15 bin TL R5 3600-1660 Super sistem yükseltme önerisi

Paflagon

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Elimdeki sistemi upgrade etmeyi düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? Hangi parçaları değiştirmeliyim? Öncelik neye verilmeli?

Sistem Parçaları:
İşlemci: Ryzen 5 3600
Anakart: ASUS TUF B450M-PRO Gaming
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3600 MHz CL18 DDR4
Ekran Kartı: ASUS GTX 1660 Super ROG STRIX
PSU: Corsair CV650 80+ Bronze 650W
SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 1TB
Kasa: Phanteks Eclipse P400A Mid Tower ATX
Monitör: ASUS TUF Gaming 23.6 VG24VQ 144 Hz 1ms FHD

Bütçe: 10K-15K civarı

Merhaba arkadaşlar. Elimdeki sistemi upgrade etmeyi düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? Hangi parçaları değiştirmeliyim? Öncelik neye verilmeli?

Sistem Parçaları:
İşlemci: Ryzen 5 3600
Anakart: ASUS TUF B450M-PRO Gaming
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3600 MHz CL18 DDR4
Ekran Kartı: ASUS GTX 1660 Super ROG STRIX
PSU: Corsair CV650 80+ Bronze 650W
SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 1TB
Kasa: Phanteks Eclipse P400A Mid Tower ATX
Monitör: ASUS TUF Gaming 23.6 VG24VQ 144 Hz 1ms FHD

Bütçe: 10K-15K civarı
5600x & 3060 yeterse 3060ti

Öncelik işlemci ve ekran kartı olsun diğer sistem parçaların ideal ben yerinde olsam RTX 3070 alırım eski kartı satıp kalan parayla R5 500 ya da R5 5600 alırdım.

Bilgisayarı satıp bunu alırdım ben olsam.

Aslında kararsız kaldığım durum şu:
Anakartı değiştirip DDR5 sisteme geçmeli miyim? Bu durumda işlemci ve ekran kartına bütçe kalır mı?

Ya da DDR4 devam edip işlemci ve ekran kartına mı bütçeyi kullamalıyım?

Eğer oyun vs. oynuyorsan ve ağırlıklı şekilde FPS oyunları oynuyorsan AM5'e geç. 3A oyunlarda da 1080p düşük-orta ayarlarda üzmeyecek bir kart 1660S. DDR5 sisteme geçip daha sonrasında ekran kartı alırsın.

Bilgisayarı satıp bunu alırdım ben olsam.

Arkadaşın sistem 10k etmeyecek bir sistem monitör dahil olsa eder ama arkadaş aldıktan sonra görüntüyü vahiy yoluyla vs. almayacağı için. Alınacaksa bile yeni kasa en azından linkini bıraktığım gibi bir kasa alınmalı. Bu fiyat 4060 almak saçmalık bu sistem varken.

Arkadaşın sistem 10k etmeyecek bir sistem monitör dahil olsa eder ama arkadaş aldıktan sonra görüntüyü vahiy yoluyla vs. almayacağı için. Alınacaksa bile yeni kasa en azından linkini bıraktığım gibi bir kasa alınmalı. Bu fiyat 4060 almak saçmalık bu sistem varken.

Maalesef 2. el piyasasında "eder" kelimesinin hiçbir anlamı yok. Üstteki sistemi 7K'ya satan bulamazsın. Sırf ekran kartı Rog Strix ve parça kalitesinden dolayı 12K bile verebilecek birini bulursun o sistem için. Hatta rahat bulursun.

Gerçekçi olarak söylüyorum, piyasa berbat halde.

Eğer oyun vs. oynuyorsan ve ağırlıklı şekilde FPS oyunları oynuyorsan AM5'e geç. 3A oyunlarda da 1080p düşük-orta ayarlarda üzmeyecek bir kart 1660S. DDR5 sisteme geçip daha sonrasında ekran kartı alırsın.

Evet, oyun için kullanıyorum. İş için ayrı bir bilgisayarım var.
Oyun türü olarak tüm oyun türlerini oynuyorum aslında.

Evet, oyun için kullanıyorum. İş için ayrı bir bilgisayarım var.
Oyun türü olarak tüm oyun türlerini oynuyorum aslında.

Tamam o halde daha güçlü bir GPU alsan verim alamayacaksın darboğaza düşeceksin o işlemciyle. 7500F sistem yap kendine 1660S günümüzü hala 1080P'de kurtarabilecek bir kart ilerleyen zamanlarda daha güçlü bir GPU takarsın.

Geri
Yukarı