15 Yaşında Web Tasarımı veya Programlama Öğrenmek

Hex The Things

Hectopat
Merhaba,
15 yaşındayım ve yaklaşık 5-6 yaşımdan beri bilgisayar ile içli dışlıyım. Biraz da olsa en azindan hedefim kendi okul harçlıklarımı çıkarmak. Birkaç yıldır sıkışığız. En azından en kötü aylık 200-300 TL yol ve harçlık paramı çıkarmak isterim. Programlama ve tasarım üzerine hiç deneyimim yok. Ama İngilizce biliyorum ve yaşıtlarımdan daha olgun olduğumu düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
200-300 TL her yolla çıkarılır. En basidinden oyundan eşya satarak ben o parayı 1 haftada çıkarıyordum :D

Programlama öğrenmen senin için o yaşta çok daha iyi olur. Ne kadar erken başlarsan ileride daha iyi olur senin için. Tabii benim çok bilgim yok bu konuda. Bi bildiğim Gökhan var, o bir şeyler söylesin sana :)

@BilgisayarKurdu

Öğrenmesi çok zamanını alabilir. Bu işe çok fazla emek versen bile işini profesyonel yapman gerekir. Yani kendin hariç ikiden veya üçten fazla kişiyle çalışarak, küçük küçük adımlar atmaya başlayabilirsin. Piyasada bu kadar çok Web Tasarımcı varken, insanların sana gelmeleri çok zor olacaktır. Onun harici reklamının bol bol yapılması gereklidir. Yani bu işe girişmeden önce bir miktar sermaye gerekli, ki kolay bir iş değil. En ufak bir logoya bile binlerce lira verilirken, sen sadece 300 TL kazanmaktan bahsediyorsun. Reklamın yapılsa dahi teklif alman çok zor olacaktır.

Ama bu yaşlarda öğrenmen gerçekten çok hoş. İleride fazlaca işine yarayabilir.

En iyisi bir yerde yarı zamanlı olarak çalışmak. İŞKUR'a başvurmanı ve cevap gelmesini beklemeni öneririm.

Hem sigortan yatırılır, hem de günlük olarak paranı alabilirsin. Saatler, okul saatlerine göre ayarlanıyor ve bildiğime göre asgari ücret üzerinden çalıştırıyorlar.

Yine de verebileceğin en iyi performansı ortaya koymanı engelleyecek olan şey eninde sonunda bu karizmatik mesleğe rızık kapısı nazarıyla bakma alışkanlığın olacaktır. Bu yaratıcılığı engeller, kimse kusura bakmasın. Fark yaratma kaygın terazide daha ağır basmalı.

Programlamayı belirli bir seviyede öğrendiğin vakit 200-300TL'yi para olarak görmezsin zaten. 300TL'lik iş gelse kendini yormaya tenezzül etmezsin bile.
Yapacağın en basit iş 1000 - 1500'den aşağı fiyatlandırılmaz. 1 haftalık işten bahsediyorum.
Ki şuan yaptığım proje 1 haftalık iş, ama ben yata yata 2 haftada kodluyorum :) Günde 3 saat ya ayırıyorum ya ayırmıyorum. Web Tasarım işine girersen 200-300TL'ye site yaptırmak isteyenler mutlaka çıkacaktır; En azından hazır bulur değişiklikler yaparak teslim edebilirsin projeyi. Daha kolay olur hem. Yazılımda arka plana girersen, arka planı kodlayabilirsen çok kazanırsın ancak öğrenmesi sandığın kadar basit değil.

Youtube üzerinden izlenen videolarla pek bir yere gelinmiyor maalesef. 1 proje alsan, mutlak suretle karşılaşacağın birçok problem olacak. Bu sorunlara kendin çözün üretebilmen, üretemiyorsan da yardım isteyebileceğin birileri olmak zorunda.

Her projede istisnasız karşına bir problem çıkar. Bunlara çözüm bulamadığın zaman o yüksek ücretleri de kazanamıyorsun maalesef. Kendini geliştirmen aylarını alır. İleride yazılımcı olmaya niyetliysen şimdiden başla derim. 1 sene sonra ufak ufak meyvelerini alırsın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Liseden bir arkadaşım Web Tasarim kısmıyla alakalı güzel videolar paylaşıyor. Anlatımı güzel yani;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dersleri izlemekle başlayabilirsin.

Son düzenleme:
Programlamayı belirli bir seviyede öğrendiğin vakit 200-300TL'yi para olarak görmezsin zaten. 300TL'lik iş gelse kendini yormaya tenezzül etmezsin bile.
Yapacağın en basit iş 1000 - 1500'den aşağı fiyatlandırılmaz. 1 haftalık işten bahsediyorum.
Ki şuan yaptığım proje 1 haftalık iş, ama ben yata yata 2 haftada kodluyorum :) Günde 3 saat ya ayırıyorum ya ayırmıyorum. Web Tasarım işine girersen 200-300TL'ye site yaptırmak isteyenler mutlaka çıkacaktır; En azından hazır bulur değişiklikler yaparak teslim edebilirsin projeyi. Daha kolay olur hem. Yazılımda arka plana girersen, arka planı kodlayabilirsen çok kazanırsın ancak öğrenmesi sandığın kadar basit değil.

Youtube üzerinden izlenen videolarla pek bir yere gelinmiyor maalesef. 1 proje alsan, mutlak suretle karşılaşacağın birçok problem olacak. Bu sorunlara kendin çözün üretebilmen, üretemiyorsan da yardım isteyebileceğin birileri olmak zorunda.

Her projede istisnasız karşına bir problem çıkar. Bunlara çözüm bulamadığın zaman o yüksek ücretleri de kazanamıyorsun maalesef. Kendini geliştirmen aylarını alır. İleride yazılımcı olmaya niyetliysen şimdiden başla derim. 1 sene sonra ufak ufak meyvelerini alırsın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Liseden bir arkadaşım Web Tasarim kısmıyla alakalı güzel videolar paylaşıyor. Anlatımı güzel yani;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dersleri izlemekle başlayabilirsin.

Hocam bir şey soracam hangi kütüphaneleri öğrenmemizi tavsiye ediyorsun?

HTML ile CSS öğrenmekten başlarsan daha iyi olur. Önce HTML ile sitelerin yapısını öğren. CSS te bir çok HTML kodunu ve animasyon tarzı işleri kolaylaştıran bir dildir. Ayıptır söylemesi internetten öğrenmek zor demişsiniz ama. Ben 3 ay gibi bir sürede iki dilide %80+ öğrendiğimi söyleyebilirim. O zamanlar bir siteye ihtiyacım vardı ve para ödemek yerine kendi başıma yapmayı denedim. 3 ay sonra etraftaki tanıdıklara ucuza site yapmaya başladım (esnaflardan v.b.). Ekstradan kendime kazanç sağladım. Evde boş zamanınız var ise Web yazılımcılık ve Web Reklamcılık alanlarında gelişirseniz. Çok büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Ben yarı yolda bıraktım. İhtiyacım yoktu. İyi şanslar dilerim.

Selamlar kardeşim, ben de 16 yaşında bir özel okul öğrencisiyim. Senin gibi bilgisayara karşı 4-5 yaşımdan beri ilgim var ve çok bilgiliyimdir. Ben de HTML öğreniyorum, zor bir programlama dilidir. Ama öğrenmekte fayda var. Küçük yaşta öğrenirsen üniversitede rahat edersin. Ben yazılımcı olmak istemiyorum, elektrik-elektronik okumak istiyorum ama benim bölümde programlama olduğundan dolayı öğreniyorum. :D Başarılar dilerim sana. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı