15 yaşından sonra boy daha fazla uzar mı?

Bu basketbol boy uzatiyor bilgisi vahiy olarak mı indi 😁 basketbol oynamak boy uzatiyorsa 7/24 zipla o zaman o nasıl mantik?

Hocam öyle diyorsunuz fakat basketboldan ziyade herhangi bir hareketli spor yapmanın boy uzatmaktan ziyade kemiklere birçok faydası var.

Hocam öyle diyorsunuz fakat basketboldan ziyade herhangi bir hareketli spor yapmanın boy uzatmaktan ziyade kemiklere birçok faydası var.

Spor yapsan da yapmasan da alicagin boy bellidir ustune veya altina cikamazsin ha saglikli beslenirsin vesaire o zaman daha guclu ve saglikli olur kemiklerin. Ama boyla alakasi yok bu islerin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, bu boy konusunda maalesef biraz takıntı yaptım sizin de görüşlerinizi almak istiyorum. 14 yaşındayım 2 ay sonra 15 yaşına gireceğim boyum yaklaşık 10-11 aydır uzamıyor, boyum 167. annemın boyu 164, babam 171, anne tarafı dayılarım kuzenlerım hepsi 180-188 arası. Boyum neden 1 yıldır uzamıyor? Yaşıma göre normal mi? Daha ne kadar uzarım?

Takma kafana 15 yaşındayken 160 küsurdüm. Şimdi 19 yaşındayım 182'yim. Tamamen zaman ve büyümeyle alakalı (genetiği saymıyorum). Bol bol D vitamini vb kemiğe faydalı takviyeler besinler tüket. Sporunu da boy için değil genel vücudun içinde aksatma.

Takma kafana 15 yaşındayken 160 küsurdüm. Şimdi 19 yaşındayım 182'yim. Tamamen zaman ve büyümeyle alakalı (genetiği saymıyorum). Bol bol D vitamini vb kemiğe faydalı takviyeler besinler tüket. Sporunu da boy için değil genel vücudun içinde aksatma.

Boyum 1 yıldır uzamadıgı ıcın korkuyorum. Boy uzamam durmuş olabilir mi?

Bu basketbol boy uzatiyor bilgisi vahiy olarak mı indi 😁 basketbol oynamak boy uzatiyorsa 7/24 zipla o zaman o nasıl mantik?
Vahiy değil de mantık diye bir şey var. Sürekli zıplıyorsun, kafan, kolların, ayakların genel olarak boy uzatmak için iyi bir spor. ha birde basketbol oynayanların boyuna bakabilirsin. gerekse yerli, gerekse yabancı.

Boyum 1 yıldır uzamadıgı ıcın korkuyorum. Boy uzamam durmuş olabilir mi?
Sevgili dostum daha 14 yaşındasın, 20, 22 yaşlara kadar uzamak mümkün. sağlıklı beslenme, düzenli uyku, spor, süt, süt ürünleri tüketirsen gayet uzayabilirsin.

Vahiy değil de mantık diye bir şey var. Sürekli zıplıyorsun, kafan, kolların, ayakların genel olarak boy uzatmak için iyi bir spor. ha birde basketbol oynayanların boyuna bakabilirsin. gerekse yerli, gerekse yabancı.

Sevgili dostum daha 14 yaşındasın, 20, 22 yaşlara kadar uzamak mümkün. sağlıklı beslenme, düzenli uyku, spor, süt, süt ürünleri tüketirsen gayet uzayabilirsin.
Defalarca yazmıştık ama görüyorum ki halen insanlar aynı yanlışta takılmaya devam ediyor.

Aynı mantıkla Jokeylerin kısa ve zayıf olmalarının sebebi ata binmeleri diyebilir miyiz? Diyemeyiz. Basketbolcuların da boylarının uzun olması o sporda avantaj sağladıkları içindir.

Ağırlık kaldırmak boy uzatır desem tepki koyarsınız ama zıplamak boy uzatır diye düşünülüyor. Oysa zıplarken bacaklara binen yük ağırlık kaldırmaktan bile daha beter.

Okumak bilgilenmek isteyen olursa diye link bırakıyorum.

Değiştiremeyeceğimiz ve bize doğuştan verilen genetik ve boyumuza takılmayalım. Bu bizim elimizde değil bunu biz belirlemiyoruz. Ama hayatta değiştirebileceğimiz ve başarabileceğimiz şeylere odaklanmamız gerekiyor. Çünkü onlar bizim elimizde.

Defalarca yazmıştık ama görüyorum ki halen insanlar aynı yanlışta takılmaya devam ediyor.

Aynı mantıkla Jokeylerin kısa ve zayıf olmalarının sebebi ata binmeleri diyebilir miyiz? Diyemeyiz. Basketbolcuların da boylarının uzun olması o sporda avantaj sağladıkları içindir.

Ağırlık kaldırmak boy uzatır desem tepki koyarsınız ama zıplamak boy uzatır diye düşünülüyor. Oysa zıplarken bacaklara binen yük ağırlık kaldırmaktan bile daha beter.

Okumak bilgilenmek isteyen olursa diye link bırakıyorum.

Değiştiremeyeceğimiz ve bize doğuştan verilen genetik ve boyumuza takılmayalım. Bu bizim elimizde değil bunu biz belirlemiyoruz. Ama hayatta değiştirebileceğimiz ve başarabileceğimiz şeylere odaklanmamız gerekiyor. Çünkü onlar bizim elimizde.
O, sporda avantaj sağladıkları için mi? hocam basketbolun amacı hep zıplamak zaten. zıplayıp topa vurmak. Ayrıca boy uzatmaktan kasıt nedir ki? 1.70'den 1.90 olacağız diye bir şey yok bu egzersizler ile. düzenli olarak doğru egzersizler yaparsak mümkündür.

Tabii ki burada genetik önemli, genetiğimiz iyi değilse buna ne basketbol, ne voleybol, ne futbol hiçbirşey kayda değer etmez. lakin egzersizlerin ''hepsi YALAN'' diyerek bir yere varamayız.

O, sporda avantaj sağladıkları için mi? hocam basketbolun amacı hep zıplamak zaten. zıplayıp topa vurmak. Ayrıca boy uzatmaktan kasıt nedir ki? 1.70'den 1.90 olacağız diye bir şey yok bu egzersizler ile. düzenli olarak doğru egzersizler yaparsak mümkündür.

Tabii ki burada genetik önemli, genetiğimiz iyi değilse buna ne basketbol, ne voleybol, ne futbol hiçbirşey kayda değer etmez. lakin egzersizlerin ''hepsi YALAN'' diyerek bir yere varamayız.
Evet basketbolcuların uzun olmasının sebebi uzunların o sporda avantajlı olmalarıdır. Tıpkı Jokeyleri 2 metre seçmedikleri gibi. Atın üzerinde 2 metre olan birisini düşünebilir misin yarış sırasında :)

Basketbolcuları uzun gören insanlar düz mantık kurup ben de oynarsam demek ki ben de onlar gibi uzun olurum diye büyük bir yanılgıya düşmüşlerdir. Bu durumda olay zıplamak ise topla bir işimiz de yoktur zaten. Bunun için basket oynamaya da gerek kalmaz :)

Boyu uzatan "mucizevi" bir hareket yok. Bunu ben demiyorum araştırdığım için linklerini de attım başka doktorlardan da duydum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu iş YALAN diyerek bir yere varamayacağımız için bilimsel olarak linkler attım. Hatta isteyen alttaki arkadaşın da videosunu izleyebilir. En kötü spora motivasyon sağlarsınız ve ergenlikte uzadığınızda bunu spora yorarsınız. Sizin için yine kötü olmaz :) Ama gerçekleri öğrenmek isteyen bunlara bakabilir. Belki yıllarca boşuna mı zıpladım diyebilirsiniz. Yani en azından zıplamak yerine daha istediğiniz bir spor yapmanızı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bununla ilgili daha fazla yazıyı bu konuda paylaşmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı