144Hz monitörde Valorant hiç akıcı değil

İşletim sistemi
Windows 10

Astro

Decapat
Yer
Akhisar
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, öncelikle başlıkta söz ettiğim üzere 144Hz bir monitöre sahibim. Fakat hiçbir oyunda sıkıntı yaşamaz iken Valorant'ta gayet belirgin bir şekilde cross gitmiyor, kaymıyor. Şöyle açayım biraz daha CS:GO olsun diğer FPS oyunları olsun sıkıntısız fakat Valorant'ta V-Sync'yi açmaz isem oyun akıcı değil açıkken bile kasıyormuş hissi var. Monitörümün 144Hz'de olduğunundan eminim FPS'im ise beklemede 350 oyunda 200 falan, arada bir Ryzen Master'dan overclock yapatığımda beklemede 500 oyunda 50 300 arası değerler alıyorum yani donanımsal olduğunu sanmıyorum. Tekrar vurguluyorum V-Sync açık iken gene normal ama ben V-Sync'siz kullanmak istiyorum malum gecikmeler yaratıyor. Ayrıca pencereli 1280x1024 falan kullandığım zaman sıkıntı yaratmıyor 300FPS akıcı oynuyorum. Fikirlerinizi saygı çerçevesinde bekliyorum.

Bende de arada oluyor böyle bir şey. Özellikle duvarlara bakarken kare kare gidiyormuş gibi gözüküyor. Nasıl çözüldüğünü bilmiyorum. Ekran kartı sürücüsü, format. Sürekli değiştirdiğim için bazen başıma geliyor bazen düzeliyor. Chipset sürücüsü de sebep oluyor olabilir.

Şimdi senin makinen 300 FPS veriyor monitörün 1 Ms muhtemelen 1000/300=3,3 Ms frame verir monitör 144 Hz ise bunun 144 frame'ini gösterir oda 1000/144=6,9 Ms demek yani gecikme olur ve akıcı bir deneyim olmaz. V-Sync ise monitörün kaç Hz ise ona göre FPS limiti belirliyor arabellekleme ile aktarılacak görüntüleri sıraya sokuyor ama olması gerektiğinden daha geç geldiği için input lag denilen hadise olur bunun da önüne geçmek için G-Sync veyahut FreeSync olan monitör lazım ki akıcı bir deneyim olsun, yani milyar FPS alsan dahi monitör kaç Hz ise sende o kadar FPS görürsün.

Bence sizin sorununuz bulunmuyor FPS ve Hz’ten ziyade paket kaybına göz atın.
Ayrıca kafanıza göre Ryzen Master’dan OC yapmayınız özellikle biraz şöyle kullanayım birazda şu değerlerde diye kafadan değerlerle uğraşmayınız, OC yapacaksanız gerekli bench testlerinde en stabil sorunsuz voltaj ve sıcaklık değerlerini bulup o ayarları koruyunuz.

Şimdi senin makinen 300 FPS veriyor monitörün 1 ms muhtemelen 1000/300=3,3 ms frame verir monitör 144 Hz ise bunun 144 Frame'ini gösterir oda 1000/144=6,9 ms demek yani gecikme olur ve akıcı bir deneyim olmaz. V-Sync ise monitörün kaç Hz ise ona göre FPS limiti belirliyor arabellekleme ile aktarılacak görüntüleri sıraya sokuyor ama olması gerektiğinden daha geç geldiği için input lag denilen Hadise olur bunun da önüne geçmek için G-Sync veyahut FreeSync olan monitör lazım ki akıcı bir deneyim olsun, yani milyar FPS alsan dahi monitör kaç Hz ise sende o kadar FPS görürsün.

Benim şikayetçi olduğum konu CS de akıcı burada değil ben daha fazla FPS olsun şu olsun diye uğraşmıyorum neden yani ben vsyn-C siz oynamak istiyorum ama ekran da çok fazla yırtılma kasıyormuş gibi oluyor drop olmuyor.
Sürekli değişken FPS insan gözüne kasıyor hissi yaratabilir. V-Sync olmadan 144 FPS'e sabitlemenizi öneririm.
Sitenin kendi düzeltmesi kusura bakmayın.
Bence sizin sorununuz bulunmuyor FPS ve Hz’ten ziyade paket kaybına göz atın.
Ayrıca kafanıza göre Ryzen Master’dan OC yapmayınız özellikle biraz şöyle kullanayım birazda şu değerlerde diye kafadan değerlerle uğraşmayınız, OC yapacaksanız gerekleri bench testlerinde en stabil sorunsuz voltaj ve sıcaklık değerlerini bulup o ayarları koruyunuz.
Onların testlerini yaptım gerekli programları kullanarak.
"Ayarlar > Sistem > Gelişmiş Görüntü Ayarları." Orada kaç Hz yazıyor, bakar mısın?
144Hz yazıyor. Ayrıca oyun içindeyken monitör ara yüzünde de aynı şekilde 144Hz.
Kısacası çok fazla stuttering yaşıyorum diğer FPS oyunlarında yaşamıyorum sorunum bu.

Olay şu senin monitörün 144 tane frame yani görüntü gösteriyor senin ekran kartın 300 tane veriyor ama monitörün 144 Hz olduğu için yırtılma olur çünkü yenileme hızı düşük olduğu için yetişemiyor senin problemin bu. V-Sync ile düz 144 FPS alırsın ara bellekleme ile sana görüntü sunar ama input lag olur çünkü gecikmeli görüntü sunar, bu oran monitörün yenileme hızı ne kadar düşük ise o kadar az olur, bunun için de orjinal G-Sync modülü olan yada FreeSync olan bir monitör kullanmak sorununu çözer veyahut çok daha yüksek yenileme hızına sahip bir monitör alacaksın yada grafikleri maksimum yapacaksın ve aldığın FPS'i monitörünün yenileme hızına yaklaştıracaksın başka türlü olmaz.

Merhabalar, öncelikle başlıkta söz ettiğim üzere 144Hz bir monitöre sahibim. Fakat hiçbir oyunda sıkıntı yaşamaz iken Valorant'ta gayet belirgin bir şekilde cross gitmiyor, kaymıyor. Şöyle açayım biraz daha CS:GO olsun diğer FPS oyunları olsun sıkıntısız fakat Valorant'ta V-Sync'yi açmaz isem oyun akıcı değil açıkken bile kasıyormuş hissi var. Monitörümün 144Hz'de olduğunundan eminim FPS'im ise beklemede 350 oyunda 200 falan, arada bir Ryzen Master'dan overclock yapatığımda beklemede 500 oyunda 50 300 arası değerler alıyorum yani donanımsal olduğunu sanmıyorum. Tekrar vurguluyorum V-Sync açık iken gene normal ama ben V-Sync'siz kullanmak istiyorum malum gecikmeler yaratıyor. Ayrıca pencereli 1280x1024 falan kullandığım zaman sıkıntı yaratmıyor 300FPS akıcı oynuyorum. Fikirlerinizi saygı çerçevesinde bekliyorum.

Öncelikle sorunun devam ediyorsa gidip ekran kartı sürücünün beta olmayan son sürümünü indir bekle hemen kurma. Daha sonra DDU programını indir, sonra başlat > çalıştır > MSConfig > önyükleme > güvenli önyüklemeyi aç ve uygula tamam de yeniden başlattığın zaman güvenli modda başlatılmış olacak. DDU'yu yönetici olarak çalıştır oradan sürücüyü ekran olarak ve NVIDIA mi AMD mi onu seçeceksin. Sol üstte kurduktan sonra yeniden başlata tıkla. Ekran kartı sürücün tamamen silinecek ve yeniden güvenli mod başlayacak tekrar MSConfig'i açıp önyüklemeden güvenli önyükleme tiklerini kapat, uygula ve tamam dedikten sonra yeniden başlata tıkla. Yeniden başladıktan sonra Windows eskiden kullandığın eski sürücüyü kurmadan önce hızlı davran, başta indirmiş olduğun sürücüyü kur. Hiçbir ayar yapmadan oyuna gir, büyük ihtimal sorunun ortadan kalkacaktır. Bende öyle düzelmişti fakat NVIDIA Denetim Masası'ndan herhangi bir performans ayarı yapınca akıcılık gidiyordu bende ayar yapmadan akıcı oynama kararı verdim. Oyunda çok büyük optimizasyon sorunu var.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı