15.000 TL - 20.000 TL arası sistem önerisi

Architect46

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 15-20 bin TL arası iş ve oyun amaçlı bir bilgisayar almak istiyorum.. 16 bin TL PC topluyoruz diye bir video vardı Technopat'ın.. O özelliklerin bi tık üstünde olması lazım..

1.Mimarım. Yeni bir şantiye şefliğim olacak yaklaşık 45bin ödeme alacağım yarsını bilgisayara yatırmak istiyorum. Hayali sistem toplamıyorum çünkü parayı bilgsiyardan kazanıyorum. Kullandığım programlar Autocad, 3Ds Max, Photoshop, Sketcup, Lumion, Adobe after effect ve premier. Proje çizimi, 3 boyut çizim ve render, görselleştirme ve animasyon işi yapıyorum. Şu an bilgisayar almak için hiç uygun bir zaman değil çok zarar edeceğim ama zaman en kıymetli hazine bizim için. En son aldığım 3 yıl önceki bilgisayarım yaklaşık 9bin TL idi. Hayali sistem diye yazılan yorumların moderatorler tarafından silinmesini rica ediyorum.

2. Alacağım sistem:

Ekran Kartı : GTX 1080 2 adet olacak artık ASUS mu olur Zotac mı olur MSI mı olur tam emin olamadım.. AMD ekran kartı önermeyelim lütfen.. Niye diye de sormayın AMD istemiyorum(nokta).
İşlemci : 5960x mi 6850k mı yoksa 6950x mi arada tam karar veremiyorum. Benim için çekirdek sayısı önemli ama 6950 X ile 6850 K arasında dağlar kadar fiyat farkı var değer mi karar veremedim.

Anakart : ASUS Deluxe 2 olacak allahın emri zaten..

Monitör : Çift monitör olacak Benq 27' lik güzel bi monitörü var ama modelini şimdi yazamıyorum. Farklı bir şey de olabilir.

Harddiskler : C sürücüsü için 500 GB'lık bi SSD oda Samsung 960 pro olur sanırım ya da eşdeğer bi marka arşivleme ve yedekleme için minimum 4TB'lık HDD lazım. Ham dosya boyutları en basit bir 3D çizim için 2GB üzerinde oluyor..

Sıvı soğutma, kablosuz klavye mouse seti ve minimum 32 GB RAM.

3. Şu anki dolar kurundan dolayı maksimum 2 ay daha erteleyebilirim daha fazla erteleyebileceğimi sanmıyorum. Sipariş verip kurulumu kendim yapacağım. Aldıktan sonra mutlaka resimlerini ekleyeceğim.

4. Lütfen önerilerinizde ciddi olursanız çok sevinirim.

5. Yardımcı olan, olamayan, yorum yazan, yazamayan, herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak 6950X gerek gerçek ve sanal çekirdek sayısı gerek önbellek boyutları olarak hem daha ileriye dönük hem de daha verimli olur, fakat o fiyat farkına değmez benim kanaatimce.

6850K daha F/P ürünü. Ekran kartı olarak MSI GTX1080 SEAHAWK EK X 2 adet, RAM'ler ve özel sıvı soğutma yaparsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar şöyle bir sistem topladık. Burda işlemci 6950x, hala kararsızım 6850k mı alsam diye.
İşlemciyi 6850k alıp 2 tane aynı monitörden almak mı mantıklı, yoksa 6950x alıp 2. monitörüm yardımcı monitör olacağı için düşük model mi almak daha mantıklı. Burda ekran kartı STRIX ve ROG STRIX modelleri arasındaki farkı tam kavrayamadığım için bilemedim. Hala kararsızım yardımlarınızı bekliyorum.
Fiyat yüksek ama işini yapacağım şirket faturayı kendisine kestireceği için yaklaşık 6.000 TL KDV den faydalanacak ve 30.ooo TL gider gösterecek.. Dolayısıyla bana maliyeti 15-16.000 TL ye düşecek
01.işlemci anakart ram.PNG 02.ekran kartı ssd hdd.PNG 03.soğutma kasa güç kaynağı.PNG 04.monitör.PNG 05.klavye mouse.PNG

Anladığım kadarıyla, topladığınız sistem 29.000-30.000 TL civarı. Önerim budur:

İşlemci: İ7 6900K
Anakart: ASUS X99 Deluxe-II
RAM: Corsair Vengeance LED 64 (8x8) GB 3200 Mhz
Ekran Kartı: Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming (2-SLI)
HDD: Seagate Barracuda 3 TB 7200 RPM (2 Adet)
SSD: Samsung 960 Evo 500 GB
İşlemci Soğutucu: Corsair H115İ Extreme
Kasa: Aerocool Xpredator 2
Güç Kaynağı: Aerocool Strike-X 80+Gold 1100 W
Monitör 1: LG 34UC98-W
Monitör 2: Acer XB281HKBMIPRZ
Klavye: Logitech G710+
Mouse: MSI Interceptor DS300
Toplam 29.647 TL

Teknobiyotik'ten toplandı.

Son düzenleme:
6950x tek monitör fiyatı 29.451 TL.
6850k tek monitör fiyatı 24.291 TL.

Düşündükçe sorular artıyor.
1. 2 Monitör olması şart bu yüzden yardımcı monitörün aynı büyüklükte ama daha düşük performansta olması daha iyi olur sanırım. Bir de monitörlerin farklı marka model olması görüntü değerlerinde çok fark yaratır mı? Biri 2K kaliteli olan, diğeri de 1080p olacak gibi şu anda. Ya da ikisi de 2K monitör mü olmalı?
2.32GB RAM ile 64GB RAM performansta ne kadar fark yaratır? Sistem üst düzey olduğu için fark yaratma ihtimali yüksek gibi düşünüyorum.
3.Yaklaşık 2 yıldır teknolojiyi hiç takip etmediğim için aklıma takılan herşeyi sormak zorunda kalıyorum.

Üstadım ilgin için çok teşekkür ederim öncelikle.
Ben neden 6950x ile 6850k arasında takılı kaldım hiç bilemiyorum. Önermiş olduğun işlemci fiyat / performans olarak tam ayarında olmuş bunu nasıl gözden kaçırdım anlamadım.
Ekran kartı pek bi fiyat farkı yok ama olabilir. Gigabyte her zaman farovim aslında.
Kasa kesinlikle ön panelde daha fazla USB girişi olduğu için bunu tercih edeceğim. Bazen aynı anda 4-5 tane Flash Bellek kullanmak durumunda kalabiliyorum.
Klavye - Mouse kablosuz ve biraz da sade olmasını tercih ederim açıkçası ama bunlar da fena durmuyor.
Monitörlere gelirsek Curved Monitörü hiç bir zaman tercih etmiyorum o yüzden monitörde değiişiklik olmaması daha iyi olacak.
Bizim topladığımız sistem tek monitör ve 32 GB RAM li hali 29.000 TL idi sizinkinde ise çift monitör ve 64GB RAM ile 29.000 TL işte sadece bunun için bile çok teşekkür ederim.

Şu anda tek derdim;
Klavye-mouse değiştirsem mi?
Hala monitör 2'lisinde kararsızlık var.
Güç kaynağı 1.100W yeterli gelir mi diye düşünüyorum.

Son olarak Nvidia'nın Singapur şubesinde çalışan bir arkadaşım, işlemci ve ekran kartında soğutma sağlayan sıvı soğutmalı kasalara bakmamı önerdi. Ben ilk defa duyuyorum var mıdır, varsa nasıldır, en önemlisi tabiki fiyatı makul seviyede midir?

Anladığım kadarıyla, topladığınız sistem 29.000-30.000 TL civarı. Önerim budur:

Monitör 1: LG 34UC98-W
Monitör 2: Acer XB281HKBMIPRZ
Toplam 29.647 TL

Teknobiyotik'ten toplandı.

Curved Monitör, genişliği açısından size kolaylık sağlayacaktır. Geniş olduğu için, tek ekrana normalden daha fazla programı aynı anda sıkıntıya sahip olmadan açabileceksiniz. Tabi, bu sizin kararınız.

Arkadaşınızın dediği sıvı soğutmalı kasalar, büyük ihtimalle Deep Cool Genome ve buna benzer kasalardır diye düşünüyorum. Biraz pahalıdırlar. Ayrıca ekran kartı için sıvı soğutmalar da pahalıdır. Hava soğutmalar gayet iyi iş görür. Gigabyte markası zaten bu tür bir sorunu olmayan bir marka.

Güç Kaynağından emin değilseniz Seasonic, Corsair, Silverstone gibi markalara da bakabilirsiniz.

Klavye ve mouse tamamen sizin ihtiyacınıza kalmış bir şey. Hem iş hemde oyun için kullanılacağından ötürü bunları önerdim.

Monitör 1: ??
Monitör 2: ??

İlk mesajımda düzenle seçeneği çıkamdığı için tekrar etmiş oluyorum ama sistem monitör haricinde ve güç kaynağını da araştırdıktan sonra kesinlikle böyle olacak. Curved monitör ve 21:9 en boy oranı kesinlikle istemiyorum. Zaten çift monitör olacağı için 16:9 oranı gayet uygun.

@KralGS Yardımların için tekrardan teşekkür ediyorum. Sıvı soğutmalı kasa söylediğinize göre, fiyat olarak da, ergonomiklik olarak da şu anda çok gereksiz ve pahalı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı