1500 TL Telefon önerisi

İşlemci performansları iyi de olsa Xiaomi'ler bizim Türk insanına pek dayanmıyor, kasaları sağlam değil. Görünüm ve iç bileşenleri beğensem de, kullanıcıları neyin çektiğini iyi anlasam da güvenmiyorum. Diğer markalar gibi ciddi ve resmi bir varlıkları yok Türkiye'de, esnaf satışına bakar sonrası size kalmış. Telefon ise her gün taşınan, düşürülen, sağlam olması gereken bir cihaz. Kırılgan olmamalı.

Ben de sağlamlık açısından Sony'nin geçen seneki güçlü modelini bu yıl hesaplı almayı tercih ederdim. Z5 güzel telefon, uzun süre kullanırsınız.

İşlemci performansları iyi de olsa Xiaomi'ler bizim Türk insanına pek dayanmıyor, kasaları sağlam değil. Görünüm ve iç bileşenleri çok beğensem de, kullanıcıları neyin çektiğini iyi anlasam da güvenmiyorum. Diğer markalar gibi ciddi ve resmi bir varlıkları yok Türkiye'de, esnaf satışına bakar sonrası size kalmış.

Ben de sağlamlık açısından Sony'nin geçen seneki güçlü modelini bu yıl hesaplı almayı tercih ederdim. Z5 güzel telefon, uzun süre kullanırsınız.
İşte bu cevabı bekliyordum ama herkes Z5 mi sakın gibisinden tepkiler veriyor anlamadığım 1500 tl ye bu özelliklerde telefon var ve tek sıkıntısı ısınıyor. Bunun neresi kötü ?

Telefonun kamerası segmentinden geride, ısınıyor, güncelleme desteği yakında kesilecek. X Compact almak varken neden Z5 alınsın ki ? Aldığı malı sonuna kadar öven kullanıcı tipinden olmayın lütfen.

Aldığım mal kötü olsa ben niye öveyim yanlış anladınız. Z5 1500 tl o fiyata z5 in özelliklerinde telefon yok , bir kaç istisna hariç. Kısaca z5 le x compactı karşılaştıralım.

Ekran Boyutu
5.2 İnç Z5
4.6 İnç X Compact
Ekran / Gövde Oranı
70.91 %
69.57 %X Compact
Ağırlık
154 Gram
135 GramX Compact
Kamera Çözünürlüğü
23 MP
23 MP
Dahili Depolama
32 GB
32 GB
Bellek (RAM)
3 GB
3 GB
CPU Çekirdeği
8 Çekirdek
6 Çekirdek X Compact
CPU Frekansı
2.0 GHz
1.8 GHz X Compact
Ekran Çözünürlüğü
1080x1920 (FHD)
720x1280 (HD) X Compact
Video Kayıt Çözünürlüğü
2160p (Ultra HD) 4K
1080p (Full HD) X Compact
Batarya Kapasitesi
2900 mAh
2700 mAh X Compact
SAR Değeri (Baş)
sar-degeri-bas-92.png

0.751 W/kg (10g)
1.08 W/kg (10g) X Compact
Yonga Seti (Chipset)
Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994
Qualcomm Snapdragon 650 MSM8956 X Compact
Ana İşlemci (CPU)
Quad-core 2.0 GHz ARM Cortex-A57
Dual-Core 1.8 GHz ARM Cortex-A72 X Compact
CPU Frekansı
2.0 GHz
1.8 GHz X Compact
CPU Çekirdeği
8 Çekirdek
6 Çekirdek X Compact
İşlemci Mimarisi
ARMv8-A (64-bit)
ARMv8 (64-bit) X Compact
1. Yardımcı İşlemci
Quad-core 1.5 GHz ARM Cortex-A53
Quad-Core 1.44 Ghz ARM Cortex-A53 X Compact
Grafik İşlemcisi (GPU)
Adreno 430
Adreno 510 X Compact

RAM Tipi
LPDDR4
LPDDR3 X Compact
RAM Kanalları
Çift Kanal
Çift Kanal
RAM Frekansı (Maks.)
1600 MHz
933 MHz X Compact
Dahili Depolama
32 GB
32 GB

İşletim Sistemi
Android
Android
İşletim Sistemi Versiyonu
Android 5.1.1 (Lollipop)
Android 6.0.1 (Marshmallow) X Compact
Yükseltilebilir Versiyon
Android 7.1.1 (Nougat) Z5
Android 7.1.1 (Nougat)

Son düzenleme:
Bu arada Sony de sık sık eleştirdiğim bir firma, hatta bütün cep telefonu markalarını incelemelerde sıkça eleştirdiğimizi söyleyebilirim. Ancak bunlar kullanıcı lehine, kötüleme amacı taşımayan, yapıcı eleştiriler. Z5 incelemesinde de bunları paylaşmıştık: Sony Xperia Z5 İncelemesi - Technopat

Kağır üstündeki verilere bakmak doğru bir karşılaştırma değil, o fiyata Zenfone 3 64 GB, Moto Z Play, Mi Max 2, Lenovo P2, gibi güzel cihazlar var ama fiyat fena değil ve umarım ekran sararması gibi kronik arızalara maruz kalmazsınız. Vestel almamışsınız en azından :D Yok sizi yanlış anlamadım estağfurullah, adam gidip mesela iPhone 6 alıyor "en iyisi bu androik çöp" vs diyor laf anlamıyor onu kast ettim ben.

@Mustafa K2 hiç aldırış etmeyin gayet güzel cihaz. Abimde Z3 Compact var çok güzel kullanıyor. Ne kasma var ne donma. Ha Android güncellenmiyor fakat o da sıkıntı çıkaracak bişey değil yani kullanıma engel olmuyor. Küçük olduğu için ısınıyor fakat genede kasmıyor.

SD 810 sıkıntılı bir işlemci. Hiç verimli bir işlemci değil. Onun dışında kötü bir model değil zaten. Ancak, batarya ve ısınma olarak sınıfta kalan bir model. Ben olsam X Compact alırdım Z5 yerine.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı