Çözüldü 144Hz Monitör 60Hz Görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

uozturrk

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
Philips 23.8" 242E1GAEZ 144Hz 1ms
Herkese merhaba. Philips 23.8" 242e1gaez 144Hz 1ms monitör aldım. İçinden çıkan HDMI kablosunu ekran kartıma bağladım. Ekran kartım HD6510 (görüntü almak için kullanıyorum şu anlık). 1920x1080 ayarlara aldığımda 120Hz seçeneği çıkmıyor. Max 60Hz destekliyor. Ayrıca içinden çıkan HDMI kablosu 120Hz destekliyor normalde. Ben yine de 3 farklı kablo kullandım. Fakat yine de 144Hz e alamadım. (monitör driver kurulu)

Çözünürlüğü 1024x768 yaparsam 120Hz görünüyor :)

Sizce sorun nedir?

Dosya Ekleri

• fsafasfa.PNG
    fsafasfa.PNG
    421,4 KB · Görüntüleme: 545
  • ss1.PNG
    ss1.PNG
    2,8 MB · Görüntüleme: 523
Çözüm
Ekran kartınız eski olduğundan dolayı olabilir bence?
ATI HD5xxx series video cards do not support 120hz
Bunu ekran kartınızın Max Hertz Rate'sini ararken buldum belki doğru olabilir.

Bence de eski olduğundan oluyor. Başka bir açıklaması olamaz çünkü 🤣

Cru deneyebilirsin, hiç değilse ara bir değer yaparsın yenileme hızını.

Deneyeceğim bakalım teşekkürler.
Laptopu bağlayınca HDMI dan 120Hz alabildim. Kısacası sorun HD6510 (HD5550)
HDMI kablonuz desteklemiyor olabilir. Eğer destekliyorsa ekran kartınız eski sürüm HDMI destekliyor olabilir.

Dosya Ekleri

• HDMI Frekans tablosu.png
    HDMI Frekans tablosu.png
    231,5 KB · Görüntüleme: 283
Monitör ve kablo değil sorun, ekran kartı. 144 Hz monitör ile HDMI kablo geliyorsa o cihazın içinden çıkan kablo 144 Hz destekler. Hatta ortalama birçok kablo ile bile 1080P'de 144 Hz almak mümkün. Yüksek Hz alamama sorunlarının çok küçük bir bölümü kablo kaynaklı oluyor.

DP kablo ile denediniz mi?

Ekran kartında DP portu yok maalesef. Ancak aynı monitörden HDMI ile 120Hz alan tanıdıklarım var.

Kullandığınız cihaz desteklemiyordur.

Eski monitörüm 1920x1080 75Hz di onda sorunsuz görünüyordu seçebiliyordum. Bu monitörde 75Hz de görünmüyor.
HDMI kablonuz desteklemiyor olabilir. Eğer destekliyorsa ekran kartınız eski sürüm HDMI destekliyor olabilir.
Yok hocam şuanki hdmi 1920x1080 120Hz destekliyor
Monitör ve kablo değil sorun, ekran kartı. 144 Hz monitör ile HDMI kablo geliyorsa o cihazın içinden çıkan kablo 144 Hz destekler. Hatta ortalama birçok kablo ile bile 1080P'de 144 Hz almak mümkün. Yüksek Hz alamama sorunlarının çok küçük bir bölümü kablo kaynaklı oluyor.
Bende ekran kartından şüphelendim fakat eski monitörüm 1920x1080 75Hz di sorunsuz görünüyordu 75Hz kullanabiliyordum aynı kart ile. Eski monitörün kablosuyla da denediğim halde 75Hz i bile göremiyorum şu an.

Yok hocam şu anki HDMI 1920x1080 120Hz destekliyor

Eğer deneyebileceğiniz başka bir bilgisayar varsa arkadaşınızın falan onda deneyebilir misiniz?
Ekran kartınız ne?

Ekran kartında DP portu yok maalesef. Ancak aynı monitörden HDMI ile 120Hz alan tanıdıklarım var.

Eski monitörüm 1920x1080 75Hz di onda sorunsuz görünüyordu seçebiliyordum. Bu monitörde 75Hz de görünmüyor.
Cihazınız muhtemelen HDMI 1.2 sürümünü destekliyor. Frekans seçenekleri de monitörden monitöre değişebilir.

Eski monitör daha az renk derinliği sağlıyor olabilir. Özel çözünürlük seçeneklerinden renk ayarlarında farklılığa gidilebilir. Bence 60-75 farkı için değecek bir eylem değil. Yeni ekran kartına kadar bu şekilde kullanmak daha iyi.

Eski monitör daha az renk derinliği sağlıyor olabilir. Özel çözünürlük seçeneklerinden renk ayarlarında farklılığa gidilebilir. Bence 60-75 farkı için değecek bir eylem değil. Yeni ekran kartına kadar bu şekilde kullanmak daha iyi.
Evet özellikleri daha farklı. Kesinlikle katılıyorum 120Hz alamadıktan sonra değmez zaten. Ekran kartını değişeceğim mecburen. Bu arada bu monitör Display Portundan 165Hz veriyor. Paneli 165Hz miş çünkü.Display porttan 165Hz alabileceğim en ucuz ekran kartı nedir acaba ?
R7 250 tarzı bir kart işimi görür mü ?. Bu arada şuan bilgisayarda oyun oynamıyorum sosyal medya amaçlı kullanıyorum
Cihazınız muhtemelen HDMI 1.2 sürümünü destekliyor. Frekans seçenekleri de monitörden monitöre değişebilir.
Doğrudur hocam. Ekran kartı çok eski ilk ondan şüphelendim bende
Eğer deneyebileceğiniz başka bir bilgisayar varsa arkadaşınızın falan onda deneyebilir misiniz?
Ekran kartınız ne?
Şu an deneyebileceğim biri yok maalesef çevremde. Bu arada ekran kartı HD6510 hocam. Ama GPU normalde HD5550. Casper zamanında adını değişip satmış 🤣
Sistem harici olarak güzel R5 1600 AF-B450S2H-patırot 16 GB 3600MHz CL20-SN570 500GB NVMe M.2 vs. Oyun oynamadığım için ekran kartı almıyorum bu ara.

Yeni konular

Geri
Yukarı