15 yaşında saç dökülmesi

Kanka ben de seninle aynı yaştayım bende de saç dökülmesi var çok olmasa da. Bazı zamanlar ciddi anlamda dökülüyor. Senın genetik durumun nasıl? Babanda deden de falan kellik var mı? Çözüm buldun mu, bir de tavsiyelerin var mı?
Merhaba dostum bende aynı durumdan muzdaripim. Bunu yazalı 2 ay olmuş, herhangi bir gelişme var mı? Ya da daha mı kötüye gitti biraz anlatabilir misin

Merhaba dostum bende aynı durumdan muzdaribim. Bunu yazalı 2 ay olmuş, herhangi bir gelişme var mı? Ya da daha mı kötüye gitti biraz anlatabilir misin?

Aga benim de oluyor saçımın önü biraz seyreldi gibi ışık tutunca beyazlık görülüyor ama bence mevsim kış olduğu için çünkü geçen seneki fotoğraflarıma bakıyorum ön taraflar seyrek ama yazın çekildiğim fotoğraflarda öyle değil.

Saç sağlığı önemli. Yakışıklı veya güzel görünmek için değil.

Kafatasının dışındaki saçlı derinin "ulaşım" sorunu olması nedeniyle önemli. Düşünün kan kalbinizden yukarı hatta en yukarı ulaşacak. Bunu yaparken minik kafatası deliklerinden geçecek. Dahası kafatasının üzerindeki incecik alanda ilerleyecek.

Basit bir ifade ile kanın serçe parmağınıza ulaşması alnınıza ulaşmasından daha kolay.

Dolayısıyla saç sağlığı kan dolaşım sağlığı ile doğrudan ilişkili. Ve elbette bu kanın taşıdığı hormonlar, vitaminler ve mineraller ile de ilgili.

Dolayısıyla öncelikle düzgün bir spor rutininiz olsun. Kalbiniz güçlensin. Sonrasında sağlıklı beslenin.

Örneğin çinko eksikliği nedeniyle saç dökülmeniz varsa çinko almanız gerekir. Magnezyum eksikliği nedenile saç dökülmeniz varsa magnezyum almanız gerekir.

detaylar için: Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri — Hekimim Yanımda

Geri
Yukarı