15 Yaş için Program Uygun Mudur?

emir_12330

Hectopat
3 Hafta önce salona yazıldım, öncesinde spor geçmişim yok sayılır evde çalışmıştım fakat devamlı değil disiplini kuramamıştım.
Beslenmeme kusursuz olmasa da dikkat ediyorum. Hemen hemen yediğim her şeyi tartarak kalori ve makro takibi yapıyorum.
Haftada 3 gün(pzt, çrş, cuma) gidiyorum salona ara günlerde evde karın idmanı yapıyorum, programım şu şekilde;
Bacak: (10-10-10) (bacaklarım genetik olarak biraz kalın ve kaslı)
-Seated calf raises(her kısma ortalama 7.5kg takıyorum.)
-Goblet squat(elime 10 veya 15KG dumbell alıp yapıyorum)
-Leg press(20KG takıyorum)

Sırt: (15-12-10)
-Barbell row(her kısma 2.5-5KG takarak)
-t bar row(5kg ile)
-Pull down(20KG ile)

Göğüs: (15-12-10)
-Incline dumbell press(7.5-10KG ile)
-Flat becnh press(her kısma 2.5kg takıyorum yani top:2.5+2.5=5kg)
-High cable fly(10KG ile)

Omuz: (15-12-10 tekrar sayıları böyle fakat hareket zorladığı zaman yapabildiğim kadar yapıyorum)
-Lateral dumbbell raise(5kg dumbell ile)
-Seated bent-over dumbell raise(5kg dumbell ile)

Kol:
-Standing dumbell curl(her kol için 10 tekrar 3 set 7.5kg dumbell ile)
-z bar ile 10 tekrar dar şekilde tutarak 10 tekrar geniş tutarak 3set(ara vermeden yapılması gerek fakat ben zorlandığım için 2.ve 3. setlerde 10 tekrardan sonra ara veriyorum)
-One arm dumbell extension(her kol için 10 tekrar 3 set 7.5kg dumbell ile)
-Triceps push down(15-12-10 tekrar sayıları ile 15-20KG ağırlık)

Karın: (Genelde 2set)
-Leg raise(ayağıma 2.5kg dumbell alıyorum, 10 tekrar genelde)
-Plank(durabildiğim kadar)

Sorularım şu şekilde:
-Bu programda eklem veya kemiklerime zararı olan hareketler var mıdır?
-Programda eksiklerim var mı?
-Genelde beslenme olarak ne yiyeceğimi bulamıyorum önerileriniz var mıdır?
-Izlemem gereken yol nasıl olmalı?
-Boyum daha uzar mı?(Annemden 5-10 cm uzunum babam benden birkaç santim uzun)

Vücut geliştirmeye çok hevesliyim hevesimi kırmazsanız çok sevinirim, teşekkürler...

Önüne ilahi bir varlık gelirse ondan rica edersen geleceği görüp boyunun uzayıp uzamayacağı bilgisini verir.
Yanıt için teşekkür ederim.Verdiğim bilgilere dayanarak ön görünüzü kullanıp tahmin edebilirdiniz.
15 yaşında fitness taraftarı değilim ya, bence yapmayın. Daha çok spor yapın. Ne bileyim; kickboks olur, muay thai olur, yüzme olur falan. Ağırlık işi küçük yaşlarda sıkıntı oluşturabilir diye düşünüyorum.

Anladım. Yalnız ben fitness yapmıyorum bodybuilding yapıyorum, ağır kilolar kaldırmıyorum kilomun 3'de 1'i kadar.

Son düzenleme:
Boy konuları yasaklansın artık yav.
Yanıt için teşekkür ederim.Verdiğim bilgilere dayanarak ön görünüzü kullanıp tahmin edebilirdiniz.

Anladım. Yalnız ben fitness yapmıyorum bodybuilding yapıyorum, ağır kilolar kaldırmıyorum kilomun 3'de 1'i kadar.
O işler öyle olmuyor ortaokul bitiğinde 1.76 boyum vardı şimdi lise 2'yim 1.78'im benimle aynı boyda olan arkadaşım 1.90'ı buldu. Babamın boyundan bile kısa kaldım. Şans işi onun için bilemeyiz ne kadar uzayacağını.

Genelde, 20 yaşına kadar boy uzaması sürer, 20'den sonrası çok zor.

Fazla bilgim yoktur benim ama bu program yeni birisine göre değil gibi, hareket sayısı çok fazla, azaltın biraz.

Boy konuları yasaklansın artık yav.

O işler öyle olmuyor ortaokul bitiğinde 1.76 boyum vardı şimdi lise 2'yim 1.78'im benimle aynı boyda olan arkadaşım 1.90'ı buldu. Babamın boyundan bile kısa kaldım. Şans işi onun için bilemeyiz ne kadar uzayacağını.

Anladım kanka sağ ol.
Genelde, 20 yaşına kadar boy uzaması sürer, 20'den sonrası çok zor.

Fazla bilgim yoktur benim ama bu program yeni birisine göre değil gibi, hareket sayısı çok fazla, azaltın biraz.

Anladım, programı kendim hazırlamıştım düzeltmeler yapacağım.

Anladım, programı kendim hazırlamıştım düzeltmeler yapacağım.
Büyük kas gruplarına 2 yahut 3 hareket koy, 2 kafidir bence, yetersiz gelirse 3'e çıkarırsın. Küçük kas gruplarını en sona çalıştır ve onlara 1 hareket koy. Genelde tavsiye edilen tüm vücut çalışma böyledir, yeniler için.

Büyük kas gruplarına 2 yahut 3 hareket koy, 2 kafidir bence, yetersiz gelirse 3'e çıkarırsın. Küçük kas gruplarını en sona çalıştır ve onlara 1 hareket koy. Genelde tavsiye edilen tüm vücut çalışma böyledir, yeniler için.

Zaten büyük kas grubundan küçüğe doğru gidiyordum hareket sayılarını düzelteceğim teşekkürler.

Geri
Yukarı