15 yaşında supplement alınır mı?

egedu2

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben 15 yaşındayım kilom 63.5 boyum 165 civarı 15 yaşındayım 3-4 aydır fitness a gidiyorum. Supplement almaya karar verdim fakat çok fazla boşluğa düştüm kemiklerine zararlı vs. bu yaşta almamam söylendi doğru düzgün proteinimi karşılayamıyorum günlük. Sizlere sorum bana, boyuma vs. kötü etkisi olur mu alacağım supplementler Protein Ocean'dan BCAA, whey protein, creatine,

Merhaba arkadaşlar, ben 15 yaşındayım kilom 63.5 boyum 165 civarı 15 yaşındayım 3-4 aydır fitness a gidiyorum. Supplement almaya karar verdim fakat çok fazla boşluğa düştüm kemiklerine zararlı vs. bu yaşta almamam söylendi doğru düzgün proteinimi karşılayamıyorum günlük. Sizlere sorum bana, boyuma vs. kötü etkisi olur mu alacağım supplementler Protein Ocean'dan BCAA, whey protein, creatine,
Öyle şeyler sadece satan şirketleri zengin eder. İnsan vücudu makine değil ki biraz şundan biraz bundan diye sağlıklı kas oluşup vücut da sağlıklı kalabilsin.

Yüzyıllardır bütün milletlerde kas için et yenir. Sadece milli sporcu güreşçiler değil, Amerikalı kovboylar, Moğolistanlı at çobanları da, her çağda savaşçılar da hep et yiyerek kas ve güç kazanırlar.
21. yüzyıla girdik diye şartlar ve insan doğası değişmedi ki.

Yağlı et olacak, sağlıklı hayvanın eti olacak. Özellikle dana/koyun eti, özellikle kavurma, teneke kavurma diye satılanlar çok fark eder.
Kavurmayı yumurtayla birlikte, günde 4-6-10 yumurta şeklinde bol bol yiyebilirsin, yumurta çok olunca biraz da tereyağ ekle ki daha lezzetli ve sağlıklı olsun.

Et yanına balık iyidir, ama ton balığı değil, ton balığı büyük balıktır civa birikmesi yapar. Küçük balıklar olsun, mevsim kışa giriyor, hamsi, istavrit, palamut gibi kışın bol bulunan balıkları her gün bol bol ye, yazın da Dardanel'in zeytinyağlı hamsi ve sardalya konservesi olur:
Şu tabloda göreceğin gibi sardalya konservesi süper besindir, tek başına tüm protein, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilir:

Ayrıca çinko başta tüm mineral ve vitamin desteği için kinoa al, ezmesi veya ununu tüm yemeklerine katıp ye.
Şu tabloda göreceğin gibi çiğ hali daha besleyici:
Ben Muğla Yatağan'da Cevizhane sitesinden kendi üretimleri kinoayı un ve ezme halinde alıyorum:
Her tür dana antrikot gibi etli yumurta pişirirken, bol tereyağ ve kekikle et iyice pişip suyunu salınca içine 1-2 tatlı kaşığı kinoa ezmesi ekleyip üstüne yumurtaları kırıyorum.
Bu tarifle yedikten 8-12 saat sonra bisiklette ya da merdiven çıkarken/inerken resmen bacaklarımda kaşınma derecesinde güç artışı hissediyorum. Et, yumurta, tereyağ ve kinoa.

Eğer sağlığında bir problem yoksa, istediğin supplementi kullanabilirsin. Supplement dediğin şey, takviyedir. Vitaminler bile supplementler sınıfına girer.

Proteinini karşılayamıyorsan, protein tozu + BCAA ile destekleyebilirsin. Bütçene göre ürünler önerebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı