15 yaşında saç dökülmesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba, on beş yaşındayım ve saç dökülmesi problemim var. Saçlarımı çok uzatmıştım saçlarım omuzlarımın biraz altına geliyordu ve çok dökülmeye başlamıştı bende çok stresleniyordum. Dökülme derecesi normal değildi saçlarım uzunken bir takım psikolojik problemlerden dolayı her gün saçlarımı yıkamak için şampuanın yarısını kullanıyordum ve bu yıkama sürecim 2-3 ay devam etti bende sonunda dayanamayıp saçlarımı üç numaraya vurdum ve direkt doktora gittim. Doktor çok ilgisiz biriydi yüzüme baktı erkek tipi saç dökülmesi var dedi ama yaşın genç olduğu için bir kan değerlerine bakalım dedi. Ben de tamam dedim, kan değerlerim ise çok iyi geldi sonra bana hiçbir şey sormadan birkaç ürün yazdı ve gönderdi durumun genetik olacağını hiç düşünmüyorum.

Çünkü ne anne tarafında ne de baba tarafında kel yok maksimum kenarları birazcık geridedir babam 41 yaşında ve saçlarının kenarları bile hafif geride değil dayım. 46 yaşında yeni kenarları hafif geriledi başka bir tanıdık doktora sordum aşırı derece kimyasal kullanmışsın. Dökülmesi gayet normal dedi, genetik olacağını pek sanmıyorum dedi. Saç dökülme mevzularında dayıya bakılması daha doğru olur dedi. Deminde belirttiğim gibi dayım 46 yaşında ve daha yeni hafif kenarları gerilemeye başladı şu son bir aydır 2-3 günde bir saçlarımı bıttım sabunuyla yıkıyorum. Saçlarım hala aynı, bir tarafı birazcık seyrek ama artık yastığımda ya da yerlerde saç yok. Sormak istediğim soru şu, sizce bu seyrek görünen kısım düzelir mi ve genetik saç dökülmesi var mıdır, saçlarımın durumunu düzeltmem için ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
"Her gün saçlarımı yıkamak için şampuanın yarısını kullanıyordum."
Hata 1. Bunu yapmamalısınız, gerçekten aşırı derecede kimyasal almışsınız.

Hata 2. Stresi azaltmanız gerektiği yerde (doğal olarak, buraya bir şey diyemem) artırmışsınız.

Son olarak diyebileceğim şey; streslenmeyin, hormon dengeniz şaşmış olabilir de, bu ihtimali de düşünmek gerek. Daha ergenlik çağındasınız, yavaş yavaş oturacaktır. Eğer 20'li yaşlarda aynı sorundan muzdaripseniz o zaman gerçekten bir şeyler ters demektir.

Ayrıca ilgilenen, iyi bir doktora görünmek en doğrusu. Belki ben yanlış düşünüyorumdur, o doktor düzeltir.

Benimde saçıma hem dökülme, hem yağlanma, hem de kepeklenme var. Aynı şekilde kaşlarımda aynı durum söz konusu. Şampuanlar hiç etki etmiyor. Acaba 0'a mı vursam diye düşünmüyor değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düzgün bir doktora başvurun. Bittim sabunu diye bir şey var o ürün işinizi görebilir ama doktora danışmadan kullanmayın.

Saçını yıkamak için hakiki zeytinyağlı kalıp sabun al, şampuan kullanma. Kan değerlerin normalse çok stres yapma. Saçlarım omuzlarımdan aşağı dökülüyordu birkaç ay evvel, epey uzundu. Saç telleri uzun olduğu için 10-15 tel dökülse bile fazla hacim kaplıyor ve psikolojik olarak çok dökülüyormuş hissine kapılıyorsun. Dert etme fazla.

Doktor değilim ama stresten olabilir. En iyisi bir doktora gitmen derdim, ama yapmışsın onu. Kafaya çok takmamaya çalış, kafaya taktıkça daha fazla stres olursun. Bak bana, bende tam tersinim, hiç yıkanmıyorum, orman kaçkını gibi geziyorum evde.
Saç kıran böyle mi işliyordu hatırlamıyorum, ancak bir çeşit saç kıranın olabilir. Sende de olabilir. Ama bir uzmana danışman, elbette en doğrusu olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı