15 yaşında 1.77 birisi daha ne kadar uzayabilir?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bu sıralar maalesef bu sorunu kafama çok takıyorum. Arkadaşlarımın hepsi bana fark atıyor ama ben sanki uzamıyorum gibime geliyor.
Babamın boyu 1.78cm
Amcamın biri 1.75 diğeri 1.81cm
Dayım 1.86 cm.
Sizce daha ne kadar uzarım? 15 yaşıma yeni girdim. Ergenliğe ise 12.5 yaşında girmiştim.

Bir sn genlerden kontrol sagliyorum.

images (1).png

Merhaba arkadaşlar. Bu sıralar maalesef bu sorunu kafama çok takıyorum. Arkadaşlarımın hepsi bana fark atıyor ama ben sanki uzamıyorum gibime geliyor.
Babamın boyu 1.78cm
Amcamın biri 1.75 diğeri 1.81cm
Dayım 1.86 cm.
Sizce daha ne kadar uzarım? 15 yaşıma yeni girdim. Ergenliğe ise 12.5 yaşında girmiştim.
Selamlar,

Ortalama olarak, erkekler 15-18 yaşları arasında hızla boy uzamasına devam ederler ve genellikle 18 yaşından sonra boy uzamaları durur. Bazı istisna durumlarda boy uzamasının 21 yaşlarına kadar sürdüğü gözlemlenmiştir. Tabii ki bu süreçte en büyük etken genetiktir. Harici olarak boyun uzamasına teşvik gösterebilecek egzersizler uygulanabilir. Bu durumda beslenmeniz de önemlidir. Boy uzatan vitamin ve mineraller arasında öne çıkan kalsiyum, kemik gelişiminde temel rol oynar. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Karalahana, pazı, brokoli gibi koyu yeşil sebzeler de kalsiyum içerir.

Selamlar,

Ortalama olarak, erkekler 15-18 yaşları arasında hızla boy uzamasına devam ederler ve genellikle 18 yaşından sonra boy uzamaları durur. Bazı istisna durumlarda boy uzamasının 21 yaşlarına kadar sürdüğü gözlemlenmiştir. Tabii ki bu süreçte en büyük etken genetiktir. Harici olarak boyun uzamasına teşvik gösterebilecek egzersizler uygulanabilir. Bu durumda beslenmeniz de önemlidir. Boy uzatan vitamin ve mineraller arasında öne çıkan kalsiyum, kemik gelişiminde temel rol oynar. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Karalahana, pazı, brokoli gibi koyu yeşil sebzeler de kalsiyum içerir.
Ben 19 yaşında boy attım 20 de daha da uzadım.

Ben kontrolü sağladım boyun 1.96 olacak hayırlı olsun.

Şaka bir yana bende 16 yaşındayım boyum 1.72 falan ama hiç takmıyorum neden bu kadar kafaya takıyorsunuz ki?

Boyunuz kısa değil ben 1.76'yım bir problem yok. Uzamasını istiyorsanız barfiks çekin, basketbol oynayın, süt ve süt ürünleri tüketin. 18-19 yaşına kadar boyunuz uzar sonra durur.

Ben 19 yaşında boy attım 20 de daha da uzadım.
Yazımda da bahsettiğim gibi 21 yaşına kadar mümkün hocam.

Tabii bilimsel olarak boy uzamasının devam edip/etmeyeceğini öğrenmenin yolları var. Mesela epifizin(büyüme plağı) kapalı ya da açık olup/olmadığını kontrol etmek. Bunun için herhangi bir hastaneden bilek grafisi çektirmek yeterli olacaktır. Epifiz kapalıysa kemik büyümesi durmuştur, bundan sonra ancak ameliyat ile uzama gerçekleştirilir.

Geri
Yukarı