15000TL'lik Gaming sistem toplama tavsiyesi (monitörsüz)

Bütçe
15000
Hayır gerekmez. 750W 2080ti için yeterli. Arkadaşların önermiş olduğu sistemler çok güzel. İyi bir kombinasyon yapabilirsin. Benim önerim de şöyle olacak;
Ryzen 7 3700X
Galax 2080 Super (2080ti ile aralarında aşırı bir fark yok ama en az 3.000₺ fark var)
Samsung 860 Evo 1TB sata SSD veya Samsung 970 Evo M2 SSD,
High Power GD Performance 750W Gold veya FSP Hydro G 750W Gold
Gigabyte X570 Aorus Elite
Cougar Panzer S Kasa
GSkill Trident Neo 16GBx2 3600 MHz CL16 RAM
Nzxt Kraken X62 280mm sıvı soğutucu.
15000₺'yi geçti mi bilmiyorum ama fikir vermesi açısından hepsini incelemeni tavsiye ederim.
NZXT'ye hayranım bu arada, özellikle X62 soğutucusuna.
Merhabadan tekrarlar bir sorum daha olacaktı. 2080 ekran kartının üreticisi önemli midir?
2080 Ti alıp diğer parçaları düşermek pek mantıklı değil RTX 2080 Super alıp daha dengeli bir sistem alınabilir.
Peki 1 tb hdd 500 mb ssd yerine 1 tb ssd almak daha mantıklı olur mu?
2080 Ti alıp diğer parçaları düşermek pek mantıklı değil RTX 2080 Super alıp daha dengeli bir sistem alınabilir.
Ayrıca kasa seçimini nasıl yapabilirim o konu hakkında neredeyse bilgim yok

Son düzenleme:
Merhabadan tekrarlar bir sorum daha olacaktı. 2080 ekran kartının üreticisi önemli midir?
Üreticiler önemli tabi, ama fiyatına göre değerlendirmek lazım. Farklı marka üreticilerin aynı kartları arasında çok fazla fps farkı olmaz, genellikle farklar, soğutma performansı başta olmak üzere, garanti süresi, rgb efektleri vb etmenlere göre oluşur. Galax 2080 Super 5900₺ iken, aynı performansı veya birazcık üzerini verecek olan Msi 2080 Super Gaming X Trio 8.600₺. Aradaki 2700₺ fark bana göre saçmalık olur. Msi biraz daha serin çalışır o kadar.

Peki 1 tb hdd 500 mb ssd yerine 1 tb ssd almak daha mantıklı olur mu?
Bana göre SSD kapasitesini ne kadar yüksek seçerseniz o kadar mantıklı, çünkü SSD nin hızına alışınca HDD çok yavaş geliyor, HDD'ye kurulan oyunları açarken ciddi derecede üzülüyorsunuz.

Ayrıca kasa seçimini nasıl yapabilirim o konu hakkında neredeyse bilgim yok
  • Kasa seçimi için en önemli ilk madde anakart boyutudur. Anakart'ınız E-ATX, ATX, m-ATX veya mini ATX botutlarında olabilir. En çok kullanılan iki anakart boyutu ATX ve m-ATX(micro ATX diye de geçer)'dir.
1591356910672.png

Alacağınız kasa, anakart boyutunuzu desteklemelidir. Eğer Mid-Tower veya üstü bir kasa alırsanız, ATX ve altındaki anakart boyutlarının hepsini destekler.
1591357027573.png

Alacağınız kasanın özellikler bölümünden desteklediği anakart boyutlarını öğrenebilirsiniz.
Mesela örnekteki Cougar Panzer Max kasa, bütün anakartları desteklemektedir.

1591357203780.png

Size önerdiğimiz anakartlar genellikle ATX boyutunda. Bu yüzden Mid Tower veya Full Tower bir kasa almalısınız.

• İkinci konu ise sıvı soğutma ve ekran kartı destek boyutları. Eğer sıvı soğutma kullanacaksanız, yine alacağınız kasanın sıvı soğutma destek kısmına bakmalısınız. Yine Cougar Panzer Max örneğini verecek olursam, piyasadaki bütün sıvı soğutma çeşitlerini desteklemektedir.

Water cooling radiator support
1591357370118.png

390mm'ye kadar olan ekran kartı uzunluklarını desteklemekte ve 4 adet ekran kartı takılabilmekte.
1591357419934.png

• Ön kısmı ızgaralı mesh yapıya sahip olursa hava akışı çok iyi olur, bu yüzden önü mesh bir kasa tercih edilmelidir.
  • İşlemci için kule tipi hava soğutucusu alınacaksa, bunun genişliği kadar da kasa büyük olmalıdır. Ekte, kasaya sığabilecek, maksimum ekran kartı uzunluğu, CPU soğutucu genişliği ve PSU boyutlarını belirttim. Bunlar en önemli noktalar.
    1591357687365.png

Üreticiler önemli tabi, ama fiyatına göre değerlendirmek lazım. Farklı marka üreticilerin aynı kartları arasında çok fazla fps farkı olmaz, genellikle farklar, soğutma performansı başta olmak üzere, garanti süresi, rgb efektleri vb etmenlere göre oluşur. Galax 2080 Super 5900₺ iken, aynı performansı veya birazcık üzerini verecek olan Msi 2080 Super Gaming X Trio 8.600₺. Aradaki 2700₺ fark bana göre saçmalık olur. Msi biraz daha serin çalışır o kadar.

Bana göre SSD kapasitesini ne kadar yüksek seçerseniz o kadar mantıklı, çünkü SSD nin hızına alışınca HDD çok yavaş geliyor, HDD'ye kurulan oyunları açarken ciddi derecede üzülüyorsunuz.

• Kasa seçimi için en önemli ilk madde anakart boyutudur. Anakart'ınız E-ATX, ATX, m-ATX veya mini ATX botutlarında olabilir. En çok kullanılan iki anakart boyutu ATX ve m-ATX(micro ATX diye de geçer)'dir.
Eki Görüntüle 583150
Alacağınız kasa, anakart boyutunuzu desteklemelidir. Eğer Mid-Tower veya üstü bir kasa alırsanız, ATX ve altındaki anakart boyutlarının hepsini destekler.
Eki Görüntüle 583151
Alacağınız kasanın özellikler bölümünden desteklediği anakart boyutlarını öğrenebilirsiniz.
Mesela örnekteki Cougar Panzer Max kasa, bütün anakartları desteklemektedir.

Eki Görüntüle 583156

Size önerdiğimiz anakartlar genellikle ATX boyutunda. Bu yüzden Mid Tower veya Full Tower bir kasa almalısınız.

• İkinci konu ise sıvı soğutma ve ekran kartı destek boyutları. Eğer sıvı soğutma kullanacaksanız, yine alacağınız kasanın sıvı soğutma destek kısmına bakmalısınız. Yine Cougar Panzer Max örneğini verecek olursam, piyasadaki bütün sıvı soğutma çeşitlerini desteklemektedir.

Water cooling radiator support
Eki Görüntüle 583165
390mm'ye kadar olan ekran kartı uzunluklarını desteklemekte ve 4 adet ekran kartı takılabilmekte.
Eki Görüntüle 583166

• Ön kısmı ızgaralı mesh yapıya sahip olursa hava akışı çok iyi olur, bu yüzden önü mesh bir kasa tercih edilmelidir.
  • İşlemci için kule tipi hava soğutucusu alınacaksa, bunun genişliği kadar da kasa büyük olmalıdır. Ekte, kasaya sığabilecek, maksimum ekran kartı uzunluğu, CPU soğutucu genişliği ve PSU boyutlarını belirttim. Bunlar en önemli noktalar.Eki Görüntüle 583174
Zaman ayirip cevap vermekle ugrastiginiz icin cok tesekkur ederim. Gercekten bayagi bilgi sahibi olmus gibi hissediyorum ama muhtemelen her gecen gun ne kadar az bildigimi anlayacagim. Onerdiginiz kasa ilgimi cekti ve cok pahali degil sanirim tercihimi o yonden kullanacagim. Baska sorum olursa cevaplarsaniz cok sevinirim.

Zaman ayirip cevap vermekle ugrastiginiz icin cok tesekkur ederim. Gercekten bayagi bilgi sahibi olmus gibi hissediyorum ama muhtemelen her gecen gun ne kadar az bildigimi anlayacagim. Onerdiginiz kasa ilgimi cekti ve cok pahali degil sanirim tercihimi o yonden kullanacagim. Baska sorum olursa cevaplarsaniz cok sevinirim.
Her zaman cevaplarım, etiketlemen yeterli. Ben Cougar markasının Mid Tower kasası olarak Panzer S'ine, Full tower olarak da Panzer Max'ine bayılıyorum. Zaten kasalar dolu dolu, bütün özellikler düşünülmüş. Sadece RGB meraklısı iseniz farklı kasalar bakabilirsiniz, yoksa bunlardan şaşmayın derim.

Üreticiler önemli tabii, ama fiyatına göre değerlendirmek lazım. Farklı marka üreticilerin aynı kartları arasında çok fazla FPS farkı olmaz, genellikle farklar, soğutma performansı başta olmak üzere, garanti süresi, RGB efektleri vb etmenlere göre oluşur. Galax 2080 Super 5900₺ iken, aynı performansı veya birazcık üzerini verecek olan MSI 2080 Super Gaming X Trio 8.600₺. Aradaki 2700₺ fark bana göre saçmalık olur. MSI biraz daha serin çalışır o kadar.

Bana göre SSD kapasitesini ne kadar yüksek seçerseniz o kadar mantıklı, çünkü SSD'nin hızına alışınca HDD çok yavaş geliyor, HDD'ye kurulan oyunları açarken ciddi derecede üzülüyorsunuz.

• Kasa seçimi için en önemli ilk madde anakart boyutudur. Anakart'ınız e-ATX, ATX, m-ATX veya mini ATX botutlarında olabilir. En çok kullanılan iki anakart boyutu ATX ve m-ATX(Micro ATX diye de geçer)'dir.
Eki Görüntüle 583150
Alacağınız kasa, anakart boyutunuzu desteklemelidir. Eğer mid-Tower veya üstü bir kasa alırsanız, ATX ve altındaki anakart boyutlarının hepsini destekler.
Eki Görüntüle 583151
Mesela örnekteki Cougar panzer Max kasa, bütün anakartları desteklemektedir.

Eki Görüntüle 583156

Size önerdiğimiz anakartlar genellikle ATX boyutunda. Bu yüzden mid Tower veya Full Tower bir kasa almalısınız.

• Ikinci konu ise sıvı soğutma ve ekran kartı destek boyutları. Eğer sıvı soğutma kullanacaksanız, yine alacağınız kasanın sıvı soğutma destek kısmına bakmalısınız. Yine Cougar panzer Max örneğini verecek olursam, piyasadaki bütün sıvı soğutma çeşitlerini desteklemektedir.

water cooling radiator Support
Eki Görüntüle 583165
390Mm'ye kadar olan ekran kartı uzunluklarını desteklemekte ve 4 adet ekran kartı takılabilmekte.
Eki Görüntüle 583166

• Işlemci için kule tipi hava soğutucusu alınacaksa, bunun genişliği kadar da kasa büyük olmalıdır. Ekte, kasaya sığabilecek, maksimum ekran kartı uzunluğu, CPU soğutucu genişliği ve PSU boyutlarını belirttim. Bunlar en önemli noktalar.Eki Görüntüle 583174

Her zaman cevaplarım, etiketlemen yeterli. Ben Cougar markasının mid Tower kasası olarak panzer s'ine, Full Tower olarak da panzer Max'ine bayılıyorum. Zaten kasalar dolu dolu, bütün özellikler düşünülmüş. Sadece RGB meraklısı iseniz farklı kasalar bakabilirsiniz, yoksa bunlardan şaşmayın derim.

Ayrıca başka bir sorum olacaktı, bir arkadaşımla konuştum da kendisi GPU'yu sıvı soğutma yapmadıktan sonra CPU'yu sıvı soğutma yapmak çok gerekli olmadığını söyledi. Zaten odamda klima mevcut, görüşleriniz nelerdir? Fan ile soğutma yapılacaksa nasıl yerleştirilmelidir? Teşekkürler.
Her zaman cevaplarım, etiketlemen yeterli. Ben Cougar markasının Mid Tower kasası olarak Panzer S'ine, Full tower olarak da Panzer Max'ine bayılıyorum. Zaten kasalar dolu dolu, bütün özellikler düşünülmüş. Sadece RGB meraklısı iseniz farklı kasalar bakabilirsiniz, yoksa bunlardan şaşmayın derim.
Ayrıca kasada bir çok radyatör bulunmadıkça sıvı soğutma değer mi sorusunuda ekliyim.
Ayrıca başka bir sorum olacaktı, bir arkadaşımla konuştum da kendisi GPU'yu sıvı soğutma yapmadıktan sonra CPU'yu sıvı soğutma yapmak çok gerekli olmadığını söyledi. Zaten odamda klima mevcut, görüşleriniz nelerdir? Fan ile soğutma yapılacaksa nasıl yerleştirilmelidir? Teşekkürler.

Ayrıca kasada bir çok radyatör bulunmadıkça sıvı soğutma değer mi sorusunuda ekliyim.
@gurkan356

Son düzenleme:
Yani bu kadar insan sadece sıvı soğutmayı işlemcide kullandığı için gereksiz bir hareket yapmış olamaz sanırım...

Ülkemizde ki maddi koşullar el verse herkes özelleştirilmiş sıvı soğutmaya yönelir zaten. Ama adam akıllı stok fanlarla bile bir bilgisayar toplamak çok zor bu ülkede. 10.000 TL veriyorsunuz 3700X/3600X'li bir bilgisayar zor toplanıyor. Yurt dışında 10.000 dolar veya euro ile sunucu toplarsınız.

Odanız klimalı ve oda sıcaklığı 20-25 derecelerde geziyorsa zaten stok fan bile yeterli olacaktır iyi bir kasa havalandırma sistemi ile. Sıvı soğutmayı iyi modellerden seçerseniz soğutma performansı havaya göre bir nebze daha iyi. Fanlar bile olmasa radyatörlerin mevcut yüzey alanı pasif soğutma için bile yetecek kapasitede.

Velhasıl kule tipi normal bir soğutucu veya sıvı soğutma tercihi bütçe uygunsa sıvı soğutma. Ama kule tipli bir soğutucuya 300-400 liralar vermektense 500-600 liralara sıvı soğutma almayı yeğlerim. Bütçe imkanlarında ise tabii.

Geri
Yukarı