15.000₺ R5 5600X ve RTX 3060 Ti sistem nasıldır?

• Konuyu başlatan godes
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 894
Bütçe
15000
Palit 3080 8800 TL
R5 5600X 2800 TL
MSI B550M Pro-VDH 1100 TL
Patriot 3200 MHz RAM 600 TL
Phanteks kasa 700 TL
HP 750W Gold 800 TL
Samsung SSD 500 TL

15300 TL (Stok sorunları çözülünce.)

Son düzenleme:
Stoklar yenilense bile ben fiyatlarda çok büyük değişiklikler olmayacağını düşünüyorum açıkçası. O yüzden biraz garipsedim.
Dolar şu an sabit. Artsa bile parayı dolara çevirdikten sonra pek sıkıntı değil. Bildiğim kadarıyla ek vergi falan da yok. Yani 8800 TL'ye stok sorunu çözüldükten sonra 3080 alamamak için bir sebep aklıma gelmiyor. Zaten PSU hariç diğerleri belirttiğim fiyattan bulunabiliyor.

12.5 e msi 3060 ti gaming x trio , ryzen 5600x cpu, x570 anakart topladım gayet de memnunum. Bazı arkadaşlar stoklar 10 gün 15 güne gelir zannediyorlar. Siz stok bekleyene kadar TL tekrar değer kaybedecek, imkanınız varsa 1000-2000 TL fazla verin şuan alın derim. Ayrıca 3070 e 3600 önermenin nedeni ne? 3600x ile 5600x arasında bile dehşet fark varken 3600 la yeni sistem anca rtx 3500 ler gelince toplarsınız. ana bileşenleri güncel toplayın derim, gpu-cpu-anakart haricinde diğerleri ileride değişebilecek parçalar.

12.5 e msi 3060 ti gaming x trio , ryzen 5600x cpu, x570 anakart topladım gayet de memnunum. Bazı arkadaşlar stoklar 10 gün 15 güne gelir zannediyorlar. Siz stok bekleyene kadar TL tekrar değer kaybedecek, imkanınız varsa 1000-2000 TL fazla verin şuan alın derim. Ayrıca 3070 e 3600 önermenin nedeni ne? 3600x ile 5600x arasında bile dehşet fark varken 3600 la yeni sistem anca rtx 3500 ler gelince toplarsınız. ana bileşenleri güncel toplayın derim, gpu-cpu-anakart haricinde diğerleri ileride değişebilecek parçalar.
Hocam TL'nin değer kaybedeceğini neye dayanarak söylüyorsunuz?

Hocam TL'nin değer kaybedeceğini neye dayanarak söylüyorsunuz?
1-Doların değer kaybettiği dünyada parasal genişleme yaşanırken (aynı sebeple şirketler kripto paralara yönelirken) , merkez bankamız %17 faiz vererek kuru bu seviyelerde anca tutuyor. bkzList of countries by central bank interest rates - Wikipedia

2-Joe Biden 21 Ocak'ta ABD yönetimine geliyor, s400 ve Halkbank konularında tutumunun iyi olmayacağı aşikar.

3-COVID yüzünden Çin'de üretici firmaların yaşadığı planlama sıkıntısı talebe yetişemediği için stok sorunu oluşturuyor.(Konuyla ilgili Mesut Çevik'in videosuna göz atabilirsin.)

4-Ekran kartı üst üreticileri ASUS'un lojistik sorunları yüzünden ekran kartlarında fiyat arttırmasıyla birlikte Aralık ayında öngördükleri çıkış fiyatlarında yeni stoklarda yükselmeye gidiyor. Bkz
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5- Özellikle Etherium madenciliği için 3000 serisi kartları BOT programlarla stoğa geldiği gibi çeken şirketler var. Bu yüzden Türkiye'deki sistem satıcıları ekran kartlarını tek başına zaten satmıyorlar. Şuan tekli satışı ya fahiş fiyattan bulabilirsiniz ya da ikinci el pazarına düşen kartlarda bulabilirsiniz.

6- Stokların yenilenmesi için birçok forum Mayıs ayını işaret ediyor. Nvidia tarafında da AMD nin orta segment 6700xt 6700 gibi kartları bekleniyor.

Demem o ki paylaştığım sebeplerden dolayı yaza kadar anca gelicek olan stokları beklemek yerine 10 bin TL bütçe koyduğum sisteme 12.5 verdim , pişman da olacağımı zannetmiyorum açıkcası. Yazın bu sistem için ödeyeceğim fiyatın daha fazla olacağını düşünüyorum.

Geri
Yukarı