15 yaşındaki bireyin boyu/kilosu kaç olmalı?

Yanıtlarınız için çok çok teşekkürler :) beni motive ettiğiniz için de ayrı teşekkürler cansınız. İyi günler dilerim hocalarım.

Tamamıyla genetik bir durum boy uzaması. Basketbol falan oynarsan belki 3-4 Cm fark eder.
Kilo da sana bağlı. 12 yaşında 1.60 larda olan kuzenim var. Ben 16 yaşındayım 1.83 boyum 70 de kilom var.

Yaşım 15, boyum 1.62, kilom 55.

Aslında yaşa göre boy biraz tartışmalı olabilir.
1594376749447.png

Kaynağı TGRT Haber olan bu fotoğrafta benim 8 cm daha uzun olmam lazım ama genle alakalı bir durum. Lise 2'ye yeni geçtik, uzarız daha :) Takma kafana böyle şeyleri :D

Not: Erkek bebekler kısmına bakman gerek attığım linkte.

Başkalarının ne düşündüğünün önemi yok. Sonuçta boy genetiğe bağlı, kilo ise her ne kadar kendinizin kontrol edebileceği bir şey de olsa sizi rahatsız etmiyorsa sorun yok demektir. Rahatsız oluyorsanız eğer, spor yapmanız tavsiye edilir.

13-14 yaşlarındayken 1.60 50 kiloydum şu an 16 yaşındayım ve 1.74 civarı boyum var. Boy işleri çok dengesiz. Ailen uzunsa hiç kafana takma ki kısaysa da benim babam 1.65 ben 1.74'üm bu gidişle daha da uzarım herhalde.

fakat bu olaylar tamamen genetik senlik bir durum yok.
Aslında en önemli faktör genetik evet haklısınız ama basketbol falan oynayarak 1.70 cm olacaksa 1.75 cm olabilir... Yani demek istediğim şey yapılan hareketler ve besinde çok olmasada önemli.
Ayrıca ani uzamalar da olabiliyor geç dönemlerde.
Bu arada kafana takma liseliyim ancak 1.67 cm boyum var. 😁
Şahsen 1.80 olsam da 1.50 olsam da umurumda değil. Önemli olan dışın değil için ve aklın.

Geri
Yukarı