1500 TL oyuncu monitörü önerisi

judgmennt

Kilopat
Yer
Bilecik
GTX 1060 6GB ekran kartı i5 6500 işlemcim var. 1080P için 144hz 1ms oyuncu monitörü alacağım. Genelde oynadığım oyunlar: Dota 2; PUBG; bazı single player oyunlar (Dying Light, Witcher 3, Tomb Raider, Metro gibi Steam kütüphanemde bulunan oyunlar); CS:GO. Başlıkta da belirttiğim gibi 1500TL bütçe ile 144Hz monitör almak istiyorum ama bir türlü karar veremedim. İlk başta BenQ XL2411Z ve Asus VG248QE arasında kalmıştım ama monitörlerin çok eski olması sebebiyle başka monitörler de araştırırken BenQ XL2430T, AOC G2460PF, Asus MG248Q, Viewsonic XG2401 ve Samsung C24F390FHM monitörlerini gördüm. En son Viewsonic XG2401 ile Samsung C24F390FHM arasında kaldım. Monitörde aradığım Özellikler:
  • - Uzun süreli kullanımda gözü rahatsız etmemesi,
  • - Oyunlarda performans açısından (input lag değerinin düşük olması gibi şeyler) iyi olması,
Sonuçta 60Hz monitörden 144'e geçeceğim her türlü çok büyük fark olacağını biliyorum ama bu 2'si benim için önemli, özellikle gözü rahatsız etmemesi.
Genellikle oyun için, arada film, video izlemelik bütçemi aşmayacak şekilde monitör tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer 1ms takıntın varsa, acilen bırak. Tepki süresi 1ms olan monitörlerin çoğu TN panel kullanıyor. Bir Dünya TN panel kullanan, oyuncu damgası almış monitör var. Bu monitörlerin arasında bir gram görüntü kalitesinde fark yok, hepsi birbirine benziyor. En kalitelisi bile "olağanüstü sıradan" bir görüntü veriyor. Kaliteli olmayanlar çamur. Aralarındaki farklar; yenileme hızı, kozmetik ve Sync farkları.

İlk başta BenQ XL2411Z ve Asus VG248QE arasında kalmıştım
İkisi arasında tartışmasız BenQ XL2411Z daha iyi, ama ikisi de TN panel, çamur satın alma!

BenQ XL2430T, AOC G2460PF, Asus MG248Q, Viewsonic XG2401 ve Samsung C24F390FHM monitörlerini gördüm. En son Viewsonic XG2401 ile Samsung C24F390FHM arasında kaldım.
BenQ XL2411Z bunlardan daha iyi: BenQ XL2430T, AOC G2460PF ve Viewsonic XG2401. Bunlardan daha kötü(yenileme hızı hariç): Asus MG248Q ve Samsung C24F390FHM.

Bunu al: Webdenal: Samsung C24FG70FQM

http://www.samsung.com/uk/monitors/curved-cfg70fqu/LC24FG70FQUXEN/

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer 1ms takıntın varsa, acilen bırak. Tepki süresi 1ms olan monitörlerin çoğu TN panel kullanıyor. Bir Dünya TN panel kullanan, oyuncu damgası almış monitör var. Bu monitörlerin arasında bir gram görüntü kalitesinde fark yok, hepsi birbirine benziyor. En kalitelisi bile "olağanüstü sıradan" bir görüntü veriyor. Kaliteli olmayanlar çamur. Aralarındaki farklar; yenileme hızı, kozmetik ve Sync farkları.

İkisi arasında tartışmasız BenQ XL2411Z daha iyi, ama ikisi de TN panel, çamur satın alma!

BenQ XL2411Z bunlardan daha iyi: BenQ XL2430T, AOC G2460PF ve Viewsonic XG2401. Bunlardan daha kötü(yenileme hızı hariç): Asus MG248Q ve Samsung C24F390FHM.

Bunu al: Webdenal: Samsung C24FG70FQM

24” 144Hz Professional Gaming Monitor C24FG70FQU | Samsung UK

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Önerdiğin monitör bütçemi aşıyor ve benim için aşırı bir film, video görüntü performansı vermesine gerek yok. Uzun süreli kullanımda gözü yormasın ve oyunlarda performans açısından iyi olsun yeter. Samsung C24F390FHM aralarında en güzel olan gibime geliyor ama curved olmasının herhangi bir eksisi olur mu diye düşünüyorum. (Technopat youtube incelemesinde düz çizgi çizmesi zor olur gibisinden bir konuşma geçmişti, oyunlarda etkisi olmaz yazım, çizim yapacaklar için etkisi hissedilir denmişti ama kafamda soru işareti oluştu) Normalde bütçem 1200-1300 TL idi ama BenQ ve Asus'un o modellerinin çok eski olması sebebiyle 1500'e kadar çıktım daha da çıkmaya niyetim yok.

Yanlış hatırlamıyorsam 1530TL gibi bir fiyata görmüştüm bir sitede ama hatırlayamadım şimdi. Açıkçası şuan 300TL daha fazla vermek istemiyorum BenQ XL2411Z almayı düşünüyorum. Pek öyle görüntü kalitesine önem vermiyorum, gözü yormasın yeter. BenQ'nun XL2411 ve XL2411Z modeli var bunlar arasındaki fark nedir ?

Ufak tefek yazılım farkları var ve Z olan daha az güç tüketiyor. Bunların haricinde neredeyse aynı. Fiyat farkı zaten çok az 50-100 lira bir şey, BenQ XL2411Z daha iyi.

Eğer derdin 144Hz yenileme hızı değilse; daha ucuza, daha kaliteli görüntüsü olan 60Hz monitörler var.

Bu monitör işini ciddiye al. Nasıl ki GT 1030 ile GTX 1060 arasında devasa fark varsa... TN paneller burada GT 1030 oluyor!

144Hz olması ilk aradığım özellik zaten. Yani monitör işini ciddiye alalım almasına da yurt dışında 200-300 dolarlık monitörler ülkemizde en az 1300TL öyle olunca da kaliteden kısmak zorunda kalınıyor ve şu ana kadar kullandığım monitörler, evdeki TV de dahil çok kaliteli olmadıkları için pek bir fark anlayacağımı sanmıyorum. Peki siz gerçekten bunu al dediğiniz bir monitör var mı 1500TL civarına bu dediklerimi de göz önünde bulundurarak. Asıl işlevi oyun ve uzun süreli kullanımda gözü yormaması, kafa ağrıtmaması gerekli ve 144Hz olmalı.

Şu ana kadar kullandığım monitörler, evdeki TV'de dahil çok kaliteli olmadıkları için, pek bir fark anlayacağımı sanmıyorum.
Verdiğim örneği anlamadın sanırım. Şimdi hep GT 1030 ayarında GPU kullansan ve GTX 1060'a geçsen, pek fark anlaşılmayacak mı?

Gerçi şöyle de bir şey var; iyiden kötüye geçmek rahatsız edici olurken, kötüden kötüye geçmek fark yaratmaz. :D

Ayrıca BenQ XL2411Z yerine Asus MG248Q daha iyi seçim olur, ancak biraz daha pahalı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı