1500TL'ye Sistem Yükseltme Tavsiyesi

TeomanAksoy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.Ben sistem yükseltme için 1500 türk lirası bütçesi ayarmayı başardım. Benim kafamdan geçen parçalar ve bir kaç sorum var. Alınabilecek en iyi kararı almak için uğraşmak amacıyla Technopat'da ki arkadaşlarımızdan yardım isteyeyim dedim :)

Ben artık oyuna girdiğimde grafikler önce medium sonra low, sonra akıcı oynayalım diyip very low a çekip sonra kasınca da ''Optimizasyonu bozuk hıh! '' diye oyuna suç atmaktan BIKTIM. Önerilerinize ihtiyacım var :)

Öncelikle şu anki sistem:
  • Intel Core i3 2100k 4 çekirdek 3.10 ghz
  • Ati Radeon HD 3600 Series
  • 4gb ram
  • 230 wat psu
  • Elba Marka Kasa
  • Asus H81M Anakart (Plus değil)
  • 1 TB Hard Disk

Açıklamaya gelmek gerekirse, bu parçaları seçmemin sebebi şunlar:

Öncelikle, ekran kartı olarak AMD'nin r9 serisini seçmemin sebebi mantle desteği ve 256 bit olması. Twin Frozr Gaming serisi GTX kartlar güzel falan ama Mantle çok büyük bir rol oynamakla birlikte GTX serisi (o fiyattaki) 128 bit. Bu yüzden r9 270 ekran kartını seçtim.

Bilgisayar kasası ve Power Supply bir arada bir şekilde 250 lirayla olayı kapatmamın sebebine gelecek olursak, 230 watt PSU ve daha modelini bile ''bulamadığım'' ELBA marka kasayı kullanmak çok güç. ELBA marka kasada öncelikle SSD girişi bile yok ve çok dar. Hem doğru düzgün bir kasaya sahip olup hem de 230 watt dan kurtulmayı planladım. Kaldı ki Everest'in bir kasası vardı bu fiyat civarlarında ve 700 watt güç kaynağına sahipti. Bu işlerden az buz anladığım için 700 watt yazıyordur 500 wattdır veya 700 wattır ama 2 haftaya patlar veya uçak gibi çalışır 700 watt güç kaynağı hem kasa hem güç kaynağı 250 lira saçmalık diye düşünerek o modeli seçtim.

SSD seçmemin sebebi ise bilgisayarımın hızı beni tatmin etmiyor . Google Chrome, Microsoft Word gibi programları açarken hem uzun süreli yüklenme hem de kasma gibi sorunlar yaşıyorum ve sık sık hata aldığım oluyor. SSD'nin muntazam bir okuma ve yazma hızı olduğu için Windows 7 Ultimate 64 bit temiz format çekeceğim ona SSD üzerine.

Ram olarak 8gb tek modül seçmemin sebebine gelmek gerekirse, öncelikle tek modül seçtim çünkü ram slotlarımın bir tanesini yaktım.Şu an 4gb ram kullanıyorum. Tek modül güzel bir 8gb ram takıp 1 yıla kadar çıkacak oyunlar da ki ''4gb rami zorlar mı'' sorusunu elemek amacıyla seçtim. Ancak, 4gb ram'e devam et fakat o fiyata ekran kartını geliştir diyen olursa dikkate alırım.

Son olarak monitöre gelmemin sebebi ise, öncelikle AOC markasına güvenim var. Ayrıca 1920x1080 piksel. Şu an 1366x768 monitör kullanıyorum VGA ve ben bunu sol tarafa, HDMI monitörü sağ tarafa koyup çift monitörle takılabilirim (Fantezi için) ayrıca oyunlarda 1920x1080 oynama gibi bir hevesim var.

Açıklama budur, her türlü tavsiyelerinize açığım arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. SSD yanlış seçilmiş.
  2. Kasa doğru seçim.
  3. Yeni RAM'e gerek var mı?
  4. 18,5" Sizce de küçük değil mi?
Philips 192E kullanıyorum ve 18.5 inç diye biliyorum bana küçük gelmiyor tekrardan internetten bakayım kaç inç diye :) RAM'e gözümün kaymasının sebebi çok heves edip de very very low da oynamaya çalışıp sonra da bezdiğim oyun L.A Noire oyununu ve yakında çıkacak olan GTA 5 oyununu oynamak içindi. Belki 4.5-5gb ram falan ister diye 8gb ram dedim. Ama derseniz ki RAM'i elleme, 250 lirayı ekran kartına aban, ayarlamaya çalışırım. SSD neden yanlış seçilmiş? SSD markalar ve modeller konusunda çok bilgi sahibi olmadığımdan dolayı merak ettim de. Ekran kartı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Edit: Tekrardan baktım ve şu an ki monitörüm 18.5 inç. Bana normal gibi geldi çünkü alışığım. Belirtmek istediğiniz varsa mutlaka belirtin hocam çünkü siz daha iyi bilirsiniz sistem işi sakata gelmez yanlış kararlar cüzdanı yakabiliyor :)

Elindeki kasa yeteri kadar büyükse kasa almana gerek yok. Kasa parasını ekran kartına yatır, daha iyi ekran kartı al. SSD olarak Samsung Evo 840 al.

1. SSD kalitesiz.
2. Seçtiğiniz kasada aşırı ısınma sorunu var. Bizzat arkadaşım kullanıyordu ve geri iade etti. Yorumlara bakıp anlayabilirsiniz.
3. Şimdilik ram ve SSD almayıp 21.5 inç 1920x1080 çözünürlüklü bir monitör alınız. Oyunlardan aldığınız zevki sizde göreceksiniz.
4. Ekran kartına ayırdığınız bütçeyi çok az daha arttırıp powercolor r9 270x alın.

1. SSD kalitesiz.
2. Seçtiğiniz kasada aşırı ısınma sorunu var. Bizzat arkadaşım kullanıyordu ve geri iade etti. Yorumlara bakıp anlayabilirsiniz.
3. Şimdilik ram ve SSD almayıp 21.5 inç 1920x1080 çözünürlüklü bir monitör alınız. Oyunlardan aldığınız zevki sizde göreceksiniz.
4. Ekran kartına ayırdığınız bütçeyi çok az daha arttırıp powercolor r9 270x alın.
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. Kasa konusunda uyardığınız için size minnettarım.

21 inç ile 18.5 inç arasında ne denli bir fark vardır?

Ayrıca r9 270x ile 270 arasında ne kadarlık bir fps farkı bulunmakta?

4gb ramin günümüz oyunlarının medium-high'ında yeterli olacağından emin misiniz?

4 GB ram alın dual yapın. Ekran kartı yükseltirseniz daha sağlıklı olacaktır. SSD hakkında bilgim yok yanlış yönlendirmek istemem. Monitör ise almışken 1920*1080 al :D

Şu parçaları almanızı öneririm. Ram konusuna gelirsek, şuan için 4 gb ram yeterlidir. Sonradan ram takviyesi yaparsınız. Bu arada ssd alınca win 8.1 kurun asıl hızı anlarsınız.
Çok teşekkür ederim :) Windows 8 açılış hızında etkili oluyordu diye hatırlıyorum windows 8.1 de ekstra hızlandırma mı mevcut? Önerileriniz için teşekkür ederim.

Sistem güzel ama ssd tek başına yetmez. Onun yanına 1 tb sabit disk alın daha iyi olur.
Not: Aslında 100 tl daha ekleyip R9 270x alınabilir ve normal r9 270'e göre biraz daha iyi. Tabi ki seçim yine size kalmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı