15 Mbps internet Steam'de 50Mbps ile oyun indiriyor

Konu sahibi 15Mbps interneti olduğunu yazmış ama 50 Mbps Steam'den aldığını söylüyor. Ya konu sahibi dediğiniz gibi 15MB'a denk bir hızı olmasına rağmen farkında olmayabilir ya da kendisinin haberi olmadan hız profili 50 Mbps'e çekilmiş olabilir. Dolayısıyla bunu anlamanın en güzel yöntemi speedtest.net'ten test yapıp bizimle paylaşması ya da modem değerlerini paylaşması.

Steam herkesin indirme cinsini megabit yaptı bunu kendiniz indirme ayarlarından elle değiştirmek zorundasınız.

Steam herkesin indirme cinsini megabit yaptı bunu kendiniz indirme ayarlarından elle değiştirmek zorundasınız.

Konu Mbps MBps karışıklığı değil bence burada hocam. Konu arkadaşımızın hızının 50 Mbps veya üstüne çekilmiş olması ama kendisinin farkında olmaması. Çünkü Mbps MBps problemi olsa sayılar 8'e bölünce falan yakın olurdu birbirine. 15 MBps olsa = 120 Mbps yapardı mesela. Oysa paylaştığı ekranda gördüğümüz üzere 50 Mbps ile indiriyor.

Konu Mbps Mbps karışıklığı değil bence burada hocam. Konu arkadaşımızın hızının 50 Mbps veya üstüne çekilmiş olması ama kendisinin farkında olmaması. Çünkü Mbps Mbps problemi olsa sayılar 8'e bölünce falan yakın olurdu birbirine. 15 Mbps olsa = 120 Mbps yapardı mesela. Oysa paylaştığı ekranda gördüğümüz üzere 50 Mbps ile indiriyor.

Speedtest sonucunu atsında daha fazla birbirimize girmeyelim :)

Hala altyapı diyorsunuz ya adamın internet hızı aynı değişen bir şey yok Steam sadece indirme cinsini değiştirdi 50 megabit = 6MB bu kadar.
Hocam konu sahibi zaten 15mbps ama 50 ile indiriyor diyor. Aynı şeyden bahsediyoruz, niye gülücük atıyorsunuz...

Steam ayarları indirme ilgili açık kalmış onu kapatın gerçek indirme hızını gösterecek.

Gerçek indirme hızı zaten paylaştığı ekranda görülüyor 47,2 Mbps yani = 6 MBps.

Ekranda ayrıca 21.7 GB lık indirilmeyi bekleyen dosya olduğu ve hesaplanan sürenin de 1 saat 5 dakika olduğu da görülüyor.

Saniyede 6 MBps indirme ile, dakikada 360 MB, 1 Saat 5 dakikada ise yaklaşık 22 GB indirilebilir. Yani ekrandaki her şey birbiriyle tamamen tutarlı.

Özetle, olay MBps, Mbps karışıklığı değil. Konu sahibinin internet hızı 50 Mbps civarlarında 15 Mbps değil.

Hatta aynı oyunu test ettim açıklasanıza bana bunu.

1699544116857.png

1699543998490.png

1699544187587.png

Arkadaşlar kusura bakmayın, okulda idim. Buralar çok fazla karışmış :D hemen PC'ye geçip Speedtest üzerinden test edip SS atacağım.

Nasıl ya? Bende şu an öğrenmiş oldum haha :D demek ki yaşadığım yere yeni altyapı yapılmış benim haberim yok :D
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:

Geri
Yukarı