15-16 yaşlarında futbola başlanır mı?

Kadir tamir

Decapat
Arkadaşlar başlıkta da yazdığım üzere şu anda 9.sınıftayım daha önce hepimizin olduğu gibi mahalle maçlarıyla alıştık, ortaokulda sınıflar arası oynardık, öyle mükemmel bir altyapım yok ama aşırı hırslıyım ve gerekirse günde 8 saat bile antrenman yaparım, bu yaşta başlanır mı? Nereden başlayacağım, ne yapacağım? Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar bir de şunu eklemek isterim şu an kendim gördüğüm üzere olağan üstü bir yeteneğim yok, fakat belirttiğim üzere deli gibi çalışabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar başlıkta da yazdığım üzere şu anda 9.sınıftayım daha önce hepimizin olduğu gibi mahalle maçlarıyla alıştık, ortaokulda sınıflar arası oynardık, öyle mükemmel bir altyapım yok ama aşırı hırslıyım ve gerekirse günde 8 saat bile antrenman yaparım, bu yaşta başlanır mı? Nereden başlayacağım, ne yapacağım? Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar bir de şunu eklemek isterim şu an kendim gördüğüm üzere olağan üstü bir yeteneğim yok, fakat belirttiğim üzere deli gibi çalışabilirim.
Güzel kardeşim ben 19 yaşindayim ve çocukluğumdan bu yana futolcu olmayı çok istemiştim hâlâ da istiyorum çok geç olsada. Benim sana tavsiyem kesinlikle peşini bırakma hemen düzgün bir klube yazılmaya bak derim lakin 15 16 yaşıma dönsem ben düşünmeden böyle yapardım. Ve benim gibi her maç yedekte kalırsan benim gibi yapıp bırakma çabala. Şimdi olsa yedek klubesinde uyurum bile bu sözümden pişmanlığımı anlayabilirsin.

Güzel kardeşim ben 19 yaşindayim ve çocukluğumdan bu yana futolcu olmayı çok istemiştim hâlâ da istiyorum çok geç olsa da. Benim sana tavsiyem kesinlikle peşini bırakma hemen düzgün bir klube yazılmaya bak derim lakin 15 16 yaşıma dönsem ben düşünmeden böyle yapardım. Ve benim gibi her maç yedekte kalırsan benim gibi yapıp bırakma çabala. Şimdi olsa yedek klubesinde uyurum bile bu sözümden pişmanlığımı anlayabilirsin.

ABİ olarak seslenmek istiyorum öncelikle, benim futbol değerim mükemmel yeteneğim değil de çok çalışmam. Belki bu azim mükemmel yeteneği doğurur ama haydi inşallah diyebiliriz ona. Lakin senden bir abi tavsiyesi olarak bir şey alabilir miyim acaba?

ABİ olarak seslenmek istiyorum öncelikle, benim futbol değerim mükemmel yeteneğim değil de çok çalışmam. Belki bu azim mükemmel yeteneği doğurur ama haydi inşallah diyebiliriz ona. Lakin senden bir abi tavsiyesi olarak bir şey alabilir miyim acaba?
Güzel kardeşim istediğin konuda elimden geldiğince sana yardım ederim tabii ki. Öncelikle mükemmel yeteneğinin olmasına gerek yok ben de futbolu mahallemde öğrendim herhangi bir futbol akademisine falan gitmedim ki zaten dunyanin en iyi altyapısı sokaklardır. Futbol yeteneği çalışarak geliştirilebilen birşeydir tabii ki küçük yaşlarda oynayıp temelini attıysan bu yeteneğin. Sana tek tavsiyem dediğim gibi futbolu seviyorsan benim gibi yapma pişman olma en azından şansını dene bir klube yazıl ve bırakma benim gibi pişman olma

Güzel kardeşim istediğin konuda elimden geldiğince sana yardım ederim tabii ki. Öncelikle mükemmel yeteneğinin olmasına gerek yok ben de futbolu mahallemde öğrendim herhangi bir futbol akade misine falan gitmedim ki zaten dunyanin en iyi altyapısı sokaklardır. Futbol yeteneği çalışarak geliştirilebilen birşeydir tabii ki küçük yaşlarda oynayıp temelini attıysan bu yeteneğin. Sana tek tavsiyem dediğim gibi futbolu seviyorsan benim gibi yapma pişman olma en azından şansını dene bir klube yazıl ve bırakma benim gibi pişman olma

Çok teşekkürler güzel mesajın için abi. Bugüne kadar hiç böyle bir planım yoktu. Bir anda içime doğdu ve bu hissin benim için önemli bir şeyler getireceğini umuyorum. Ayağımda bir krampon bile yok ama olsun büyük hayallerim var. Yarın ilk iş babamla konuşacağım hoş karşılayacağını düşünüyorum, hafta sonunda da yakınımdaki bir kurs&altyapıyla görüşmeye gideceğim. Ben gerçekten hayatımda ilk defa böyle hissediyorum, kendime güveniyorum, değerli mesajların için de tekrardan teşekkürler.

Çok teşekkürler güzel mesajın için abi. Bugüne kadar hiç böyle bir planım yoktu. Bir anda içime doğdu ve bu hissin benim için önemli bir şeyler getireceğini umuyorum. Ayağımda bir krampon bile yok ama olsun büyük hayallerim var. Yarın ilk iş babamla konuşacağım hoş karşılayacağını düşünüyorum, hafta sonunda da yakınımdaki bir kurs&altyapıyla görüşmeye gideceğim. Ben gerçekten hayatımda ilk defa böyle hissediyorum, kendime güveniyorum, değerli mesajların için de tekrardan teşekkürler.
Şu an hissettiğin şeyi emin ol ki çok iyi anlıyorum. Bundan 6,7 sene öncesinde ilkokula giden bir çocukta bu hissi taşirdi.Okulda Maç muhabbeti yapar okuldan çıkınca mahallede okul pantolonuyla maç yapardı. O çocuk ortaokulda da lisede de aynıydı ve şimdi üniversiteli oldu fakat hâlâ o his ilk hissettiği zamanki kadar içinde ve 25'ine de gelse herhalde bu his devam edecek. Gönül isterdi ki bu hissimi gerçekleştirmek için biraz daha çabalıyım fakat tembellikten yapmadım. Benim sana bir dostun olarak tavsiyem dene dene dene. En azından denedim dersin. Çünkü denemessen ve o his içinde kalırsa insanın içine oturyor işte.

Yapabilirsin, elbette yetenek ve aşinalık önemli fakat olmazsa olmaz değil.

Her şeyde olduğu gibi futbolda da çalışarak kendini geliştirebilirsin, futbol okullarına para vermeye gerek yok. Mahallendeki düzgün bir kulübe yazılıp antrenmanlara çıkmaya başlayabilirsin. Bu yaşlarda ( ben de 16 yaşındayım ) özellikle fizik çok büyük bir etken. Futbol antrenmanlarını sıkı sıkı yapmaya devam edip üstüne bir de fizik çalışırsan. Maçlara da çıktığını varsayıyorum bu dönemde, kesinlikle gelişirsin.

Herkes Real Madrid, Barcelona yapamaz zaten fakat şu 3 büyüklerde gördüğün,

Ahmet Çalık
Tolga Ciğerci
Tolgay Arslan
Tarık Çamdal gibi adamlardan çalışarak kat ve kat iyi olabilirsin.

Ben geçen sene yazılmıştım fakat sonradan bıraktım. Fark ettim ki ben futbolcu olmak istemiyorum, sadece futbol oynamayı seviyorum. Saatlerce maç yapabilirim ve çok da mutlu eder beni fakat saatlerce antrenman yapamam. Eğer ki senin hedefin futbolcu olup profesyonel anlamda ilerletmekse bunu, antrenmansız geçen her gün senin zararına olur diye düşünüyorum.

Şimdiden bol şans umarım hedeflerine ulaşırsın.

Geri
Yukarı