14700k yük altında 4 GHz'ye düşüyor

MEHMET TATLI

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Research&Development Engineer
Anakart
MSI B760M-P DDR5
Merhaba, uzun süredir forumda aktif değildim ama yeni sistem toplayınca doğal olarak soru sorma gereği duydum.
Sitemim temel olarak i7 14700K, 32 GB RAM ve 4070 Ti Super ekran kartından oluşuyor. Oyunlarda vs hiçbir sorun yok ancak MSI B760M-P Pro DDR5 anakartımın BIOS'unu güncelledikten sonra işlemci frekanslarını takip etmem ile başladı.
Görev yöneticisinde baktığımda temel frekans değeri 3.40 yazıyor.

1712255661877.png

Ben araştırdığım üzere performans çekirdekleri 5.6 GHz'ye kadar çıkabiliyor, e çekirdekler ise 4.3 GHz. Sistem yüke girdiğinde frekans 4 GHz'ye çakılıyor. Beni konu hakkında bilgilendirebilecek birisi yardımcı olabilir mi? RAM'ler 6000 MHz, 6400'e OC yapıldı bu arada.
1712255773083.png

Ayrıca sistemi test edebileceğim ve sonuçları yorumlayabileceğiniz bir benchmark programı varsa yapıp sonuçları paylaşabilirim.

Sicaklikdan dolayi dusuyordur. Sistem soguma ilkesini kapatin.

Sıcaklıklar 50 dereceyi dahi görmüyor, Cooler Master sıvı soğutma var 240'lık. Uygulamada tam olarak ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

MSI anakartınız için bios güncelleme yamıştınız belki de buq falan vardır.Forumlarda araştırıp eski biosa dönmeniz gerekiyordur.

PL2 ve tau limiti sınırsız yap. Ayrıca BIOS'tan Turbo Boost ile seçeneklere bak belki kapalı olabilir.

Eve geçince deneyeyim, benim anakart ile bunları yapmam mümkün mü bilmiyorum ama bakayım yardımcı olursanız.

1712333941017.png

Ekran görüntüsü 2024-04-06 034919.png

Anakart mosfetleri çok ısındığı için güç ayarlarını açamıyorum, baya uğraştım ama nafile. İşlemci sıcaklığı test boyunca 75 dereceyi geçmedi, çok hafif voltaj artışı yaptım, gerisi default. Bilmiyorum skor kötü mü?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı