15 yaşında sanayide çalışılır mı?

Günlük 50 Tl ne hocam? Kölelik kaldırılalı bi 300 yıl falan oldu.
Günde 3 öğün simit ve ayran ile karnını doyurduğunu varsayarsak sana sadece 1 ayda 600TL kalıyor sence iyi mi?

Hocalarım merhaba, bu arkadaşımız usta değil bir şey değil. Sanayiye yeni gidecek birisi ve hiç iş bilmeyen birine göre günlük 50₺ iyi bir para, ayda güzel para yapıyor. (Sanayiye yeni gitmiş birisine göre.)

Hayır kesinlikle çalışılmaz. Ayrıca günlük 50 TL komik ve saçma bir rakam. O parayla tavuk döner bile yenmiyor artık bu ülkede.
Ek olarak sanayi iğrenç ve rezil bir yer.

Sanayi neden iğrenç bir yermiş hocam? Size göre öyle olabilir, kirli bir yer fakat orada bir yerlere gelerek kendinizi kurtarabilirsiniz.

Hocalarım merhaba, bu arkadaşımız usta değil bir şey değil. Sanayiye yeni gidecek birisi ve hiç iş bilmeyen birine göre günlük 50₺ iyi bir para, ayda güzel para yapıyor. (sanayiye yeni gitmiş birisine göre.)

Sanayi neden iğrenç bir yermiş hocam? Size göre öyle olabilir, kirli bir yer fakat orada bir yerlere gelerek kendinizi kurtarabilirsiniz.

Daha önce hiç sanayi ortamında bulundun mu? Ben 29 yaşındayım ve bir bildiğim olduğu için konuşuyorum bu ülkede sanayide çalışan insanların %90'ı bir baltaya sap olamamış insanlar.

Hocalarım merhaba, bu arkadaşımız usta değil bir şey değil. Sanayiye yeni gidecek birisi ve hiç iş bilmeyen birine göre günlük 50₺ iyi bir para, ayda güzel para yapıyor. (Sanayiye yeni gitmiş birisine göre.)

Hocam iş bilmeyen birisi gidip fırında çalışır daha iyi para alır süründürtmezler de çocuğu. Kasiyer olur yine iyi para alır. Saçmalamayın lütfen.

Daha önce hiç sanayi ortamında bulundun mu? Ben 29 yaşındayım ve bir bildiğim olduğu için konuşuyorum bu ülkede sanayide çalışan insanların %90'ı bir baltaya sap olamamış insanlar.

Evet bulundum. Zaten sanayide çalışmayana başlayanlar baltaya sap olabilmek için çalışıyor. Şuan tanıdığım bir kaç tane sağlam usta var ve işlerini gayet iyi yapıyor. Oto-Elektrik ve Ses Sistemcisi, kaportacısı vesaire.

Hocam iş bilmeyen birisi gidip fırında çalışır daha iyi para alır süründürtmezler de çocuğu. Kasiyer olur yine iyi para alır. Saçmalamayın lütfen.

Bilmiyorum kişi kendisi bilir, berbere veya dediğiniz gibi fırına da gidebilir fakat sanayi dediği için böyle cümleler kullandım.

Aynen 1500 TL müthiş para bu devirde gerçekten yatırım bile yapılır harca harca bitmez.

Dostum yaşı daha küçük ve bence ona yetebilecek para tabii nasıl harcadığına göre değişebilir fakat bu çocuk evi geçindirmeyecek veya borcu harcı yok.

Evet bulundum. Zaten sanayide çalışmayana başlayanlar baltaya sap olabilmek için çalışıyor. Şuan tanıdığım bir kaç tane sağlam usta var ve işlerini gayet iyi yapıyor. Oto-Elektrik ve Ses Sistemcisi, kaportacısı vesaire.

Bilmiyorum kişi kendisi bilir, berbere veya dediğiniz gibi fırına da gidebilir fakat sanayi dediği için böyle cümleler kullandım.

Dostum yaşı daha küçük ve bence ona yetebilecek para tabii nasıl harcadığına göre değişebilir fakat bu çocuk evi geçindirmeyecek veya borcu harcı yok.
Daha iyisini alır daha az efora kölelikten başka birşey değil hocam. Hiç gerek yok. İlla öğrenecekse mesleğe gitsin.

Eğer o paraya o ortamda çalışmaya başlarsan hayatın boyunca asgari ücrete şükür edersin, tecrübeyle sabittir, çok gördük sanayide emekliliği gelmiş asgari ücrete çalışanları, hemde ne şartlarda, ama daha iyisini hayal bile edemiyorlar, emeğine hayatına yazık olur, bu dünyaya bir daha gelmeyeceksin.

Başlıkta da göründüğü üzere 2023 yılında 15 yaşına gireceğim ve okulu sevemiyorum. Aslında gittiğim okul başarılı bir okul ama ben oradaki öğrenciler gibi başarılı olamadım ve ailem beni sanayiye vermek istiyor. Karasız kaldım açıkçası günlük 50 TL maaş veriyorlar sizce bu maaş günümüz ekonomisi için ve bir çocuk için yeterli mi? Ek olarak ise sanayide çalışmak zor mu? Mesai saatleri nasıl? Bunlar hakkında pek bir bilgim yok bilgi almak istiyorum.

"İş Kanunu'na göre, maden ocakları ile kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altında çalışılacak işlerde, sanayide ve gece işlerinde çocuk ve genç işçi çalıştırılması yasak. 15 yaşını tamamlamamış işçi çocuk işçi sayılıyor."

Geri
Yukarı