15.000₺ bütçe ile verim alınabilecek bir laptop önerisi

En çok kafama bu yattı sanırım, fiyatına göre ekran kartı çok uygun. Ek olarak tam istediğim gibi ryzen işlemci içeriyor. Bu laptop üzerinden gideceğim sanırım, fikir belirtmek isteyen varsa açığım.

Hocam Hepsiburada'nın stokuna geldiğinde 15binin altına düşüyorlar ekranda vs sorun yok 1650 olan modeli kullanıyorum ısınma sorunu yok sadece malzemeden dolayı klavyenin üstü biraz ısınıyor (2-3 saat oyun oynayınca)ama 2 dakikada fanı açıp soğutabiliyosunuz. Bataryasıda normal kullanıma göre iyi bir performans veriyor.
1650https://www.hepsiburada.com/msi-gf6...za=BilsoyTeknoloji&url_src=and-product-detail
3050https://www.hepsiburada.com/msi-gf6...3XXVG?magaza=Vidoo&url_src=and-product-detail
Üstte arkadaşın attığı Acer daha kârlı sanırım. Sizin attığınız model daha pahalı.

Hocam Max 15.000 istiyorum dediniz ama ben 370 TL daha fazlasını buldum hem istediğinize göre aklınızda bulunsun
Maalesef, 15000₺'yi aşarsam doğal olarak 3050'li bir bilgisayara gözümü dikerim.
RTX 3050 bulunan bir laptop almak varken bunu almak akıl kârı değil. Ayrıca bu laptop fazla ısınıyor ve Wi-Fi kartından dolayı mavi ekran verebiliyormuş bildiğim kadarı ile.

MSI'ın bu modellerinde ısınma sorunu var. Ekran kartı TDP değeride diğer modellere göre düşük. Alınmaz, alınmamalı. Fiyatını hak etmiyor.

Bu laptopunda ısınma sorunu var. Alınmaz.

Bu model için de fikrinizi belirtmenizi isterim, aralarında en kafama yatan bu sanırım. Alındıktan bir süre sonra yapılacak güzel bir ram upgrade'i ile hoş bir performans verir gibi. Bildiğiniz bir ısınma/ışık gibi kronik bir problemi var mı? Nitro serisi için yapılan incelemelerde özellikle soğutma konusunda başarılı olduğunu duymuştum, doğruluğu konusunda emin değilim.

Bu model için de fikrinizi belirtmenizi isterim, aralarında en kafama yatan bu sanırım. Alındıktan bir süre sonra yapılacak güzel bir RAM Upgrade'i ile hoş bir performans verir gibi. Bildiğiniz bir ısınma/ışık gibi kronik bir problemi var mı? Nitro serisi için yapılan incelemelerde özellikle soğutma konusunda başarılı olduğunu duymuştum, doğruluğu konusunda emin değilim.

Hocam şu an bu fiyata alabileceğiniz en iyi cihaz önerdiğim cihazdır. Herhangi bir kronik sorunu yok gözüküyor şu anda. Soğutma performansıda gayet yeterli düzeyde. Ekran kartı TDP değeri ise 75W.

Hocam şu an bu fiyata alabileceğiniz en iyi cihaz önerdiğim cihazdır. Herhangi bir kronik sorunu yok gözüküyor şu anda. Soğutma performansıda gayet yeterli düzeyde. Ekran kartı TDP değeri ise 75W.
Birkaç videoda ve farklı kaynaklarda bu model, daha doğrusu RTX 3050'ye, R5 5600h yakıştıran tüm modeller için darboğaz problemlerinden bahsedilmiş.

Birkaç videoda ve farklı kaynaklarda bu model, daha doğrusu RTX 3050'ye, R5 5600h yakıştıran tüm modeller için darboğaz problemlerinden bahsedilmiş.

Bu sorun işlemciden değil ekran kartının 4 GB VRAM'e sahip olması yüzünden kaynaklanıyor. Eğer yüksek grafikli AAA oyunlar oynamıyorsanız veya bu oyunları ultra ayarlarda oynamak gibi bir takıntınız yoksa sorun olacağını düşünmüyorum. Bazı oyunlar ultra ayarlarda oynandığında 4 GB VRAM yetersiz kalabiliyor ama videodaki kadar FPS düşüşü olmaz. Sadece ara ara drop girebilir VRAM yetersizliğinden dolayı. Bununda büyük bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

Bu sorun işlemciden değil ekran kartının 4 GB VRAM'e sahip olması yüzünden kaynaklanıyor. Eğer yüksek grafikli AAA oyunlar oynamıyorsanız veya bu oyunları ultra ayarlarda oynamak gibi bir takıntınız yoksa sorun olacağını düşünmüyorum. Bazı oyunlar ultra ayarlarda oynandığında 4 GB VRAM yetersiz kalabiliyor ama videodaki kadar FPS düşüşü olmaz. Sadece ara ara drop girebilir VRAM yetersizliğinden dolayı. Bununda büyük bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.
Yani, genel olarak oynadığım oyunlar AAA oyunlar değil fakat o kategoriye dahil sıkça oynanan oyunlar da var. Örnek vermek gerekirse 3050 ekran kartına sahip bir laptop aldığımda doğal olarak GTA V üzerinde güzel bir performans beklerim. Acer Aspire 7'nin GTX 1650 konfigürasyonlu halini kullanan bir arkadaşım var, kendisi 1650 ekran kartıyla bile GTA V gibi bir oyunu yüksek özelliklerde drop yemeden oynayabiliyor. FPS konusuna girmiyorum. Baktığınız zaman bahsettiğim 1650 ekran kartının da 4GB vram'i var. Fakat 1650 ile ben maksimum ayarlarda ortalama bir fps'de oynayacağım oyunu, 3050 aldığım halde ortalamadan nispeten daha üst bir performansda "takılmadan" oynayabilecek miyim sorusu doğuyor kafamda. Çünkü aksi taktirde 3050'den ve işlemciden biraz feragat edip bu modeli alabilirim, kısmen ciddi bir fiyat farkı da oluşuyor arada. Soğutma/Ekran gibi temel özelliklere girmiyorum, şuan sadece kafamdaki soru işareti "Performans üzerine yaşayacağım bir sıkıntı olur mu?" yönünde. Çünkü evet, kelime üzerinde drop pek kötü bir şey gibi değil. Fakat 200 FPS'le bile oyna, sürekli drop yedikten sonra gerçekten zevk öldürür.

Son düzenleme:
Yani, genel olarak oynadığım oyunlar AAA oyunlar değil fakat o kategoriye dahil sıkça oynanan oyunlar da var. Örnek vermek gerekirse 3050 ekran kartına sahip bir laptop aldığımda doğal olarak GTA V üzerinde güzel bir performans beklerim. Acer Aspire 7'nin GTX 1650 konfigürasyonlu halini kullanan bir arkadaşım var, kendisi 1650 ekran kartıyla bile GTA V gibi bir oyunu yüksek özelliklerde drop yemeden oynayabiliyor. FPS konusuna girmiyorum. Baktığınız zaman bahsettiğim 1650 ekran kartının da 4 GB VRAM'i var. Fakat 1650 ile ben maksimum ayarlarda ortalama bir FPS'de oynayacağım oyunu, 3050 aldığım halde ortalamadan nispeten daha üst bir performansda "takılmadan" oynayabilecek miyim sorusu doğuyor kafamda. Çünkü aksi taktirde 3050'den ve işlemciden biraz feragat edip bu modeli alabilirim, kısmen ciddi bir fiyat farkı da oluşuyor arada. Soğutma/Ekran gibi temel özelliklere girmiyorum, şu an sadece kafamdaki soru işareti "performans üzerine yaşayacağım bir sıkıntı olur mu?" yönünde.

Arkadaşınız 1650 ile drop yemeden, kasmadan oynayabiliyorsa RTX 3050 ile daha iyi performans alırsınız. Bende kullanmadığım GTX 1650 Ti'lı laptop bulunuyor. RDR 2 gibi oyunlarda Ultra - yüksek karışık ayarlarda uzun süre oynadığımda VRAM'den dolayı ara ara drop girebiliyordu ama rahatsız edecek düzeyde olmuyordu. Ayarları hafif düşürdüğümde drop olayı geçiyordu. Alacağınız laptopun TDP değeride 40, 60 gibi değerlere nispeten yüksek olduğu için yüksek performanslar alırsınız. Alacağınız cihaz laptop olduğundan ekran kartı RTX 3050 olsa bile o kadar da güçlü değil. Sonuçta laptoplara takılan ekran kartları masaüstü sistemlere takılan ekran kartları gibi değiller. Asıl sorunuzun cevabına gelecek olursam; hayır, performans üzerine herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Arkadaşınıza söyleyin RDR 2'yi Ultra ayarlarda oynasın. Drop girmemesi mümkün değil.

Bu kısım biraz uzun omurluluge giriyor, teknoloji desteğinden dolayi sizdeki 3050 bir sure sonra performans da daha iyi iş çıkaracak şu an benzer ayarlarda oynasanizda, bu arada droplar değil de direkt kartın FPS'i yere çöküyor diye biliyorum ben o yüzden VRAM sınırını aşmadan ayarlar yaparak oynayabilirsiniz. Çok merak ederseniz 3050'de ki VRAM sınırını aşınca ne oluyor hakkında bir videoda yapabilirim.

Bu model için de fikrinizi belirtmenizi isterim, aralarında en kafama yatan bu sanırım. Alındıktan bir süre sonra yapılacak güzel bir ram upgrade'i ile hoş bir performans verir gibi. Bildiğiniz bir ısınma/ışık gibi kronik bir problemi var mı? Nitro serisi için yapılan incelemelerde özellikle soğutma konusunda başarılı olduğunu duymuştum, doğruluğu konusunda emin değilim.
Nitro'nun bu kasaları iyi. Bende i5-10300h / rtx 3050 versiyonu var. 3 saatlik oyundan sonra işlemci 90' a vuruyor o da eski mimari olmasından kaynaklı. Ekran kartında herhangi bir ısınma problemi yaşamadım. AC Origins'de 60-70 arasında dolanıyor.

Üstteki Nitro'yu veya Lenovo'yu alabilirsiniz. Nitro'nun GPU'su, Lenovo'nun ise RAM ve İşlemci üstünlüğü bulunuyor, bana kalırsa tabii ki GPU daha önemli. Karar sonrası modelin tam adını alın ve Youtube olsun Google olsun iyice kullanıcı yorumlarına bakın, incelemelerine göz atın, gözünüzden bir şey kaçmasın. Bu arada üstteki Casper Excalibur ve türevleri olan modellerden uzak durmanızı salık verir selametler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı