14700k işlemci 40-45 saniye 100 dereceye çıkıyor

Mareschall

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba; bir türlü sıkıntıyı çözemedim. Ekran görüntülerinde'de belli oluyor. İşlemci sıcaklığı 40-45 saniye kadar 100 dereceye kadar ulaşıyor. Bu süre zarfında herhangi bir donma kasma vs olmuyor. Fakat bu değerler bu işlemci için fazla değil mi? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Uncharted oyun ekran görüntüsünden merak ettiğim işlemci güç tüketimi normal midir? Sıcaklık özellikle The Last of Us'da oyununu açtıktan 2-3 dakika sonra görünen sıcaklık değerleri. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sistemim:
İşlemci: i7 14700K.
Anakart: ASUS Prime Z790M-Plus
Soğutucu: Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB.
Ekran kartı: ASUS 4070 Ti super.
PSU: High Power super gd+ 1050W.
Kasa: MSI MPG Velox 100P Airflow

1708102773375.jpg

20240304152631_1.jpg

Son düzenleme:
İşlemci fanı tam takılımı kontrol ettin mi?

Evet, hiçbir sıkıntı yok işlemci fanında. Termal macun olarak Arctic MX4 termal macun kullandım. Yani aklımda tek kalan soru işareti farklı bir termal macun denemek. Bu sıkıntıyı çözemedim gitti.

FHD cozunurluk mi?

Evet hocam FHD çözünürlük. 2K monitör almayı planlıyorum. FHD monitör bu kadar etki yapar mı?

Fan tam takılı mı? Dikkatli bak macunları yenile. Onun dışında bu kadar sıcak olması her türlü anormal. Stok fan mı kullanıyorsun. İşlemci overclokluysa ve stok fanlıysa normal. Kule tipi ya da sıvı alman lazım.

Evet, hiçbir sıkıntı yok işlemci fanında. Termal macun olarak Arctic MX4 termal macun kullandım. Yani aklımda tek kalan soru işareti farklı bir termal macun denemek. Bu sıkıntıyı çözemedim gitti.

Evet hocam FHD çözünürlük. 2K monitör almayı planlıyorum. FHD monitör bu kadar etki yapar mı?

4070 Ti Super S FHD icin cok guclu bir kart. Goruntulerde gordugum kadariyla bu sebeple ekran karti kullanimi dusuk, islemci kullanimi da yuksek. Islemciye yuk normalden daha fazla bindigi icin bu kadar isinmasi pek normal gibi olmasa da normaldan daha fazla isinir. 14700K'nin deli gibi isindigi da bir gercek. Undervolt yapmak tek care gibi.

Son düzenleme:
Fan tam takılı mı? Dikkatli bak macunları yenile. Onun dışında bu kadar sıcak olması her türlü anormal. Stok fan mı kullanıyorsun. İşlemci overclokluysa ve stok fanlıysa normal. Kule tipi ya da sıvı alman lazım.

Hayır. Stok fan kullanmıyorum. Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB. Sıvı soğutma takılı. Termal macunu tam 4 gün önce yeniledim. Arctic MX-4 termal macun kullandım. soğutucu blok tam oturdu. herhangi bir gevşeme veya çıkma söz konusu değil.

4070 Ti super s FHD icin cok guclu bir kart. Goruntulerde gordugum kadariyla bu sebeple ekran karti kullanimi dusuk, islemci kullanimi da yuksek. Islemciye yuk normalden daha fazla bindigi icin bu kadar isinmasi pek normal gibi olmasa da normaldan daha fazla isinir. 14700K'nin deli gibi isindi da bir gercek. Undervolt yapmak tek care gibi.

Konudan bağımsız olarak hocam. 2K monitör arayışındayım. 4K için biraz güçsüz kalacağını düşünüyorum ekran kartının. Tavsiye edeceğiniz 2K monitör önerisi var mıdır acaba? En az 27" olacak.

Konudan bağımsız olarak hocam. 2K monitör arayışındayım. 4K için biraz güçsüz kalacağını düşünüyorum ekran kartının. Tavsiye edeceğiniz 2K monitör önerisi var mıdır acaba? En az 27" olacak.

Onun için ayrı konu açarsın sürekli 100 derecenin üzerinde çalışırsa işlemciye zarar verir ömrünü kısaltır onu çöz önce.

Yeni konular

Geri
Yukarı