOC. Yani hem doğruyu söylüyor kendisi, ama buna rağmen "1 ms 1 ms" diye insanların gözüne sokmaya devam ediyor. 1 ms değeri MPRT değeri ama...TN panellerin de insanların dilinde "en hızlı panel" denilmesinin sebebi de TN panellerde sadece tipik ms değeri olduğundandır. Ve uzun zamandır IPS panellerde de tipik 1 ms değeri olan teknoloji çıktı. Bu durumda IPS panel rekabetçi oyunlarda kullanılmaya başlandı.
Dipnot: Ve bu lanet olası monitör'ü aldığım için pişman olmuştum. Özellikle tipik 1 ms olmadığından dolayı. Gerekli yerlere şikayet etmiştim, İtopya firması ile her gün münakaşaya giriyordum. AOC genel merkez bile hatasını (ayıplı mal) kabul etmişti. Ürünü iade etmem için bana doa form kağıdı bile göndermişti. İtopya ısrarla almak istemiyordu, ama eninde sonunda o monitör'ü aylar sonra iade edip parasını geri almayı başarmıştım.

:D monitör konusunda senin kadar bilgili değilim attığım Gigabyte modelini almayı düşünüyordum ama senin dediğine göre tipik 1 ms olmadığı için farklı bir model bakmam gerek peki bütçe aralığıma göre gerçekten iyi bir monitör önerir misin?

:D monitör konusunda senin kadar bilgili değilim attığım Gigabyte modelini almayı düşünüyordum ama senin dediğine göre tipik 1 ms olmadığı için farklı bir model bakmam gerek peki bütçe aralığıma göre gerçekten iyi bir monitör önerir misin?

Estağfurullah dostum. Ben de bir başkası kadar bilgili değilimdir. Teknik sonuçlara, ve az çok da kendi deneyimlerime dayanarak konuşuyorum. Beni yanlış anlama, sadece deneyimlerimi paylaşmak istedim. Tercih senin. Ama 2. mesajı yazan arkadaşın önerdiği monitör tipik 1 ms değerine sahip. Bu monitör ile rekabetçi oyunlar oynayacaksan, özellikle kendini geliştirmek istiyorsan burada 1 ms önemi kesinlikle vardır. Ama yok ben hikaye tabanlı oyunlar oynarım kendi kendime diyorsan büyük inç monitörler daha iyi olur. Ve o zaman 4 ms olması rekabetçi oyunlarda hissedeceğin olumsuzluklar gözüne batmaz. Tam olarak ne için almak istiyorsun monitör ?

Estağfurullah dostum. Ben de bir başkası kadar bilgili değilimdir. Teknik sonuçlara, ve az çok da kendi deneyimlerime dayanarak konuşuyorum. Beni yanlış anlama, sadece deneyimlerimi paylaşmak istedim. Tercih senin. Ama 2. mesajı yazan arkadaşın önerdiği monitör tipik 1 ms değerine sahip. Bu monitör ile rekabetçi oyunlar oynayacaksan, özellikle kendini geliştirmek istiyorsan burada 1 ms önemi kesinlikle vardır. Ama yok ben hikaye tabanlı oyunlar oynarım kendi kendime diyorsan büyük inç monitörler daha iyi olur. Ve o zaman 4 ms olması rekabetçi oyunlarda hissedeceğin olumsuzluklar gözüne batmaz. Tam olarak ne için almak istiyorsun monitör?

Zaten yukarıda belirtmiştim FPS oyunları için alıyorum genel olarak ama bazen hikayeli oyunlarda oynadığım oluyor. Samsung 4ms IPS panel bir monitörüm daha var 2. ekran olarak alacağım o yüzden 144 Hz 165 Hz 1ms bakıyorum şu anlık. Diğer monitörümden biraz daha iyi olmasını istiyorum ana ekran yapacağım. Yani tam olarak istediğim özellik 144 Hz 1ms 24 inç IPS bir monitör F/P olarak en iyisi bütçe 3 bine kadar problem yok.

Zaten yukarıda belirtmiştim FPS oyunları için alıyorum genel olarak ama bazen hikayeli oyunlarda oynadığım oluyor. Samsung 4ms IPS panel bir monitörüm daha var 2. ekran olarak alacağım o yüzden 144 Hz 165 Hz 1ms bakıyorum şu anlık. Diğer monitörümden biraz daha iyi olmasını istiyorum ana ekran yapacağım. Yani tam olarak istediğim özellik 144 Hz 1ms 24 inç IPS bir monitör F/P olarak en iyisi bütçe 3 bine kadar problem yok.

O zaman konuya senden sonra ilk mesajı yazan arkadaş'ın önerdiği LG marka olan ürüne göz atabilirsin. Ben de o model'i öneririm. Teknik olarak tipik 1 ms değerine sahip. Renk konusunda deneyimim olmadığı için bir şey diyemem, ama kötü olacağını düşünmüyorum. Üstelik HDR özelliğine de sahip bir model.

O zaman konuya senden sonra ilk mesajı yazan arkadaş'ın önerdiği LG marka olan ürüne göz atabilirsin. Ben de o Model'i öneririm. Teknik olarak tipik 1 ms değerine sahip. Renk konusunda deneyimim olmadığı için bir şey diyemem, ama kötü olacağını düşünmüyorum. Üstelik HDR özelliğine de sahip bir model.

Evet o ürün güzel ama ayakları yüzünden pek sıcak bakmıyorum şu an kullandığım monitöründe ayakları uzun ve çok yer kaplıyor bu benim için bir eksi.

Geri
Yukarı