15.000-18.000 TL Sistem Toplama

Taha16

Hectopat
Şu an için fiyat limiti koymadık fakat aklımda kabataslak sistem şu.
3700X ya da 3800X işlemci.
X570 anakart düşündüm fakat X470 ile X570'in aynı modellerinde 500-600 lira fark var ortalama gerçekten değer mi bilgili arkadaşlar aralarındaki bariz farkları açıklayıp 500 liraya değecekse almamı önerir mi?
RTX 2080 ekran kartı düşünüyorum fakat eğer çok önemi yok derseniz 2070 Super ya da hangi 2080'i almamı önerdiğini.
RAM'leri 2x16 3600 MHz olarak düşündüm 750 80+ bir PSU ve kasa önerisi de alabilirim.
Depolama da ilk olarak Samsung'un 1 TB NVMe2 SSD'sini düşündüm daha sonra üzerine 1 TB daha bir SSD alırım SATA cinsinden.
Monitör olarak da 144 Hertz'lik bir monitör önerisi.
Elbet burada çok daha tecrübeli ve bilinçli arkadaşlar vardır sizden optimum bir sistem için yardımlarınızı bekliyorum.
Fiyatların toplamı kabataslak 17-18 bin civarı sanırım.
Bu toplanılan bilgisayarda ağırlıklı olarak oyun oynanıp video renderi yapılacaktır. AMD işlemcilere yönelmemin sebebi encoding işleminden dolayı gelen 10. nesil Intel işlemcilerden bihaber olduğumu belirtmek isterim. İyi bayramlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyat ve link atarak değil ancak fikirlerimi yazmak istedim. Sistemin toplanma amacında render da olduğu için onu düşünerek belirliyorum.

3700X olabilir çünkü 3800X yerine 3700X + güzel bir hava soğuma ve basit bir OC ile daha uygun fiyata 3800X performanslı alırsınız. Zaten 3800X'ten güzel performans alabilmek için yine soğutma almak zorunda kalacaktınız. Elbette bu dediğimi 3800X alıp aynı şekilde makul bir hava soğutma ile de sağlayabilirsiniz.

X570 Taichi, 2500TL civarına bulunursa rakipsiz.

RAM'leri 4x8 almak, RGB olursa çok güzel görüntü sağlıyor. 2x16 da alınabilir elbette. Her türlü çift kanal çalışacaklar. 3200MHz CL16 alıp basit bir OC ile 3600MHz CL15 civarı yakalayabilirsiniz. Bakmam uğraşmam derseniz direk 3600MHz CL16 güzel tercih olacaktır.

Ekran kartı olarak 2K 144Hz monitör alacaksanız size önerim 2080S almanızdır. 1080p 144Hz monitör alacaksanız ise 2070S rahat rahat yeterlidir.

Depolama olarak 500GB 970EVO yanına 1TB 860EVO çok tatlı gider. Hem render işleriniz için de bence mantıklı bir tercih olacaktır. Büyük dosyalarda çalışırken çıktıyı SATA SSD'e alırsınız. Düzenleme için de NVMe'nin hızı işinize yarar.

Kasa olarak TD500 hoşuma giden kaliteli ve havadar mesh kasalardan. Oldukça kişisel bir tercih.

PSU olarak Seasonic 650W Gold kaliteli olacaktır bu sistem için.

Fiyat ve link atarak değil ancak fikirlerimi yazmak istedim. Sistemin toplanma amacında render da olduğu için onu düşünerek belirliyorum.

3700X olabilir çünkü 3800X yerine 3700X + güzel bir hava soğuma ve basit bir OC ile daha uygun fiyata 3800X performanslı alırsınız. Zaten 3800X'ten güzel performans alabilmek için yine soğutma almak zorunda kalacaktınız. Elbette bu dediğimi 3800X alıp aynı şekilde makul bir hava soğutma ile de sağlayabilirsiniz.

X570 Taichi, 2500TL civarına bulunursa rakipsiz.

RAM'leri 4x8 almak, RGB olursa çok güzel görüntü sağlıyor. 2x16 da alınabilir elbette. Her türlü çift kanal çalışacaklar. 3200MHz CL16 alıp basit bir OC ile 3600MHz CL15 civarı yakalayabilirsiniz. Bakmam uğraşmam derseniz direk 3600MHz CL16 güzel tercih olacaktır.

Ekran kartı olarak 2K 144Hz monitör alacaksanız size önerim 2080S almanızdır. 1080p 144Hz monitör alacaksanız ise 2070S rahat rahat yeterlidir.

Depolama olarak 500GB 970EVO yanına 1TB 860EVO çok tatlı gider. Hem render işleriniz için de bence mantıklı bir tercih olacaktır. Büyük dosyalarda çalışırken çıktıyı SATA SSD'e alırsınız. Düzenleme için de NVMe'nin hızı işinize yarar.

Kasa olarak TD500 hoşuma giden kaliteli ve havadar mesh kasalardan. Oldukça kişisel bir tercih.

PSU olarak Seasonic 650W Gold kaliteli olacaktır bu sistem için.
650 watt psu yeterli derseniz tamam ben baktığımda 700 watt en az diyorlardı 3700x ile 3800x konusunda size katılıyorum aralarında çok büyük bir performans farkı olmamasına rağmen türkiyede 500 lira gibi bir fiyat farkı var işlemciye oc yapmak çok zor olmayacaktır belki de bilmiyorum fakat ram konusunda hiç bilgim yok 2k 144 hertz monitör eğer bütçeyi çok aşmazsa tabi ki ilk tercihim olacaktır fakat fiyatı 2-3 bin lira zıplatırsa vazgeçerim

650W Seasonic rahatlıkla yeterli olacaktır.

3700X ve güzel bir hava soğutma ile çok iyi OC yaparsınız. Stok 3800X'ten fazla performans vermiş olur ve daha uygun fiyata dizilmiş olur. OC yapmak kolay merak etmeyin. Zaten 2K monitör alırsanız OC'e gerek yok :)

RAM olarak 3600MHz CL18 bile alsanız farketmez. Başta o şekilde kullanırsınız, sonrasında merak salarsanız basitçe CL15-16 değerlerini zorlarsınız aynı frekansta.

2 tane bellek kullanmak daha iyi olur. Anakartların çoğu daisy chain kullandığı için sadece iki tane RAM soketi doğrudan işlemciye gidiyor. Diğer 2 soket önce işlemciye bağlı sokete, ordan işlemciye gidiyor. Bu yüzden anakartlarda önce şu iki soketi doldurun derler.

AMD Ryzen 7 3700X 3.6 - 4.4 GHz AM4
ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT OC 8 GB 256 Bit
ASUS ROG STRIX X570-E GAMING AM4 ATX
G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x16 GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB
XPG Spectrix S40G RGB NVMe M.2 SSD 1TB
Cooler Master Master Case H500 RGB Mid Tower ATX
Cooler Master MasterWatt MWE 750W 80+ Gold
Kavisli istersen: AOC CQ27G2U 27" 1ms 144Hz FreeSync 2K QHD
Düz istersen: AOC Q27G2U 27" 1ms 144Hz FreeSync 2K QHD
Bloody B2100
Bloody B-088S Mouse Pad 800 X 300 X 2 mm
Rampage RM-K1 Pulsar USB 7, 1 Version RGB
Rampage KL-R96 Camouflage İkea Linnmon/Adıls
Not: RAM 16 GB istersen aynı marka model 32 GB yapabilirsin. Ayrıca AOC CQ27G2U yerine Samsung LC27HG70QQMXUf düşünülebilir ben halen bu ikisi arasında kararsızım. Mekanik bir klavye ve daha iyi bir mouse düşünebilirsin, ben sadece B2100 setini sevdiğim için yazdım ama kulaklık tam bir F/P ürünü. Biraz bekleyeyim dersen de 5800, 5850, 5900 ve 5950 XT ekran kartların çıkmasını bekleyebilirsin

Son düzenleme:
AMD Ryzen 7 3700X 3.6 - 4.4 GHz AM4
ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT OC 8 GB 256 Bit
ASUS ROG STRIX X570-E GAMING AM4 ATX
G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x16 GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB
XPG Spectrix S40G RGB NVMe M.2 SSD 1TB
Cooler Master Master Case H500 RGB Mid Tower ATX
Cooler Master MasterWatt MWE 750W 80+ Gold
AOC CQ27G2U 27" 1ms 144Hz FreeSync 2K QHD
Bloody B2100
Bloody B-088S Mouse Pad 800 X 300 X 2 mm
Rampage RM-K1 Pulsar USB 7, 1 Version RGB
Rampage KL-R96 Camouflage İkea Linnmon/Adıls
Not: RAM 16 GB istersen aynı marka model 32 GB yapabilirsin
Konuya bende aynı bütçe ile girmek istiyorum. Sadece Oyun düşünüyorum.
İşlemci olarka AMD Ryzen 5 3600X yeterli olacaktır.
Ekran kartı ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT veya Sapphire Nitro+ Radeon RX5700XT
Ram G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x16 GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB
SSD Samsung 970 EVO plus 500 GB
Ana Kart Yeterli olurmu emin değilim ama MSI B450M Gaming Plus düşünüyorum. Yetersiz olursa X470 bakabiliriz.
Monütörede ihtiyacım var 27" mi yoksa 24" mi olmalı emin değilim.
Geriye kalan parcalardan ise hiç anlamıyorum
Büyük geniş ferah ve sade bir kasa
Yoğun çalışma temposunda stabil bir Power
İşlemci soğutucu yetersiz kalıyor İşlemci için soğutucu
Ekran kartı ısınmaları için Soğutucu (Sıvı soğutucu da olabilir)
İşlemci OC yapmayı düşünüyorum Benim için yüksek hızda 3 yıl çalışması normal hızda 5 yıldan iyidir. Sizce OC ile 3 yıl kullanabilirmiyim?
Bana ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
Konuya bende aynı bütçe ile girmek istiyorum. Sadece Oyun düşünüyorum.
İşlemci olarka AMD Ryzen 5 3600X yeterli olacaktır.
Ekran kartı ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT
RAM G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x16 GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB

Aynen dediğiniz gibi 3600X yeterli olur. Bir ekleme yapayım: G.Skill Trident Z Neo AMD işlemciler ve X570 chipset anakartlar için optimize edilmiştir. Ayrıca OC yapılmayacaksa bu işlemcilerin kendi stok fanları yeterli olacak gibi görünüyor. Zaten OC işlemci ömrünü kısaltıyor gerek yok bence. Ha ben parayı verip sıvı soğutucu alacağım dersen al bence. OC yapmaktan bağımsız olarak daha fazla soğutma sana daha fazla performans olarak geri dönecektir, elbette stok soğutuculardan daha iyi soğutma ve performans alırsın. Bir ekleme yapayım: 3600X ile 3700X stok fanlarını farklı yapmışlar. Bu geçişte stok fanı yükseltip 3700X soğutucusunu daha iyi yapmışlar daha iyi soğutuyor diğerine göre, bunu bir araştır derim sitelerde mevcut. Ben de başlarda soğutması iyi olan Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT düşünmüştüm ama Recep Baltaş "Sapphire adi malzeme kullanıyor almanızı önermiyoruz" sözleminden sonra ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT kartına yöneldim. Bu kart biraz fazla ısınıyor(Max 78 derece) ama bu normal karşılanıyor, sıkıntı oluşturmayacağını düşünüyorum. Dediğim gibi yeni çıkacak AMD ekran kartları da beklenebilir. ASUS ROG yeni çıkacak bu kartlarda daha önceyaptığı hatayı anlayıp daha iyi soğutma performansı verecektir diye düşünüyorum. Bende sizin gibi B450 anakart üst düzey bu işlemciyi beslemede yeterli olur mu diye merak ettim ve aynı soruyu burada da sordum: B450 vs. B550 - Technopat Sosyal. B450 yeterli oluyorsa en az 1000 TL tasarrufa gireriz. XPG SSD hem ucuz hem de RGB olduğu için tercih etmiştim ama Samsung 970 Evo Plus daha iyi, okuma-yazma hızı daha iyi. Ayıca XPG RGB olduğundan ısınıyor diye birkaç yerde okumuştum. Biraz daha para çıkılırsa elbette Samsung 970 Evo. Gelelim monitör meselesine bence 24 vs 27 Inc çok fark etmez ama ben büyük ekran seviyorum. FPP oyunlarında 24 Inc, TPP ve LOL gibi oyunlarda 27 ya da 32 Inc öneriliyor. Ama ben her türlü 27 Inc kullanmayı düşünüyorum, çünkü büyük ekran seviyorum. 5700 XT ekran kartının hakkı 2K monitördür. Biraz pahalı dersende 1080P monitörde yeterlidir. Ayrıca bu monitörlerde 144Hz ve 1 ms değerleri gayet iyi. Kasa mesh bir kasa, hava akışı çok iyi soğutuyor. PSU 80+ verimliliği var. Cooler Master kasa ve PSU alanlarında zaten iyidir. Bir de Gold olması verimliğini daha da arttırıyor.
Üstteki cevabım eksik ve yanlış olmuş. Düzelterek şunları söylüyorum:
Aynen dediğiniz gibi 3600X yeterli olur. Bir ekleme yapayım: G.Skill Trident Z Neo AMD işlemciler ve X570 chipset anakartlar için optimize edilmiştir. Ayrıca OC yapılmayacaksa bu işlemcilerin kendi stok fanları yeterli olacak gibi görünüyor. Zaten OC işlemci ömrünü kısaltıyor gerek yok bence. Benim anlamadığım sıvı soğutucu alınacaksa neden işlemci ile birlikte gelen stok soğutuculara ihtiyaç var? Ekran kartları da 3 fan ile birlikte geliyor? Yani düşüncem ekstra soğutucular gereksiz gibi geliyor. Yoksa AMD NVIDIA gibi işlemcilerin yanına fan koyup göndermezdi. AMD salak mıda boşuna ekstradan fan maliyeti çıkartsın? Ha yine de ben parayı verip sıvı soğutucu alacağım dersen al bence. OC yapmaktan bağımsız olarak daha fazla soğutma sana daha fazla performans olarak geri dönecektir, elbette stok soğutuculardan daha iyi soğutma ve performans alırsın ama stok fan yeterlidir diye düşünüyorum. Bir ekleme yapayım: 3600X ile 3700X stok fanlarını farklı yapmışlar. Bu geçişte stok fanı yükseltip 3700X soğutucusunu daha iyi yapmışlar daha iyi soğutuyor diğerine göre, bunu bir araştır derim sitelerde mevcut. Ben de başlarda soğutması iyi olan Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT düşünmüştüm ama Recep Baltaş "Sapphire adi malzeme kullanıyor almanızı önermiyoruz" sözleminden sonra ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT kartına yöneldim. Bu kart biraz fazla ısınıyor(Max 78 derece) ama bu normal karşılanıyor, sıkıntı oluşturmayacağını düşünüyorum. Dediğim gibi yeni çıkacak AMD ekran kartları da beklenebilir. ASUS ROG yeni çıkacak bu kartlarda daha önce yaptığı hatayı anlayıp daha iyi soğutma performansı verecektir diye düşünüyorum. Bende sizin gibi B450 anakart üst düzey bu işlemci ve diğer parçalar ile olan optimizasyonu başarılı ve iyi olur mu diye merak ettim ve aynı soruyu burada da sordum: B450 vs. B550 - Technopat Sosyal. B450 yeterli oluyorsa en az 1000 TL tasarrufa gireriz. XPG SSD hem ucuz hem de RGB olduğu için tercih etmiştim ama Samsung 970 Evo Plus daha iyi, okuma-yazma hızı daha iyi. Ayıca XPG RGB olduğundan ısınıyor diye birkaç yerde okumuştum. Biraz daha para çıkılırsa elbette Samsung 970 Evo. Gelelim monitör meselesine bence 24 vs 27 Inc çok fark etmez ama ben büyük ekran seviyorum. FPP oyunlarında 24 Inc, TPP ve LOL gibi oyunlarda 27 ya da 32 Inc öneriliyor. Ama ben her türlü 27 Inc kullanmayı düşünüyorum, çünkü büyük ekran seviyorum. 5700 XT ekran kartının hakkı 2K monitördür. Biraz pahalı dersende 1080P monitörde yeterlidir. Ayrıca bu monitörlerde 144Hz ve 1 ms değerleri gayet iyi. Kasa mesh bir kasa, hava akışı çok iyi soğutuyor. PSU 80+ verimliliği var. Cooler Master kasa ve PSU alanlarında zaten iyidir. Bir de Gold olması verimliğini daha da arttırıyor.
Üstteki cevabım eksik ve yanlış olmuş. Düzelterek şunları söylüyorum:
Aynen dediğiniz gibi 3600X yeterli olur. Bir ekleme yapayım: G.Skill Trident Z Neo AMD işlemciler ve X570 chipset anakartlar için optimize edilmiştir. Ayrıca OC yapılmayacaksa bu işlemcilerin kendi stok fanları yeterli olacak gibi görünüyor. Zaten OC işlemci ömrünü kısaltıyor gerek yok bence. Benim anlamadığım sıvı soğutucu alınacaksa neden işlemci ile birlikte gelen stok soğutuculara ihtiyaç var? Ekran kartları da 3 fan ile birlikte geliyor? Yani düşüncem ekstra soğutucular gereksiz gibi geliyor. Yoksa AMD NVIDIA gibi işlemcilerin yanına fan koyup göndermezdi. AMD salak mıda boşuna ekstradan fan maliyeti çıkartsın? Ha yine de ben parayı verip sıvı soğutucu alacağım dersen al bence. OC yapmaktan bağımsız olarak daha fazla soğutma sana daha fazla performans olarak geri dönecektir, elbette stok soğutuculardan daha iyi soğutma ve performans alırsın ama stok fan yeterlidir diye düşünüyorum. Bir ekleme yapayım: 3600X ile 3700X stok fanlarını farklı yapmışlar. Bu geçişte stok fanı yükseltip 3700X soğutucusunu daha iyi yapmışlar daha iyi soğutuyor diğerine göre, bunu bir araştır derim sitelerde mevcut. Ben de başlarda soğutması iyi olan Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT düşünmüştüm ama Recep Baltaş "Sapphire adi malzeme kullanıyor almanızı önermiyoruz" sözleminden sonra ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT kartına yöneldim. Bu kart biraz fazla ısınıyor(Max 78 derece) ama bu normal karşılanıyor, sıkıntı oluşturmayacağını düşünüyorum. Dediğim gibi yeni çıkacak AMD ekran kartları da beklenebilir. ASUS ROG yeni çıkacak bu kartlarda daha önce yaptığı hatayı anlayıp daha iyi soğutma performansı verecektir diye düşünüyorum. Bende sizin gibi B450 anakart üst düzey bu işlemci ve diğer parçalar ile olan optimizasyonu başarılı ve iyi olur mu diye merak ettim ve aynı soruyu burada da sordum: B450 vs. B550 - Technopat Sosyal. B450 yeterli oluyorsa en az 1000 TL tasarrufa gireriz. XPG SSD hem ucuz hem de RGB olduğu için tercih etmiştim ama Samsung 970 Evo Plus daha iyi, okuma-yazma hızı daha iyi. Ayıca XPG RGB olduğundan ısınıyor diye birkaç yerde okumuştum. Biraz daha para çıkılırsa elbette Samsung 970 Evo. Gelelim monitör meselesine bence 24 vs 27 Inc çok fark etmez ama ben büyük ekran seviyorum. FPP oyunlarında 24 Inc, TPP ve LOL gibi oyunlarda 27 ya da 32 Inc öneriliyor. Ama ben her türlü 27 Inc kullanmayı düşünüyorum, çünkü büyük ekran seviyorum. 5700 XT ekran kartının hakkı 2K monitördür. Biraz pahalı dersende 1080P monitörde yeterlidir. Ayrıca bu monitörlerde 144Hz ve 1 ms değerleri gayet iyi. Kasa mesh bir kasa, hava akışı çok iyi soğutuyor. PSU 80+ verimliliği var. Cooler Master kasa ve PSU alanlarında zaten iyidir. Bir de Gold olması verimliğini daha da arttırıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı