15-19 bin TL laptop tavsiyesi

Bütçe
15000-19000

FakruZaruret

Hectopat
Merhaba, laptop bakıyorum ama malumunuz çok pahalı. Gözler en iyisini arıyor ama cebim küçük. Oyun bilgisayarları performans açısından iyi ama gerçekten bana lazım mı emin değilim. Belki de 2-3 yıldır oyun oynamıyorum oynasam bile ağır oyunlar oynamıyorum. Hem laptop tecrübelerim doğrultusunda oyun için ideal değil. Yine de GPU önemli aldım mı bilgisayarın beni 4-5 yıl götürmesi lazım. Şu anda elimde Monster Abra 5 v2.1 var 2014 yılında almıştım i7 işlemci ve GTX 860M ekran kartı var hala beni götürüyor ama oyun oynamıyorum tabii. GTA 5 falan orta ayarlarda oynatabiliyor hala. Kozmetik açıdan olsun yılların verdiği yorgunlu olsun vs performans da düştü doğal olarak ve yeni teknolojilerin peşinden gitmek lazım yeni laptop arayışına girdim. İş ve ileri dönük yazılım çalışmaları için bir laptop alacağım muhtemelen ama arada oyun da oynarım diye grafik tarafını da önemsiyorum. Seçtiğim bazı laptopları aktarayım dedim düşüncelerinizi merak ediyorum. 19.000 sınırını aşamam şu anda.

Hp 250 G9 6Q8M7ES04 I5-1235U 16GB 1tbssd MX550 15.6" Fullhd Freedos Taşınabilir Bilgisayar

HP'ye karşı ısınma anlamında ön yargım var ama bu model nasıl bilemiyorum. Şu anda şirketin bana verdiği ProBook iş bilgisayarı var ve gereksiz şekilde ısınabiliyor. Bir Thinkpad değil yani.

Monster Abra A5 V19.2.5 Intel Core i5-12500H 16GB RAM 500GB SSD 4GB RTX3050Ti FreeDOS 15,6" FHD 144Hz Oyun Bilgisayarı

Bu modelde SSD 500 GB sonra alır artırırım diye düşünüyorum ama üşengeç biriyim de.

Gigabyte G5 ME-51EE213SD Intel Core I5-12500H 16GB 512GB SSD 4gb RTX3050TI 15.6 Inç. Fhd 144Hz Freedos Gaming Notebook

Bu fiyatına göre iyi gibi Monster'da aynı özellik 19400 bu ise 18999 lira. Gigabyte dünyaca biliniyor ama ne kadar süredir laptop üretiyor derseniz orası çok bilinmiyor gibi. İnceleme videolarında malzeme kalitesi kötülenmiş.

Monster Abra A7 V14.1.5 Intel Core i5-12500H 16GB RAM 500GB SSD 4GB GTX1650 FreeDOS 17,3" FHD 144Hz Oyun Bilgisayarı

Aslında benim için bir diğer özellik de ağırlık 17 inç ekran olunca muhtemelen ağırlık da artıyor benim elimdeki eski model Monster 2.4 kilo olması lazım ve ağır geliyor tabii ki oyun bilgisayarı için olağan ama 15.6 için fazla gibi kütük taşıyorum resmen :D 17 inç taşınabilirlik açısından dezavantajlı ama kullanım açısından daha fazla rahatlık sunuyor. Bir de Monster'ın 17 inç modelinde ekran panel altı üçgen gibi ana göveyle arasında boşluk var bu tar görüntü bana pek estetik gelmiyor ama kullanırken dikkatimi çekmez diye de düşünüyorum bunu dert edinen var mı benden başka emin değilim. Bunda kararsızım. Param olsa da M2 işlemcili Mac Pro alsam işte ama yok :D

Monster Abra A5 V19.1.6 Intel Core i5-12500H 16GB RAM 1TB SSD 4GB GTX1650 FreeDOS 15,6" FHD 144Hz Oyun Bilgisayarı

Bu modelde ise GTX 1650 var o biraz eski kalıyor. Ama SSD 1 TB ve RAM 16 iyi gibi.

Hepsinde i5 seçtim. Hem maliyet açısından hem de daha az ısınması sebebiyle laptoplarda daha iyi olur diye düşünüyorum. Bendeki Monster'ı aldığımda çok ısınıyordu ağır oyunlarda. ASUS laptop olanlar vardı i5 işlemci ve GTX 850M olan laptop daha iyi performans verebiliyordu. Her şey kağıt üstündeki gibi olmuyor bazen ama Monster da kendini geliştirdi bayağı. 13. nesil mobil işlemciler de piyasaya yaygınlaşır 2-3 aya bu yüzden onu mu bekleyeyim? Kasım ayı fiyatlar ucuzlasa da aslında bilgisayar almamak gereken bir zaman bence.

Fikrinizi merak ediyorum açıkçası.

Hocam oyun mu iş bilgisayarı mı alacaksınız? Net bir karar verirseniz yardımcı olabilirim.

Güncel olmasını istiyorum demişsiniz MX ve GTX olanlardan uzak durun, özelikle GTX 1650'den. GTX 1650 içeren notebookum vardı bir GPU bu kadar mı kötü olur. İçerisindeki Ryzen 7 4800H düşük sıcaklıklarda canavar gibi çalışırken GTX1650 guzel notebooku törpülüyordu resmen Low ayarlarda oynamak bile zulüm oluyordu bazen. MX içeren notebooku sonradan satmak zor olur GTX içeren notebookuda yakında satmak zor olacak. Performansının tatmin edici kalmasını isterseniz arada oyun oynarsam beni yarı yolda bırakmasın derseniz 3050 Ti sizin için iyi olur RTX2060 benzeri bir kart diye biliyorum RTX2060 guzel bir kart kendim kullanıyorum GTX1650 ile tüm oyunlar grafikleri otomatik Low ayarlarken RTX2060 ile Very high-ultraya ayarlıyor sizde benzer performans alırsınız yani. GTA 5'ten örnek verecek olursam bugün oynadim, Very high ayarlarda 130 FPS altı gormedim ortalama 155 FPS alıyorum. Sıcaklık konusunda şunu eklemek istiyorum Ryzen serisini eski AMD işlemcilerle karıştırmayın gayet serin çalışıyorlar notebook kanadında Intel işlemcilerin sıcaklık sorunundan muzdarip olanlar Ryzen'den kat kat fazladır.

Hocam Monster’ları sıcaklık konusunda önermem, attığınız modelleri genelde uzun süreli gaming‘de 90-95 derecelere varabiliyor. HP’nin ekran kartı eski, onu boşverin. En mantıklısı Gigabyte bence, kendim de Gigabyte‘ın 3070’li bir laptopunu kullandım. O model soğutma konusunda kusursuzdu, 80 derecelere bile zar zor varıyordu. Fakat bu modelinde 85-90’lara varıyor. Soğutma konusunda en mantıklı seçeneğe bakıp onu alın bence, ayrıca attığınız laptoplar dışında Acer Nitro ve Lenovo Ideapad’lere de bakabilirsiniz.

20400 e geliyor hocam faizsiz 12 taksitte oluyor.
kart limitim 15.000 :D haftaya artıracağım yeni artış yapınca aradan 2 gün geçmesi gerekiyormuş. Mobilden de en fazla 15 bine izin veriyordu kardeşimin kartında da 19 bin limit var. Ama bir süre erteleyebilirm gibi şirket bilgisayarında iş harici hiçbir şey yapmıyordum ama şirkettekiler o kadar kasma dediler. Oyun oynayıp film izliyorum vs diyenler var ondan. HP probook bilgisayarımı bir süre kullanabilirm dışarı çıkarsam evdede eski monsterımı kullanıyorum. elimde cash para olarak 10 bin var onu euro dolar vs yapayım da sonra patlamayayım yine bir döviz artışında. Şubatta i5 13. nesil işlemciler çıkar. 13. nesil u işlemciler bile yeterli olur çoğu yapacağım şey için. İş yapacağım ama mimari çizim animasyon vs değil en fazla web yazılım veya flutterla mobil geliştirme vs olabilir. Oyun da oynayabileyim diyorum almışken o yüzden grafik yönü de kötü olmasın hani. MX 550 güzel kart aslında iş bilgisayarı için ama 2gb bir ekren kartı 4 gb olsa direkt alırdım ama değil işte o yüzden GTX lere yöneliyorum. Belki şubatta falan yeni modellerde gpu memory si artar.

Geri
Yukarı